Číslo 10

(červen 2008) - Olympiáda v Číně s Promatem

Vážený a milý Promačtenáři,

svátek sportu v Číně se blíží a s ním přichází i Promat a předolympijské vydání bulletinu ProČas®..

„Desítka“ přinese představení další ze staveb, kam Promat přidal ruku, resp. „materiál“ k dílu – lovosický Státní archiv. I zájemci o získání oprávnění k provádění kontrol požárních konstrukcí v novém čísle najdou potřebné informace a odkazy.

ProČas® se ani tentokrát kultuře nevyhyhne, počínaje prezentací knihy českého paralympionika s názvem FRAJER, přes festival jídla Prague Food Festival 2008, až po tip Kam na dobré jídlo. A také tentokrát si Promat dovolil degustovat vína za Vás.

A nejen o tom je ProČas®. Více se již jako každý čtvrtrok dočtete v přiloženém čísle nebo na našich webových stránkách http://web.promatpraha.cz/?bulletin_procas. Přejeme Vám na dovolených a při sledování Olympijských her to pravé počasí i náladu – k tomu Vám dopomáhej i ProČas®!

Ing. Ladislav Zajíc,
Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Začíná astronomické léto
 
02   Víte, že ...? Promat a Olympijské hry 2008 v Pekingu
 
03   Z Promatího kalendáře
 
04   Doporučujeme
 
05   Kontrolní technik PBZ
 
06   Profesní Komora Požární Ochrany předala ocenění
 
07   Kam za dobrým jídlem?
 
08   Malevil Cup 2008
 
09   FRAJER
 
10   Realizovali jsme s Vámi
 
 

Začíná astronomické léto

Stav počasí tomu nenapovídá, ale je to tak. Dráha Slunce přetne obratník Raka a dne 21. 6. ve 2 hodiny 59 minut středoevropského letního času tu máme, krom Prague Food Festivalu, konečně i léto.

Když jsem jezdíval na tábory, sledoval jsem vždy pečlivě na Medarda počasí a modlil se, aby nepršelo. Neboť:

„Z Medardovy kápě – čtyřicet dní kape“. Kdo má děti nebo jezdí na tabory ví, co mám na mysli. A takových 30 nevyřáděných ďáblíků, kteří nemohou vybít svou energii, dá zabrat celému týmu vedoucích. Letos na Medarda pršelo, svítilo slunce, zkrátka počasí, jak se sluší. A ty člověče, vyber si.

Média nám svými příspěvky o palivových příplatcích u letenek, o cenách u benzínových pump, o kursu eura a dalšími indiciemi připomínají, že léto je tady. A tak nevěřme počasí a chystejme se na dovču! Přeji Vám, ať je Vaše dovolená krásná, ať je taková, jakou jste si ji vysnili a naplánovali a ať je alespoň tři týdny dlouhá!


nahoru

za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Víte, že ...? Promat a Olympijské hry 2008 v Pekingu

Olympijské hry jsou už více než dva tisíce let svátkem a prestižní událostí všech sportovců. Letošní volba pořádání olympijských her padla na čínský Peking, tedy na hlavní město nejlidnatějšího státu světa, což předpovídá opravdu velkolepou akci. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, tak sport a architektura spolu úzce souvisí. Originálními projekty moderních sportovních svatostánků mají architekti příležitost oslovit poměrně širokou veřejnost. Jedním z nejzajímavějších projektů poslední doby je především hlavní Národní stadion v Číně, postavený právě pro Olympijské hry v Pekingu.

Tento projekt se začal rodit s velkým předstihem, neboť Číňané, poučeni ze stavby stadionu pro OH v Athénách, neradi nechávají něco náhodě. Soutěž o to, kdo nakreslí nejlepší návrh pro hlavní stadion, začala již s velkým předstihem. Zvítězil švýcarský návrh pojmenovaný „Ptačí hnízdo“ z dílny světoznámých architektů Herzog & de Meuron. Kapacita Ptačího hnízda je neuvěřitelných 95 tisíc míst, což ho dělá jedním z největších stadiónů na světě, a to i za předpokladu, že se po skončení olympiády sníží kapacita na 85 tisíc. Plochou zabírá území 72.600 m2. Jeho cena byla 350 mil euro a stavěl se 5 let.

Právě v tomto stadionu jsou podle návrhu umístěny protipožární speciální bariery tvořené z desek PROMATECT® s požadavkem požární odolnosti 120 minut, zajišťující bezpečnost a tím i komfort pro návštěvníky. Mimo sportovní areály se Promat „účastní“ i na dalších souvisejících stavbách. Bylo nutné vzhledem k plánovanému zvýšení pohybu lidí vystavět nový letištní Terminál 3. Kolem dopravních pásů pro zavazadla byly vytvořeny tubusy ze sendvičové konstrukce obložené protipožárními deskami PROMATECT®-H, které zajišťují požární odolnost celého pásu procházejícího přes jednotlivé požární předěly. Celá stavba byla zajištěna systémy pro odvod kouře a tepla, byly zde instalovány zábrany usměrňující pohyb kouře.

V terminálu 3 je také umístěna vyhlídková restaurace, která dominuje svým neotřelým designem. Hlavní prostor je vodorovně rozdělen stropním membránovým systémem z protipožárních desek PROMATECT®-H s požární odolností 120 minut. Toto řešení vyhovuje požadavkům architektů, aby vzniklý prostor působil jako „plovoucí“ restaurace.

Promat nejen díky své profesionalitě v dodávkách a následně i vlastní montáží protipožárního materiálu získal své pevné místo i zde, na Olympijských hrách.

Olympiáda 2008 je tedy tak trochu i olympiádou požárních systémů Promat !!


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• Pojďte se dobře najíst: ve dnech 20. - 22. 6. 2008 proběhne v Praze na Žofíně Prague Food Festival. Každý den by mělo vařit 15 restaurací, bude zde dobré víno a slíbená je i degustace piva. A Promat bude u toho! Více na www.praguefoodfestival.cz

• Výstava vláčků: 25. 8. - 7. 9. 2008 vláčky pro mě znamenají dětství. Všichni jsme měli přibité oči na hýbajících se modelech lokomotiv, sledovali jsme padající šraňky a obdivovali stromy okolo cest pro železného oře. Skloňovali jsme slova jako PIKO, H0, Märklin a věděli, oč jde. Stejně nadchnout oči a to ne jenom malých dětí chce výstava pořádaná PragOclubem, a to v divadle GONG, Sokolovské 969, v Praze 9. Přijďte, uvidíte, potěšíte (se)!

• Seminář sdružení CERPAD: 25. 9. 2008 se bude konat v České Lípě. Jednotlivé příspěvky budou opět převážně zaměřeny na správnou regeneraci panelových a bytových domů, včetně požadavků požární ochrany. Bližší informace budou vyvěšeny na www.panelcentrum.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Doporučujeme

Müller Thurgau, zkratka MT, víno s přívlastkem pozdní sběr, suché bílé víno, ročník 2006, Žernosecké vinařství s.r.o.

Barva: světle žlutá až zelenožlutá

Vůně: muškátová s náznaky čerstvého svěžího ovoce, nebo minerálních látek (pokud dozrává na opuce)

Chuť: lehčí, svěží, s typickou jemnou kyselinkou

Stolování: hodí se především k nemasitým předkrmům, bílým měkkým sýrům, zeleninovým polévkám, nebo k rybě. Zvláštní specialitou může být konzumace vína ke kozímu sýru.

Osobní dojem: lehké vínko výrazné muškátové chuti, které je vynikající například k mozarelle s rajčaty, nebo pro přátelské posezení se sklenkou a sýrem.

Důležité upozornění ke konzumaci: vhodné je kontrolovat teplotu vína, protože zejména mladší ročníky mohou při nesprávné teplotě působit mdle, takže neschovávat a neskladovat již otevřenou láhev.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Kontrolní technik PBZ

Ve dnech 10. 6. 2008 v Olomouci a 11. 6. 2008 v Praze proběhlo speciální

školení s názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru.

Jednou z povinností uváděných ve vyhlášce 246/2001 Sb. je pravidelné provádění kontrol PBZ, kam patří také veškeré protipožární stavební konstrukce a systémy - nátěry, podhledy, výplně otvorů, těsnění prostupů instalací, spár apod. Ze strany SPD jsou vyžadovány doklady o provádění těchto kontrol. Školení bylo organizováno pro nové zájemce a současně také jako opakovací pro již dřívější absolventy. Platnost tohoto zpoplatněného školení je 3 roky.

Pokud máte zájem, i Vy můžete rozšířit nabídku svých služeb o tyto vyhláškou předepsané kontroly. Podmínkou je získání oprávnění k provádění kontrol stavu protipožárních konstrukcí Promat. Školení znovu připravujeme v Praze na začátku měsíce listopadu 2008. Předběžné přihlášky posílejte prosím již nyní na email: skoleni.pbz@promatpraha.cz.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Profesní Komora Požární Ochrany předala ocenění

V průběhu PYROMEETINGu byla dne 13. 5. 2008 slavnostně předána cena Mgr. Vladimíra Hápa. Tato cena je druhým rokem udělována osobnosti, která výrazně přispívá k rozvoji požární bezpečnosti staveb. Cenu věnuje fi rma Promat a je udělována pod záštitou náměstka ministra vnitra genmjr. Miroslava Štěpána.

V letošním roce byla cena udělena Ing. Romanu Zoufalovi, CSc. za rozvoj zkušebnictví a normalizace. GRATULUJEME!

Dalším oceněním, které PKPO uděluje, je Zlatý plamen PKPO. V letošním roce byly Zlaté plameny předávány 22. 5. 2008 v průběhu valné hromady již po sedmé. Ocenění byla předána ve třech kategoriích:

- Hasicí přístroje a hydrantové systémy – TUSAN s.r.o.

- Požární bezpečnost staveb – Promat s.r.o.

- Speciální zařízení a technologie – VIPAX a.s.

GRATULUJEME!


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Kam za dobrým jídlem?

Nedaleko soutoku dvou řek – Tiché a Divoké Orlice, v těsné blízkosti pověstné silnice č. 11 na okraji Týniště nad Orlicí, vyrostla v loňském roce zajímavá dřevostavba. Jedná se o stylovou vícepodlažní roubenou stavbu – motel Roubenka, která je celá postavena z masivního dřeva ze severoamerické douglasky.

V přízemí se nachází útulná restaurace s možností venkovního posezení na terase. Vnitřní prostor restaurace je rozdělen na kuřáckou a nekuřáckou část. V horních podlažích nad restaurací se dokončují pokoje pro ubytování, kde bude možno složit hlavu při odpočinku na dlouhé cestě přibližně od listopadu letošního roku.

V jídelním lístku najdete převážně pokrmy české kuchyně, která v tomto případě zahrnuje širokou nabídku klasických jídel od „hotovek“ až po minutky a speciality pana šéfkuchaře. Dále si můžete vybrat z několika druhů pizz a těstovin.

Při Vaší cestě ve směru Hradec Králové – Ostrava Vám můžeme doporučit návštěvu tohoto nového motelu, kde na Vás čeká příjemná obsluha, dobré jídlo a útulné prostředí.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Malevil Cup 2008

Jedné květnové soboty t. r. se pár set cyklonadšenců sešlo v Jablonném v Podještědí, krásném to koutě naší republiky západně od Liberce, aby si dokázali, že to dokáží.

Letos poprvé mezi nimi bylo i několik členů – slovy dva – Promat-týmu, Karel Neprášek z Promat servisu a moje maličkost. Karel jezdí za tým Bike team Lovčice a spolu se svými dvě- ma kolegy mne pro tento závod přijali do party. Naše přítomnost vyvolala reakce typu: „Hele, Promat je už i tady“, což byly dozvuky naší účasti na leckterých závodech na vodě, na souši i ve vzduchu.

Čekalo na nás 62,5 km plných sjezdů, stoupání, kamenů a prachu s převýšením 1.800 metrů, jeden z nás jel dokonce i 100 km trasu. Příroda byla krásná, počasí všem přálo, ale najetých kilometrů jsem měl letos na jaře proklatě málo, tudíž zdolávané kopce byly opravdu velké.

Nicméně do cíle jsme dorazili všichni, kteří jsme ten den oblékli Promatí dres, bez zranění, bez defektu, bez pádu, někteří, jako např. já, i bez dechu. Příští rok pojedeme zase a já osobně nepodcením jarní přípravu!


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

FRAJER

Jako u spousty slov se i u slova frajer změnil v našem povědomí jeho původní význam. Při jeho vyslovení nám vytane na mysli spíš slovo frajírek, lehkomyslný a nafoukaný člověk.

Ne však u Jirky Ježka, zlatého medailisty ze dvou posledních paralympiád v Sydney a Aténách. Než jsem Jirku poznala, myslela jsem si jako většina z nás, že tělesný handicap je něco hrozného, že nebudu vědět, jak s ním mluvit, abych neřekla něco nevhodného a nějak se ho nedotkla. Během několika minut našeho prvního setkání jsem ale měla pocit, že tohoto milého a veselého kluka sršícího energií znám už hrozně dlouho. Nejen že přede mnou nestál nějaký chudáček bez nohy, ale po jeho odchodu jsem i já byla nabitá energií a dobrou náladou. Vším, co dokázal, ale především tím, jaký je člověk, si Jirka ihned získal mé srdce a je pro mě skutečný FRAJER v pravém slova smyslu. A doufám, že po přečtení jeho knihy bude Frajerem i ve Vašich očích.

Knížku si můžete koupit běžně v knihkupectvích anebo přes internet www.neoluxor.cz


nahoru

Za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Realizovali jsme s Vámi

Název stavby: Státní okresní archiv Litoměřice se sídlem v Lovosicích

Realizační firma konstrukcí Promat: Intert s.r.o. Ústí nad Labem

Když v srpnu 2002 celý dolní tok Labe postihly rozsáhlé povodně, ani archiv v Lovosicích neunikl této zkáze. V říjnu 2003 se v areálu archivu započalo s rekonstrukčními pracemi, s dostavbou administrativní budovy a výstavbou druhé archivní haly. Práce byly dokončeny v průběhu roku 2005, v dubnu roku 2006 byl pak archiv znovu otevřen pro veřejnost. V současné době dle informací získaných pomocí všemocného internetu je tady archivováno cca 3.000 m archivních fondů a sbírek od těch nejstarších, datovaných k roku 1300, až k těm novodobým. Dále je zde knihovní fond zahrnující cca 13.000 svazků.

V průběhu projekčních prací byla fi rma Promat oslovena a požádána o návrh co nejlehčí konstrukce obvodového pláště nadstavby stávajícího objektu. Ten byl dvoupodlažní a nadstavbou se získala další dvě podlaží. Opláštění celé nadstavby se provedlo dle konstrukce vnějšího stěnového dílce – viz k.l. 465.2. Použitím deskového materiálu PROMATECT®-H tl. 8 mm je u této konstrukce dosažená požární odolnost při namáhání ohně z interiéru až EW 90 a při namáhání ohně z exteriéru až EI 45. Vnější stěnový dílec v tomto případě zastává kromě funkce obvodového pláště i funkci požárních pásů a tady splňuje parametr konstrukce DP1.

Z hlediska statického zatížení byla původní stavba přitížená o cca 5.865 kg (nepočítaje ocelovou nosnou konstrukci), což je hodnota podstatně nižší, než by byla dosažena klasickým zdivem. Velkou roli hrála i rychlost provedení celého díla a jelikož jde o proces zcela suchý, bylo provedení celého díla otázkou několika dnů. S tímto úkolem se úspěšně poprala naše spolupracující fi rma Intert s.r.o. z Ústí nad Labem. Celkem spotřebovala cca 630 m2 deskového materiálu. Jelikož z architektonického hlediska je celá fasáda nadstavby opatřená sítí z tahokovu, nejsou desky PROMATECT® vidět. Ale věřte, že tam jsou!


nahoru

Za Promat-team Emil Janek
 
 

GPS navigace - sklad Promat servis, Lovčice

Adresa NOVÁ do Lovčic:

Lovčice 262 N 50°9´54´´

503 61 okr. Hradec Králové E 15°23´23´´


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Požární bezpečnost staveb

http://www.promatpraha.cz/?tech_informace_2008


nahoru

 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz