Číslo 11

(září 2008)

Vážený a milý Promačtenáři,

olympiáda úspěšně skončila, paralympiáda úspěšně odstartovala. A s ní i další číslo bulletinu ProČas®, v pořadí již jedenácté.

V aktuálním čísle „kraluje“ Jirka Ježek, v tuto chvíli násobný paralympijský vítěz a ač „jednonohý“, vynikající cyklista na dráze i silnici. Také na silnici, avšak v podzemí, zase kraluje požární bezpečnosti tunelů Promat – nový dálniční tunel Klimkovice zabezpečují promatí systémy a materiály.

ProČas® neopomněl ani na kulturu – svým tipem Kam za dobrým jídlem a čím jej chutně a vhodně zapít. Malý návrat do dětství vám může udělat článek o proběhlé výstavě modelů vláčků, který se konal pod patronací PragOclubu v Divadle Gong.

Více, jako již tradičně každé čtvrtletí, se můžete dozvědět v přiloženém čísle nebo na našich webových stránkách https://www.promatpraha.cz/bulletin-procas. Věříme, že i tentokrát si ProČas® najde dílek času ve Vašem nabitém denním programu a přinese Vám pár užitečných a zajímavých informací !

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Zlatá míza
 
02   Paralympijské hry se poprvé pořádaly v roce 1960 v Římě.
 
03   Z Promatího kalendáře
 
04   Výstava vláčků v Divadle Gong
 
05   Profesní komora požární ochrany
 
06   Doporučujeme
 
07   Kalkulačka požární odolnosti
 
08   Nová dopravní značka
 
09   Nový facelift www stránek
 
10   Kam za dobrým jídlem?
 
11   Realizovali jsme s Vámi
 
12   GPS navigace - sklad TONSTAV-SERVICE s.r.o.
 
 

Zlatá míza

Když jsem sledoval onen „zlatý hod“ naší slavné oštěpařky Barbory Špotákové na Olympijských hrách v Pekingu 2008, upadl jsem do lehkého sladkého snu, jaký přichází bezprostředně poté, co se něco opravdu povede! Je to pocit, který sice trvá jenom chvíli, ale určitě stojí za to. Ještě lepší samozřejmě je, když člověk prožije tento pocit následkem vlastního počinu. To je potom míza, která živí naše životem v dnešní moderní kapitalistické době těžce zkoušené tělo i duši, dlouhá léta.

Vedlo mě to i k zamyšlení, kdy že jsem tento pocit zakusil sám na sobě a naštěstí mě, podobně jako většinu z nás, pár hvězdných okamžiků napadlo. A jak by dodal moralista, jehož názory dnes opravdu nejsou v módě, jde o to, abychom ze sebe celkově měli dobrý pocit. Takže nám všem přeji, abychom se občas zasnili a znovu si v duchu prošli naše vítězné okamžiky. Je to dobrá vzpruha do dalších bojů, které sice přicházejí pravidelně, nicméně zpravidla nečekaně a vždy zaručeně v nejméně vhodnou dobu! A protože mě tato inspirace napadla v souvislosti se zmiňovaným legendárním olympijským výkonem, nelze tento úvodník zakončit jinak než: „Díky za úžasný výkon, Báro!“.


nahoru

za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Paralympijské hry se poprvé pořádaly v roce 1960 v Římě.

XIII. letní paralympijské hry se konají v Pekingu ve dnech 6. – 17. září 2008. Zúčastní se jich na čtyři tisíce sportovců ze 135 zemí světa ve třech hlavních skupinách postižení: tělesném (nejčastěji poúrazové stavy), spastickém (centrální poruchy hybnosti) a zrakovém. Na programu her je 20 sportů a 471 sad medailí. Čeští reprezentanti nastoupí ke 110 startům v osmi sportech.

Díky tomuto mladšímu sourozenci olympijských her tak dostaly šanci tisíce handicapovaných sportovců světa bojovat o medaile stejně jako jejich zdraví kolegové. Mezi nimi i cyklista Jirka Ježek, držitel zlatých medailí ze Sydney 2000 a Atén 2004 a mistr světa z Bordeaux 2007. Jeho silná vůle a bojovnost ho dovedla až k tomu, že se stal jako první handicapovaný sportovec světa profesionálem. V Pekingu bude Jirka závodit v pěti disciplínách, tj. ve stíhacím závodě na 4 km, na kilometru s pevným startem, v team sprintu, časovce a silničním závodě a doufá, že se zúročí jeho svě- domitá a náročná příprava. Pomáhá mu i vědomí, že ho podporují lidé, kteří ho mají rádi.

Držme mu palce i v těchto dnech, Jirka si to zaslouží!

8.9.2008 - Jirka Ježek ve fi nále stíhacího závodu kategorie LC2 s Robertem Alcaide zajel čas 4:46.999, získal tak zlatou medaili a vytvořil nový paralympijský rekord!!!!


nahoru

Za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• Konference IRON AND STEELMAKING, Malenovice (Frýdlant nad Ostravicí), 2008:

24. – 26. 9. 2008 se v hotelu Petr Bezruč uskuteční již zmíněná konference pořádaná společností Tanger s. r. o., zaměřená na prezentaci nejnovějších poznatků z oboru hutnictví železa a oceli. Pokud plánujete se zúčastnit, pak jenom připomínáme, že uzávěrka přihlášek již byla, takže dlouho neváhejte. Informace je samozřejmě možno získat na www.ironandsteel.eu

• 51st INTERNATIONAL COLLOQUIUM ON REFRACTORIES, Aachen (SRN), 2008:

15. – 16. 10. 2008 se v prostorách kongresového centra EUROGRESS uskuteční tradiční konference, zaměřená na aplikaci žárovzdorných materiálů v oborech výroby surového železa, hutnictví železa a oceli. Pokud plánujete se zúčastnit, pak připomínáme, že přihlášky je nutno podat do 25. 9. Po tomto datu je již konferenční poplatek s přirážkou a ubytování se shání těžko. Kompletní informace, či přihlášky je možno získat na www.feuerfest-kolloquium.de

• Nova Author Cup (Josefův Důl), 2008:

11. 10. 2008 v 10 hodin bude odstartován již 13. ročník tohotozávodu na horských kolech. Pro Promat a Promat servis to bude již 3. ročník a účast našich zákazníků bude tentokráte vyšší… Zájemci o informace mají šanci na www.novaauthorcup.cz


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Výstava vláčků v Divadle Gong

Jak jsme Vás již informovali v čísle 10, proběhla ve dnech 28. 8. – 7. 9. výstava vláčků, které jsou v majetku členů PragOclubu.

Přiznám se, že jsem neodolal a navštívil ji dvakrát. Jednou služebně, abych se nabažil pohledu na vagon vezoucí kontejner Promat, an přejížděje most Promat pod nímž právě projíždělo vozidlo Promat, a podruhé soukromě, abych viděl rozzářené oči svých dětí při shlédnutí velkého kolejiště, samozřejmě s Promatem.

Děkuji všem organizátorem (a zároveň vystavovatelům v jedné osobě) za příjemné navrácení sebe sama do dětství a přeji jim mnoho sběratelských úspěchů.


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Profesní komora požární ochrany

2. 9. se po prázdninové přestávce sešlo prezídium PKPO k dalšímu zasedání. PKPO pokračuje v procesu akreditace vzdělávacího programu certifikace kontrolních techniků požárně bezpečnostních zařízení, který navazuje na certifi kaci techniků a vedoucích techniků PBZ. Vzorová zkouška pod dohledem Českého institutu pro akreditaci již proběhla a celý program se rozběhne do konce roku.

Členové prezídia byli rovněž vyzváni k podání návrhu na udělení ceny Mgr. Vladimíra Hápa, která se bude v příštím roce udělovat již potřetí.


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Doporučujeme

Muškát Moravský, zkratka MM, víno s přívlastkem kabinetní, suché bílé víno, ročník 2005, Vinné sklepy Lechovice

Barva: světle žlutá, může být i lehce zlatavá (u přívlastkových vín)

Vůně: výrazná muškátová

Chuť: lehčí, nasládlá, nicméně velmi svěží, s nižším obsahem kyselin

Stolování: hodí se především jako aperitiv k méně výrazným předkrmům (plody moře, drůbeží játra, nebo paštiky, mozarella s rajčaty, apod.), případně k chuťově neutrálním dezertům, či pyré

Osobní dojem: lehké, chuťově výrazné víno s úžasným aroma čerstvých hroznů, které se velmi liší od „klasických“ odrůd, jako je Ryzlink Rýnský, Rulandské Bílé, nebo Müller Thurgau

Důležité upozornění ke konzumaci: „U takto aromatického vína je vhodné láhev vypít, aby nevyčpěla!“.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Kalkulačka požární odolnosti

Další Promatí pomůckou pro projektanty, prováděcí fi rmy a vůbec všechny, kdo se s požární bezpečností staveb setkávají, je Kalkulačka požární odolnosti dřevěných nosných prvků. Najdete ji na našich webových stránkách, volně použitelnou - http://www.promatpraha.cz/co-ziskate-registraci. Jedinou podmínkou je, abyste se na příslušném místě webových stránek Promat zaregistrovali – což v dnešní době běžně znáte z „e-pídění se“ po informacích v prostředí Internetu.

Kalkulačka slouží k výpočtu požární odolnosti nechráněných dřevěných sloupů a nosníků. Tato hodnota je výchozím podkladem pro určení tloušťky požárně ochranných systémů zvyšujících požární odolnost dřevěných nosných prvků obkladem (PROMATECT®) nebo nátěrem (PROMADUR®).

Věříme, že s výše uvedeným nástrojem, Kalkulačkou požární odolnosti, budete opět o další krok před Vaší konkurencí.


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka a Ing. Vilém Stanke
 
 

Nová dopravní značka

Sbírka zákonů č. 202/08 doplnila vyhlášku MD č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích o novu dopravní značku „zimní výbava“. Účinnost této změny je od 1. července 2008.

Co to znamená pro nás motoristy?

„Zimní výbava“ přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N (Kategorie M - motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob, Kategorie N - motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů) v období od 1. listopadu do 30. dubna pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel do maximální hmotnosti 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů.

Povinnost bude ukončena značkou „Zimní výbava – konec“. Období platnosti může být změněno dodatkovou tabulkou.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Nový facelift www stránek

Informace, prezentace, dotazy a odpovědi, výpočtové kalkulačky, doporučení… Netřeba asi pokračovat dál, vše tohle a snad i víc by měly obsahovat moderní, informativně laděné webové stránky fi rem. A to jsme také chtěli zakomponovat do nového „faceliftu“ promatích webových stránek. Budeme rádi, když vám naše úpravy budou blízké, a pomohou vám s nalezením odpovědí na množství otázek, které vás v našem stavebním oboru mohou denně potkat. Nikoliv však překvapit - s tím bychom vám rádi pomohli my v Promatu, a jeden z nástrojů, troufáme se tvrdit, je www.promatpraha.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Kam za dobrým jídlem?

Máte náladu tak trochu se vrátit v čase, vychutnat si příjemnou a uvolněnou atmosféru místa, kde svého času žil i Mikoláš Aleš, posedět třeba u skleničky vína nebo si sám připravit maso na horkém kameni? A přitom všem si užít komfort útulné restaurace se všímavou a profesionální obsluhou?

Potom zkuste zajít do restaurace U bílého lva na Břevnově, Bělohorská 79, nedaleko Břevnovského kláštera v Praze 6. Nachází se v historicky chráněném domě z 18. století, kdy sloužil jako zájezdní hostinec.

Od roku 1998 zde najdete v nově zrekonstruovaných prostorách restauraci s širokým výběrem jídel české i mezinárodní kuchyně a vybírat můžete i z pestré nabídky vín z celého světa. Komu by nestačilo zhruba 70 míst ve vnitřních prostorách, může v létě využít i posezení na zahrádce. A pokud chcete mít jistotu, že Vám nic nepokazí vydařený večer, doporučuji si místo předem rezervovat. Jinak byste mohli dopadnout jako jeden nejmenovaný pár svého času na sv. Valentýna, ale to už je jiná kapitola...

http://www.u-bileholva.cz/index_web.php


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Realizovali jsme s Vámi

Název stavby: Dálniční tunel Klimkovice

Realizační fi rma konstrukcí Promat: Staba Servis s.r.o. Ostrava

6. května 2008 byla uvedena do provozu část dálnice D 47 před Ostravou. Byla tak prodloužena dálnice, která začíná u polských hranic v Bohumíně (otevřena na podzim 2007). Zajímavostí, která se nachází na nově otevřeném úseku, je dálniční tunel Klimkovice. Pro bezpečný provoz tunelu je nezbytné zásobování elektrickou energií, která napájí osvětlení, dopravní značení, monitoring, požární signalizaci a ostatní prvky aktivního zabezpečení. Hlavní rozvodna společně s náhradním zdrojem el. energie se nachází na kopci nad tunelem, přibližně uprostřed délky tunelových tubusů. Z této rozvodny vede podzemní průchozí kabelový kanál, který vede přesně nad tunel a odtud svislou průleznou šachtou padá do hloubky do rozvodny, umístěné v podzemním prostoru mezi oběma tubusy.

Pro zajištění funkčnosti napájení a oddělení napájení různých systémů bylo nutno požárně oddělit jednotlivé kabelové trasy. Požadovaná požární odolnost byla EI 30. Ve vodorovném kabelovém kanálu i svislé kabelové šachtě byla použita naše konstrukce č. 450.41 – Příčka PROMATECT®-H ve skladbě 2 x 15 mm.

Výhodou tohoto řešení je samonosnost konstrukce bez nutnosti pou- žití pomocného roštu a tím i jednoduchá a rychlá montáž. Další předností desek PROMATECT®-H je odolnost proti vlhkosti, která se v podzemních objektech tohoto typu vždy vyskytuje. Celkem bylo dodáno na tuto akci cca 850 m2 desek PROMATECT®-H 15 mm. Vzhledem ke ztížené manipulaci s materiálem ve stísněných podzemních podmínkách bylo nutné provést detailní zaměření a následně přípravu přířezů mimo vlastní pracoviště, čímž se dosáhlo zrychlení montáže a zvý- šení přesnosti při sestavování příček z jednotlivých přířezů. Za odvedenou práci si montážní firma zaslouží určitě pochvalu.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

GPS navigace - sklad TONSTAV-SERVICE s.r.o.

Okružní 630

370 01 České Budějovice

N 48°59´39.927´´

E 14°30´5.553´´

Kontakt:

Pavel Volf 602 228 171

www.tonstav-service.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz