Číslo 12

(prosinec 2008)

Vážený a milý Promačtenáři,

ceny elektřiny 2009, Bombay, krajské volby, krize… Krize?. Každá zpráva je, nebo zdá se být, závažná jen natolik, nakolik jsme si zvykli, že nám z ní média závažnost udělají. Proto je tu také další, vánoční vydání bulletinu ProČas®, aby do světa informací přidal další hromádku, ve které si každý může a nemusí vyhrábnout to své…

Dnes do informační hromádky přispějeme reportáží z požárního experimentu – otestování požární odolnosti vybraných nechráněných stavebních prvků, který proběhl nedaleko obce Mokrsko. Promat také významnou měrou přispěl ke Konferenci k příležitosti úspěšného ukončení stavby stanice metra Střížkov, a ProČas® byl u toho. V hromádce technických informací můžete narazit na inspiraci k modernizaci panelových domů (a to nejen z pohledu požární ochrany) od CERPADu, dále novinku v oblasti požárních materiálů – Výplňovka PROMASTOP®, typ PT a nebo ohlédnutí za skončeným veletrhem AQUA-THERM.

ProČas® nabídne i své tradiční rubriky – Promatí kalendář, Kam na dobré jídlo, co dobrého k němu připít a nebo Kdo je kdo v „dresu“ Promat. Za tradici si dovolím považovat účast Promatu na cyklomaratonu Nova Author Cup…

Více a podrobněji se jako každé čtvrtletí dočtete v odkaze níže. Věříme, že si ve čtvrtletníku ProČas® najdete svou oblíbenou hromádku a informace, a že můžeme být tímto s Vámi také o blížících se svátcích Vánočních!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Krize
 
02   Požární experiment Mokrsko
 
03   Kdo je kdo?
 
04   Z Promatího kalendáře
 
05   Doporučujeme
 
06   Nova Author Cup 2008
 
07   Konference k příležitosti ukončení stavby metra STŘÍŽKOV
 
08   AQUA-THERM 2008
 
09   Kvalitativní kritéria pro opravy a modernizaci panelových domů
 
10   Kam za dobrým jídlem?
 
11   Výplňovka PROMASTOP®, typ PT
 
12   GPS navigace - sklad KARTEX s.r.o.
 
 

Krize

Stále se něco děje; když se lehce zamyslím, co mi zůstalo z té informační smrště, která se na nás odevšud neustále řítí, pod kůží, napadnou mne tři věci. Barack Obama, slovo krize a oranžovo-červená šála, která nás „přátelsky“ začíná obtáčet. Nejsem politolog, tudíž se bodem 1. a 3. nebudu a nechci zabývat. Na obojí platí, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.

Bod 2. je zajímavější: média na nás „pod tlakem“ chrlí, jak hluboká je krize, v Německu nakupují houfně zlato, firmy buď ruší a nebo škrtají zbytné položky na vánoční večírky, ten či onen zkrachoval, GM žádá o 2 mld. € podpory, Škodovka pár dní nevyrábí a firmy asi budou propouštět. A do toho nám ještě shořel Průmyslový palác na výstavišti.

Jak je možné, že je všechno tak hrr a hned, .. se to chová jak spojené nádoby či domino. A je to tak opravdu? A musí to postihnout i tu firmu, kde ten který z nás pracuje?

Není to tak dlouho, co jsem telefonoval s jedním naším dobrým zákazníkem, který mi na otázku, zda již pociťují krizi, ve výbuchu smíchu odpověděl, že nikoliv. A že dal manželce o pár stovek Kč na měsíc víc, aby podpořila trochu spotřebu a zahnala krizi.

Ano, on totiž bojuje proti té tzv. „krizi“! On také má ten názor jako např. Japonci, pro nás vzor pracovitosti, že když se blíží krize, blíží se i čas pro lepší investice a hledání nových příležitostí. A já bych ještě doplnil, že krize vlastně žádná není, je to jen záležitost médií a informací. Problémy v automobilovém průmyslu byly signalizovány již léta, ale až teď se to provalilo. Odboráři ve velkých fi rmách chtěli víc a víc % na výplaty, až to ty fi rmy neufi nancovaly a teď se vše svádí na krizi. Zkrátka jsme si vyrobili bublinu krize a do té se vejde vše.

Nicméně, jedno hezké přísloví praví: „Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu“. A tak jsme zase na začátku – nevíme, zda krize je nebo není. Ale lepší je dělat, že není! Ona se třeba lekne.

Raději nám všem přeji hezký prosinec, šťastné a veselé vánoce a dobrý vstup do Nového roku. Roku naděje, že boj s krizemi všech zemí vyhrajeme.


nahoru

za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Požární experiment Mokrsko

Mnozí z  vás o  něm již slyšeli – 18. září 2008 byl úmyslně založen požár objektu v  areálu štoly Josef v  katastru obce Mokrsko. Jak titu- lek napovídá, nejednalo se o žhářství, ale o výzkum, který několik let se svými partnery připravovala stavební fakulta ČVUT, pod vedením prof. Ing. Františka Walda. A jak už to tak bývá, nechyběli jsme ani u přípravy experimentu, ani u vlastního průběhu „požáru“.

Objekt, na kterém byl experiment proveden, byl postaven výhradně za tímto účelem. Jednalo se o kombinovanou konstrukci – svislé nosné konstrukce tvořily železobetonové stěny, ocelový skelet s lehkým obvodovým pláštěm, stropy ocelobetonové spřažené desky a panely Spiroll. Statické i požární zatížení vycházelo z podmínek administrativní budovy.

Jedním z úkolů, které si ČVUT stanovilo, byl výzkum nechráněných ocelových nosníků ocelobetonové stropní desky včetně styčníků, kterými byly tyto nosníky kotveny k průvlakům. Naším úkolem pak bylo ochránit ocelové sloupy a průvlaky tak, aby stavba „zůstala stát“. Destrukce nechráněné konstrukce však byla tak brutální, že jeden z chráněných ocelových průvlaků byl při kolapsu shozen z podpory, čímž došlo ke zřícení velké části budovy.

Další podrobnosti k  experimentu najdete na http://fire.fsv.cvut.cz/firetest_Mokrsko


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• Seminář PAVUS, Praha:

PAVUS a.s. pořádá již tradičně v čase okolo Mikuláše seminář. Letos se tohoto semináře „Vliv technických a normativních dokumentů na posuzování shody stavebních výrobků v oblasti aktivní a pasivní požární bezpečnosti“ můžete zúčastnit 9. 12. 2008 v Praze 6 na Masarykově koleji, Thákurova 1. Program semináře a přihlášku najdete na http://www.pavus.cz/index.php?news_cat=7&sec=news_detail&id=51

• „Vánoční“ provoz firem Promat a Promat servis na přelomu roku 2008/9 (viz. tabulka)


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke a Ing. Jan Ohanka
 
 

Doporučujeme

Modrý Portugal rosé, jakostní odrůdový, zkratka MP, suché růžové víno, ročník 2007, Žernosecké vinařství s.r.o.

Barva: řůžových okvětních lístků

Vůně: výrazně ovocná s nádechem malin a rybízu

Chuť: svěží, lehce zemitá, velmi harmonická s podtóny malin, ostružin a ovocné marmelády

Stolování: hodí se především k  zeleninovým salátům, drůbeži, těstovinám a jiným lehkým pochutinám neutrální chuti

Osobní dojem: lehké vínko harmonické ovocné chuti, které se pije tak lehce, že určitě oceníte, že jste si před první sklenkou pro jistotu připravili několik lahví dopředu, abyste stihli včas dolévat sobě i Vašim hostům


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Nova Author Cup 2008

dne 11.10.2008 se v Josefově Dole sešlo přes tři tisíce vyznavačů bicyklu, aby si dokázali, že to dokáží. Trasa měřila 61,5 km a měla obvyklé převýšení.

V dresu Promat tento rok nastoupil rekordní počet závodníků, tuším, že 11, ze samotné fi rmy však jen 4. Ostatní byli naši zákazníci, dodavatelé nebo jinak spřízněné duše, které byly ochotny a hrdy na to nést na prsou naše logo. Umístění najdete ne webu, ale není důležité. Dojeli jsme do síle a udělali si hlad, což byl cíl tohoto trápení. A já se už teď těším na příští ročník!


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Konference k příležitosti ukončení stavby metra STŘÍŽKOV

Letošní rok obohatil Prahu o další architektonický skvost a tím je ojedinělá stavba na nově vybudované trase „C“- stanice metra Střížkov.

Právě toto netradiční pojetí stavby a použití našich atypických protipožárních konstrukcí nás vedlo v den svátku svatého Martina 11. 11. 2008 k uspořádání Konference k příležitosti ukončení stavby.


Konference probíhala v hotelu DUO, nedaleko stanice metra Střížkov, pod záštitou architektonického atelieru Ing. arch. Patrika Kotase a byla společným dílem pořádajících fi rem Promat s.r.o a Sipral a.s.

S myšlenkou uspořádat podobnou akci se obě firmy zaobíraly již delší čas. Chtěli jsme zákazníkům představit tuto ojedinělou stavbu, na které se podílely obě firmy.

Věříme, že toto přátelské setkání splnilo svůj účel.


nahoru

Za Promat-team Martina Stanková a Ing. Petr Kejklíček
 
 

AQUA-THERM 2008

Vzhledem k  požáru Průmyslového paláce se mezinárodní odborný veletrh vytápění, ventilace, klimatizační, měřící, regulační a sanitární techniky s  názvem AQUA-THERM konal minulý týden v době od 25. 11. do 29. 11. 2008 nově na výstavišti PVA v Letňanech.

Firma Promat s.r.o.se této výstavy aktivně zúčastnila. Představovali jsme především správná řešení protipožárního zabezpečení jednotlivých druhů instalací systémy Promat, protipožární revizní dvířka se skrytými panty a spoustu dalších materiálů a konstrukcí.

Děkujeme za Váši návštěvu u našeho stánku.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Kvalitativní kritéria pro opravy a modernizaci panelových domů

V poslední době dochází v  naší republice k nárůstu (i když s mírnými výkyvy) objemu oprav a modernizací panelových domů.

Vedle nepochybně pozitivního efektu, doprovázeného zlepšením komfortu bydlení, prokazatelnými úsporami energií vzhledem k  použití moderních technologií a zlepšování kultury sídlišť, se s  rostoucím tempem oprav začaly projevovat i negativní jevy.

Impulsem k vytvoření „kvalitativních kritérií kvality“ se staly právě neodborně prováděné práce s  nízkou kvalitou použitých materiálů, nevhodnou nebo chybějící koordinací a nesystematickým přístupem k  technickému řešení, včetně nerespektování požadavků na požární bezpečnost konstrukcí.

Jedním z  hlavních cílů bylo stanovit kvalitativní kritéria pro vybrané činnosti a jim příslušné konstrukční části objektu, u  kterých na základě současných zkušeností dochází k častým pochybením, vadám a poruchám staveb.

Tato kritéria byla vytvořena převážně Centrem regenerací panelových budov (CERPAD) a vydána jako publikace Svazem českých a moravských bytových družstev (SČMBD) ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení (SFRB) a dalšími odborníky.


nahoru

Za Promat-team a CERPAD Ing. Petr Kejklíček
 
 

Kam za dobrým jídlem?

Směřujete na oběd, či večeři a chcete na chvíli zapomenout na tísnivé a šedé pod-zimní dny? Dát si něco lehkého inspirujícího na talíř a ochutnat svěží doušek vína můžete v Ristorante Budino v Plzni, kde čas plyne jiným tempem. Uvolněná nálada obsluhy i hostů je patrná již při odkládání zimníku, nicméně na zimu zaručeně během chvilky zapomenete. Velmi osobitý a jednoduchý jídelní lístek Vás brzy vtáhne do světa středomořské kuchyně, takže nic nebude stát v cestě plánovanému gastronoickému zážitku.

Ve výběru nás sice zprvu zaujaly těstoviny, dle ujištění majitele výhradně domácí výroby, po chvíli jsme se nicméně rozhodli pro jarní kuřátko pečené na divoko s fazolovo-klobásko-vým ragů. Nutno ovšem dodat, že mezi žhavé kandidáty dlouho patřilo zejména telecí v parmské šunce, či grilovaná panenka s restovanou cuketou.

Při fi nálním rozstřelu nám pomohl s  výběrem šéfkuchař a majitel v  jedné osobě, což jsme s ohledem na atraktivitu všech jídel určitě přivítali. Ještě je nutno dodat, že mouční-kům jsme rovněž neodolali, dojem by dozajista vydal na zvláštní odstavec, zkrátka byla to jedna báseň.

Vína ani grappy jsme coby řidiči příliš neokusili, ale to bylo opravdu to jediné, co nám chybělo ke spokojenosti. Velkým plusem pro nás bylo i nekuřácké prostředí, takže jakmile pojedeme okolo, opravdu nebudeme váhat.

http://www.budino.cz/


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Výplňovka PROMASTOP®, typ PT

Náš nový produkt - požárně odolná výplňovka PROMASTOP®, typ PT usnadňuje a urychluje montáž maltové kabelové přepážky prováděné podle katalogového listu Promat 620.17. Konstrukce se vyznačuje pevností a vysokou požární odolností.Přednosti takto prováděné přepážky:

• vysoká odolnost vůči ohni

• teplota rozkladu 1250 °C

• v přepážce nevzniká díky použití výplňovek napětí

• odolává povětrnostním vlivům

• neobsahuje azbest a halogeny

• nehořlavý materiál (A1 podle ČSN EN 13 501-1 i podle DIN 4102, A podle ČSN 730862)

• výplňovka nemá žádné zvláštní nároky na skladování; je nutno ji pouze chránit před současným působením vody a mrazu!

• nízká objemová hmotnost 500 – 900 kg/m3 a snadná manipulace při dopravě a na stavbě

• umožňuje rychlé zaplnění i větších otvorů

• konstrukce s výplňovkami se vyznačuje odolností vůči vysokým teplotám a mechanickým rázům

Bližší informace k výplňovce PROMASTOP®, typ PT najdete na http://www.promatpraha.cz/admin/files_upl/3414.pdf, pro zobrazení katalogové-ho listu celé kabelové přepážky pak klikněte na http://www.promatpraha.cz/admin/files_upl/3658.pdf


nahoru

Za Promat-team Ing. Jiljí Frühauf a Ing. Vilém Stanke
 
 

GPS navigace - sklad KARTEX s.r.o.

Smetanova 1130 N 49°41´42.99´´ 332 02 Starý Plzenec E 13°29´1.736´´


Tel./fax: +420 377 420 023

www.pozarni-ochrana-staveb.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz