Číslo 14

(květen 2009)

Vážený a milý Promačtenáři,

květnové, spíše upocené než zkřehlé muže jsme pravděpodobně přežili ve zdraví, zahrádkáři mají sytě zalito, sudy na děšťovku naplněny a my Vám s radostí přinášíme jarní ProČas® s číslem 14 na prsou i zádech…

Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se – mistrovství světa v ledním hokeji skončilo, a ProČas® se tak věnuje i dalším aktivitám. Sportovním v podobě Velikonoční regaty a horského cyklo-marathonu Malevil, výstavním v podobě Amperu, tunelovým v podobě představení nového promatího materiálu na ochranu tunelových železobetonových a ocelových ostění, nebo třeba pochoutkovým, a to v podobě pozvání na „festival jídla“ Prague Food Festival v Praze.

Tradiční rubriky nebudou chybět ani tentokrát, takže nezbývá než Vám popřát příjemný vstup do druhé poloviny jara a věříme, že bulletin ProČas® bude pro Vás i tentokrát přínosem!!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Ach jo, zase ti Švédi
 
02   PRAGUE FOOD FESTIVAL 2009
 
03   Sklad Brno s novou adresou
 
04   AMPER 2009
 
05   Z Promatího kalendáře
 
06   Požární bezpečnost dřevostaveb – prostupy kouřovodů PROMATUBE
 
07   International MTB Marathon Cup Malevil
 
08   Velikonoční regata
 
09   TNK
 
10   Nový materiál pro tunelové stavby – Cafco FENDOLITE MII
 
11   Novinky
 
 

Ach jo, zase ti Švédi

V neděli to skončilo. Nejen mužská část národa trávila několik posledních dní před televizními obrazovkami. Hrálo se 73. hokejové mistrovství světa a my čekali, co naši. A připadali jsme si jako na houpačce. Dvě povinná vítězství, dvě porážky, které nepřekvapily, opět dvě vítězství (obě bez obdržené branky!) a pak...? Podle pravidla 2-2-2-? měly přijít dvě porážky. Ale už ten první zápas se Švédy ukončil naše naděje a poslal naše hokejisty domů. Stejně jako vloni jsme s nimi zápas, který rozhoduje o úspěchu nebo neúspěchu – čtvrtfi nále, prohráli. Místo cesty za některou z medailí následovala cesta domů. Škoda.

Od roku 1992, kdy se současným systémem hraje, jsme čtvrtfinále hráli 17x a jen 6x nepostoupili dál. Z toho ovšem ve třech posledních ročnících a podruhé za sebou právě se Švédy. Ještě, že se nehrálo v Praze – to by někteří říkali, že Švédové vydrancovali Prahu jako za třicetileté války. Konec steskům – gratulujme Rusku, staronovému mistru světa. A těšme se na příští rok!


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

PRAGUE FOOD FESTIVAL 2009

Letošní PRAGUE FOOD FESTIVAL 2009 bude probíhat od 29. do 31. 5. 2009 (od 12 do 22 hod.) v lokalitě přímo krá-lovské - Křižovnické náměstí, Pražské Benátky pod Karlovým mostem, Alšovo nábřeží, lodě a pontony na Vltavě. Návštěvníci budou doslova proplouvat gastronomickými zážitky a kulinářské speciality si vychutnají v parku s výhledem na Pražský hrad, na lodích, či na plovoucích pontonech. Kromě testování nejrůznějších domácích i exotických gastronomických specialit od více než 33 restaurantů a producentů nápojů, nebudou chybět oblíbené degustace piva, vína a cooking shows šéfkuchařů. Těšit se můžete také na speciální barmanskou show, o kterou se postarají nejlepší pražské bary nebo poznáte umělecky pojatou kávu. V neděli 31. 5. budeme hostit druhý ročník soutěže profesionálních kuchařů Nestlé Chřest Cup 2009.

Vstupenky a více informací na www.praguefoodfestival.cz .Festivalová vstupenka stojí 350 Kč (100 Kč vstup, 250 Kč základní konzumace).


nahoru

Pavel Maurer, za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Sklad Brno s novou adresou

Dne 30. 4. 2009 ukončil svoji činnost sklad materiálů Promat v  Moravských Knínicích a od 1. 5. 2009 zahájil činnost nový sklad v Brně. Sklad bude provozovat fi rma TONSTAV-SERVICE s.r.o. (www.tonstav-service.cz), pobočka Brno, na této adrese:

Brněnská 686  Telefon: +420 547 216 695– 8  N: 49° 7’ 29’’
664 42 Modřice u Brna  Fax: +420 547 216 699  E: 16° 36’ 17’’

Výhody nového skladu pro Vás:

• otvírací doba skladu 7:00 – 16:00 ve všech pracovních dnech

• poloha skladu – přiblížili jsme se Brnu

• dobrá dopravní dostupnost – u hlavní silnice na Vídeň

• přímý prodej – není nutno předem posílat objednávku

Změna skladu sebou přináší změnu způsobu prodeje materiálů Promat. V  novém skladu bude zaveden přímý prodej fi rmou TONSTAV-SERVICE s.r.o., tudíž při nákupu v  tomto skladu se jedná o obchodní styk mezi Vámi a fi rmou TONSTAV-SERVICE s.r.o. I nadále samozřejmě můžete využívat možnosti nákupu materiálů Promat přímo od nás, s tím, že Vámi objednaný materiál doručíme smluveným způsobem z našeho centrálního skladu v Lovčicích na místo určení. Věříme, že tato změna je dalším vstřícným krokem k naší vzájemné spokojenosti.


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

AMPER 2009

V areálu výstaviště PVA v Letňanech se konal v době 31. 3. až 3. 4. 2009 mezinárodní odborný veletrh elektrotechniky AMPER 2009. Firma Promat se této výstavy opět zúčastnila. Představovali jsme především správné řešení protipožárního dotěsnění jednotlivých druhů instalací systémy Promat, protipožární revizní dvířka a spoustu dalších materiálů a konstrukcí.

Děkujeme za Váš čas a velký zájem při zastavení u našeho stánku.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Z Promatího kalendáře

• Technologie požární ochrany muzeí:

V prostorách Technického muzea v Brně se pod záštitou plk. Ing. Miloše Svobody, náměstka gen. ředitele HZS ČR konal diskusní seminář s názvem „Technologie požární ochrany muzeí“ .

Cílem semináře bylo seznámení pracovníků kulturních institucí s  dostupnými technologiemi požární ochrany kulturního dědictví. K tomuto tématu bude vydána i publikace, v které bude uvedena vedle aktivní části požární ochrany i  složka pasivní. Ta je zastoupena progresivními materiály a konstrukcemi Promat, neboť kvalita pasivní požární ochrany v případě požáru velice často určuje následnou velikost způsobených nenahraditelných škod.

• Tunelářské odpoledne 2/2009:

13. 5. se uskutečnil tradiční seminář „Tunelářské odpoledne“, které organizovala Česká Tunelářská Asociace ITA-AITES, jejímž je naše společnost aktivním členem.

Tématem tohoto semináře byla výstavba Královopolských tunelů VMO Brno. V dopoledních hodinách proběhla zajímavá exkurze přímo na staveništi tunelů. V odpoledních hodinách následovala série přednášek, jejímž obsahem byly zejména praktické poznatky a zkušenosti při provádění tohoto významného podzemního dopravního díla.

• Valná hromada PKPO:

Již jsme informovali, že se 18. 5. 2009 v Hluboké nad Vltavou koná valná hromada Profesní Komory Požární Ochrany. Bližší informace najdete na www.komora-po.cz

• 4. konference PKPO:

V ProČas 13 jste se rovněž již dozvěděli, že po valné hromadě PKPO se ve dnech 19. - 20. 5. 2009, rovněž v Hluboké nad Vltavou, koná 4. Konference PKPO s mezinárodní účastí, jejíž téma je „Požární bezpečnost v energetice“. Více informací na www.komora-po.cz a www.tep-kubickova.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček, Ing. Vilém Stanke, Ing. Ladislav Zajíc a Ing. Libor Fleischer
 
 

Požární bezpečnost dřevostaveb – prostupy kouřovodů PROMATUBE

V poslední době je často diskutována problematika požární bezpečnosti u  dřevostaveb a s  tím související tepelná izolace možných zdrojů vytápění.

Je proto velice důležité u těchto moderních, energeticky méně náročných staveb řešit veškeré stavební detaily, kde jedním z nich je i prostup kouřovodu.

Proto je zde důležitá zpráva pro výrobce dřevěných montovaných domů a stavitele dřevostaveb obecně!!

V současné době dokončuje firma Promat s.r.o. přípravu systémového řešení – PROMATUBE – prefabrikovaný potrubní dílec pro prostupy kouřovodů a odtahů spalin hořlavými a nehořlavými konstrukcemi pro uvedení na trh. PROMATUBE umožňuje účinně izolovat kouřovod, který odvádí spaliny z krbu či krbových kamen do komína. Maximální průměr kouřovodu činí 200 mm a toto řešení může být použito ve stavební stěně dřevostavby o maximální tloušťce 300 mm.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Šíma a Ing. Petr Kejklíček
 
 

International MTB Marathon Cup Malevil

O uplynulém víkendu se jel cyklistický MTB marathon s  mezinárodní účastí v  Lužických horách, a to na území SRN i  ČR. Přihlášeno bylo okolo 1200 zá-vodníků, nicméně ještě v sobotu se někteří nominovali. Vzhledem k tomu, že jsem měl – jako odměnu za umístění z r. 2008 - číslo 1760, mohlo jich být kolem 2 tisíc. Start na dlouhou etapu (105 km) byl v 8:30 hod. a na krátkou (62 km) v 10:00 hod. na náměstí v Jablonném v Podještědí. Trať byla, jako v minulém roce, vedena převážně v terénu a byla řádně kopcovitá. Kdo jezdil v Lužických horách ví, o čem píši. Na „krátké trase“ bylo celkové převýšení 1630 v.m., na „dlouhé“ ještě o  1130 v.m. více. To je asi jako vyjet na Sněžku nebo na Gerlach; ale od nuly. Počasí nám přálo, i když jsme si před závodem navzájem „vyhrožovali“, že když bude pršet, nepojedeme; museli jsme. Karel bojoval statečně se svým handicapem – na podzim si zlomil ruku, a protože mu špatně srostla, ještě dvakrát mu ji zlomili v nemocnici – a díky své silné vůli jel „jako po kolejích“. Jako vždy nám dalo zabrat stoupání z Oybinu na Hvozd, trať je vedená po kamenech a přirovnal bych to k pokusu jet Vydru na Modravě proti proudu. Děsná dřina. Pak následuje sešup dolů a ten není o moc lepší než to stoupání. Zkrátka byli jsme rádi, když jsme se sešli v  pořádku v  cíli. Pavel dojel svou 105 km dlouhou trasu poměrně rychle, a tak jsme si mohli dát guláš v plném počtu. A příště prý zas…


nahoru

Za Bike team Promat Lovčice Jirka, Karel, Pavel a Láďa
 
 

Velikonoční regata

Letošní desátý ročník (29. 3. - 4. 4. 2009) měl pachuť hořkosti. Ač v propozicích k závodu stojí, že se regata jede na závodních speciálech Bavaria 42 Match, připomínaly lodě svým stavem již jen fl otilu hausbotů, do nichž z různých stran teče. To jen na okraj.

Počasí na startu v  Biogradu na Moru bylo nebývale příznívé, foukal silný vítr a po-sádky byly natěšené. Vždyť start byl odložen z neděle na pondělí! V pondělí v 7:05 přišel konečně povel ke startu.

Po dvou hodinách byl závod díky nepříznivým meteorologickým podmínkám (rozhodnutí pořadatelů, které nebylo v souladu s míněním posádek) přerušen a hausboty se shromáždily u ostrova Kakan.

Po dlouhém zvažování bylo upuštěno od původního záměru plavby do Dubrovníku a zpět a jely se dvě okruhové etapy okolo Kornat. A tak se z off-shorového závodu stal závod okruhový.

Námi podporovaná loď Las Palmas, startovní číslo 58, zajela výborné časy a 260 Nm zdolala jako pátá. Posádka splnila své předsevzetí, že lodi Las Palmas ukáže, jak vypadají čelní pozice v závodu; minulé ročníky se loď ploužila na posledních místech.

Nakonec to – dle slov posádek – nebylo tak špatné, ale kdoví, zda bude ročník jedenáctý?!


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

TNK

Některé věci běží dále navzdory krizi. Jednou z  nich je i  stav norem v  ČR. V platnost vstoupily revidované normy ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty, ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb - Společná ustanovení, a nová norma ČSN 73 0848 Požární bezpečnost staveb - Kabelové rozvody. Dále byla přijata revize ČSN EN 1634-1 Zkoušení požární odolnosti a kouřotěsnosti sestav dveří, uzávěrů a otevíravých oken a prvků stavebního kování - Část 1: Zkoušky požární odolnosti dveří, uzávěrů a otevíravých oken a nová ČSN EN 1634-3 Zkoušení požární odolnosti a kouřotěsnosti sestav dveří, uzávěrů a oteví-ravých oken a prvků stavebního kování – Část 3: Stavební kování.

Připravuje se revize ČSN 73 0804 - Požární bezpečnost staveb – Nevýrobní objekty.


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Nový materiál pro tunelové stavby – Cafco FENDOLITE MII

V letošním roce uvádí naše společnost na český trh nový materiál určený pro protipožární ochranu tunelových železobetonových nebo ocelových ostění.

Cafco FENDOLITE® MII je speciální omítkovina na vermikulito cementové bázi, která se aplikuje stříkáním na betonový podklad. Po vytvrdnutí odolává vysokým teplotám, čímž chrání vlastní železobetovou konstrukci proti odprýskávání betonového krytí výztuže a brání přehřátí nosné armatury. Současně vykazuje vysokou odolnost proti mechanickému namáhání, které vzniká při průjezdu vozidel tunelem. Dále odolává posypovým solím a je mrazuvzdorná. Pro své výborné vlastnosti je ideální jak pro aplikace v nových stavbách, tak pro sanace a renovace starších tunelových staveb.

Vlastní dimenze tloušťky nástřiku vychází z požadavku na požární odolnost chráněné konstrukce. Protipožární omítkovina Cafco FENDOLITE® MII je odzkoušena podle ISO (normové) křivky, podle nizozemské RWS křivky, podle modifikované hydrokarbonové křivky na požární odolnost konstrukce R 240. Kromě použití v tunelových stavbách je materiál Cafco FENDOLITE® MII určen také pro ochranu ocelových konstrukcí v exterieru – např. nosné konstrukce technologií v chemickém a petrochemickém průmyslu.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Novinky

www.promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/technicke-informace/technicke-info-2009

www.promatpraha.cz/vysokoteplotni-materialy/katalogove-listy-hti/promaglaf-hoby-box


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

GPS navigace - sklad FIRMA KMOCH

Tyršova 107N 50°29´37.054´´Kontaktní osoba: Pavel Kmoch
411 56 Bohušovice n. O.E 14°8´52.967´´Tel.: 603 523 088, 739 038 111


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz