Číslo 15

(září 2009)

Vážený a milý Promačtenáři,

čas dovolených pomalu začíná být minulostí, zůstalo nám určitě hodně vzpomínek a kopa fotografií, a tak je tu doba na další číslo čtvrtletníku ProČas®. Rádi bychom jím Vaše návraty z dovolené zpříjemnili.

Většina z nás přes „prázdniny“ docela sportovala, a tak s ProČasem rádi navážeme – „sólo-kapra“ má v tomto čísle cyklista Jirka Ježek (takže spíše sólo-ježka…). Zasloužil se o to nejen svými spolehlivými výkony v reprezentačním dresu při MS v silniční cyklistice hendikepovaných.

Z oblasti nových materiálů a konstrukcí Vám představíme Kouřové zábrany sloužící pro usměrňování pohybu kouře a tepla, dále Potrubí pro odvod kouře a tepla a Požárně ochrannou manžetu pro potrubí velkých průměrů. V oblasti vyskoteplotní to bude Rohož na izolaci kouřovodů a „horká“ novinka – Potrubní dílec pro prostupy kouřovodů. Vaše posezení u krbu tedy bude ještě příjemnější a bezpečnější.

Bez tradičních rubrik (Kdo je kdo, o jídle a pití, Promatí kalendář…) bychom snad bulletin ani nevydali, takže jsou pro Vás připraveny i tentokrát. Redakce ProČas®Vám přeje počtení příjemné i poučné !!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   ZLATÁ MÍZA, ROK POTÉ
 
02   MS v silniční cyklistice hendikepovaných
 
03   Z Promatího kalendáře
 
04   Doporučujeme
 
05   Z aktivit Profesní Komory Požární Ochrany
 
06   Konference Žárovzdorné materiály 2009
 
07   Z Promatí kuchyně
 
08   Kouřové zábrany
 
09   Nohejbalový turnaj
 
10   Kam za dobrým jídlem?
 
11   Rohož PROMAGLAF-HTI - Hobby box
 
 

ZLATÁ MÍZA, ROK POTÉ

Letošní babí léto, které alespoň prozatím vytváří dojem pohody a klidu, nás na svých vlnkách pomalu unáší do lepších časů. Alespoň soudě dle novinových článků, ze kterých již vymizely dolů obrácené šipky, zdůrazňující pokles čehosi, pro mnohé tak vzdáleného, že tomu zpočátku ani nevěnovali pozornost. Procitli jsme, když se svět okolo nás zaplnil záchrannými balíčky, do kterých rychlostí blesku mizely „naše“ těžce vydělané daně. Nyní se prý situace zlepšuje a světoví fi nančníci jsou již optimističtí. Nemohu se nicméně zbavit pocitu, že účty za tento optimismus se již nám „nevolníkům“ v nedobrovolných službách správců pokladen, pokladniček a rozpočtů všeho druhu, začínají pomalu snášet do klína. Nutno podotknout, že to opravdu není zrovna příjemná a vlahá letní přeháňka. Loni touto dobou jsem psal o „zlatém hodu“ naší slavné oštěpařky Barbory Špotákové na Olympijských hrách v Pekingu 2008, který nám vlil do žil „zlatou mízu“ a podobně jako tehdy i dnes nám všem přeji, aby nás posílila. Budeme to potřebovat, protože všudypřítomný nepřítel, kterým je bezpochyby to všechno špatné, co okolo nás vybujelo, se neptá na věk, ale na sílu! Ještě, že tu máme to zmiňované a prozatím, zdá se, vydařené babí léto. Je dobré vědět, že alespoň příroda, svérázná a moudrá správkyně života, se nám snaží maximálně zpříjemnit naše hemžení. Takže, na brzkou shledanou v „lepších časech“! Myslím, že si je většinou zasloužíme.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

MS v silniční cyklistice hendikepovaných

V italské provincii Piemonte se druhý zářijový víkend v malebném vinařském městečku Bogogno konalo letošní mistrovství světa v silniční cyklistice hendikepovaných. Jednou z nejvýraznějších hvězd pelotonu byl reprezentant ČR, paralympijský vítěz a mistr světa Jiří Ježek. Právě na našeho závodníka byla zaměřena pozornost soupeřů, fanoušků i  médií, protože zde obhajoval nejen loňské úspěchy z her v Pekingu, ale byl i držitelem duhového trikotu mistra světa z posledního šampionátu.

Jiří Ježek nastoupil na start obou závodů, čtvrteční časovky jednotlivců a sobotního hromadného silničního závodu. Právě jízda proti chronometru měla být nápovědou, jak jsou závodníci na letošní šampionát připraveni. Dvacetikilometrová trasa s  několika nepříjemnými stoupáními a řadou technických pasáží byla dokonalou prověrkou, hodnou mistrovství světa. Náš reprezentant odstartoval do závodu jako poslední a měl tedy přehled o mezičasech svých největších soupeřů. Časomíra v cíli zařadila Jirku na třetí místo. Vítězství nakonec slavil Španěl Alcaide, který předstihl Rumuna Novaka o pouhé tři vteřiny. Oba jeli skvěle a našemu závodníkovi nadělili necelé tři čtvrtě minuty. Přesto byla bronzová medaile pro Jiřího Ježka velkým úspěchem.

V sobotním odpoledni se pak postavil na startovní čáru silničního závodu. Právě v  této nejklasičtější disciplíně, jako vítěz posledního světového šampionátu, obhajoval duhový trikot mistra světa. V  závodě s  hromadným startem totiž hraje roli nejen samotný fyzický výkon, ale též taktika, zkušenosti, stejně jako nezbytné štěstí. Ve  spurtu na cílové rovince byl rychlejší Eduard Novak a zaslouženě slavil vítězství. Jiří Ježek získal stříbrnou medaili. „Krásný a úspěšný závod udělal radost nejen mně, ale hlavně mým nejvěrnějším fanouškům, kteří mě přijeli podpořit přímo do Itálie, nebo mi drželi palce doma.“ Na velké oslavy úspěšného zakončení letošní silniční sezóny však není čas. Po několika dnech volna začne Jiřímu Ježkovi náročná a bolestivá intenzívní příprava na dráhové mistrovství světa, které se bude konat 4. až 8. listopadu na velodromu v Manchesteru. I tam musí obhajovat své pozice z loňských her v Pekingu. Náš reprezentant to bude mít opravdu těžké. Letošní sezóna je pro něj už extrémně dlouhá, závodí již od 3.ledna. A vzhledem ke kvalitě soupeřů… Držte mu tedy začátkem listopadu palce


nahoru

Za Promat-team Jiří Ježek a Helena Apolínová
 
 


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• 5. 10. 2009 – Konference MOSTY 2009, Národní technická knihovna Praha 6 – Dejvice, více na www.hzspraha.cz .

• 7. 10. 2009 – 10. odborné setkání elektrotechniků, hotel Na Ostrově, Beroun, 9:00 hod., více na www.unit.cz.

• 8. 10. 2009 organizuje Profesní Komora Požární Ochrany seminář zařazený do celoživotního vzdělávání ČKAIT - téma Závady staveb v projektování a realizaci z požárního hlediska. Místo a čas konání - KD Ládví, Praha 8 od 9:00 hod. (http://www.komora-po.cz/cz/akce-pkpo).

• 10. 10. 2009 se v  Josefově Dole sejdou příznivci cyklistiky a Jizerských hor, aby po čtrnácté vyrazili na 65 km dlouhou trať závodu Nova Author Cup 2009. Logo Promat bude k vidění rovněž, a to na dresech minimálně 10 účastníků z řad Promat- a Promat servis-teamu a našich Promat - zákazníků. Přejeme dobré počasí a cestu bez nehod!

• 15. 10. 2009 -Školení Kontrolní technik PBZ Promat, Masarykova kolej, Praha 6.

• 5. 11. 2009 proběhnou zkoušky podle akreditovaného programu Certifikace pracovníků požárních prostředků a zařízení - absolvováním certifikace osoby můžete získat funkci technika nebo vedoucího technika (mohou se zúčastnit pouze členové PKPO) či kontrolního technika (určeno široké veřejnosti). Zkoušky se konají v České společnosti pro jakost, Novotného lávka 5, Praha 1. Termíny přípravných seminářů a další informace najdete na www.komora-po.cz/cz/skoleni.

• 11. 11. 2009 se pod taktovkou fi rem Promat s.r.o. a Sipral a.s. uskuteční Konference River City v Praze. Minulý rok jsme obdobnou konferenci pořádali se zaměřením na výstavbu stanice metra Střížkov. Další detaily budou zveřejněny na www.promatpraha.cz.

• 26. 11. 2009 - další seminář pořádaný PKPO, tentokrát s názvem Požární zabezpečení podzemních částí stavby (Projektování garáží a únikových cest, návrh hasicího zařízení, kabelová vedení a jejich těsnění, kolektory, detekce požáru) je zařazen do celoživotního vzdělávání ČKAIT. Místo a čas konání - KD Ládví, Praha 8 od 9:00 hod. (www.komora-po.cz/cz/akce-pkpo)


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček, Ing. Vilém Stanke a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Doporučujeme

Rulandské modré (Pinot Noir), zkratka RM, jakostní odrůdové, suché červené víno s přívlastkem výběr z hroznů, ročník 2006, Jaromír Hnidák, vinařská obec Starý Poddvorov, podoblast slovácká

Barva: sytě rubínová s typickými cihlovými okraji

Vůně: velmi intenzivní, ovocná s nádechem lesních plodů, červeného rybízu, malin, jahod a třešní

Chuť: výrazně ovocná, plná, sametová, u málo odvětrané láhve až zemitá s velmi zvláštními podtóny připomínajícími pach koňské stáje, nebo staršího dřeva

Stolování:hodí se především k  veškeré zvěřině, červeným masům a rovněž k  jehněčině, případně ušlechtilým sýrům, starší vyzrálejší ročníky lze s úspěchem doporučit i k rybám

Osobní dojem: úžasné, velmi osobité víno s  příjemnou dlouhou a intenzivní sametovou chutí, které hladce klouže jak po stěně sklenice, tak do hrdla milovníka vína. V  každém případě doporučuji před konzumací nechat vínko „vydýchat“, nebo použít karafu, aby trochu opadly přespříliš zemité tóny. Před podáváním vína větší společnosti, tj. již od 3 osob, doporučuji připravit ke konzumaci více lahví, abyste stihli dolévat sobě i hostům! Pije se opravdu znamenitě.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Z aktivit Profesní Komory Požární Ochrany

PKPO letos uspořádala 2 významné akce – valnou hromadu a konferenci (informovali jsme – ProČas 14), během nichž byla předána dnes již tradiční ocenění - Zlatý plamen PKPO a Cena Mgr. Vladimíra Hápa.

Ocenění Zlatý plamen získaly za své výrobky či služby fi rmy Pyroservis a.s., Intumex s.r.o., František Kregl - FK servis, BaTR, spol. s r.o. – blahopřejeme. Nás, jako kolegy Vladimíra, nesmírně těší, že se ujala „Cena Mgr. Vladimíra Hápa“. A již ve třetím ročníku došlo k  „mimořádným událostem“ – cenu nezískal nikdo z  hlavního města, ale byla předána hned dvěma hasičským osobnostem. Gratulujeme plk. Ing. Ladislavu Kardovi a plk. Ing. Janu Pavlíkovi (oba HZS Jihočeského kraje).

Těmito akcemi však aktivity PKPO pro letošní rok neskončily. Připravují se dva semináře zařazené do celoživotního vzdělávání ČKAIT. Více v rubrice „Z Promatího kalendáře“.


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Konference Žárovzdorné materiály 2009

9. – 10. září 2009 pořádala Silikátová společnost ČR konferenci Žárovzdorné materiály 2009. Promat zde seznámil odbornou veřejnost s novým materiálem pro konstrukci indukčních pecí: DURATEC-XP. Jde o sofi stikovaný kompozitní materiál vyvinutý firmou Promat, ve  kterém zrna wollastonitu působí jako plnivo a zároveň jako výztuž. Uvedení tohoto materiálu na trh posouvá konstrukci nejen indukčních pecí o třídu výš a Promat se tak opět řadí mezi světovou špičku. Konference byla velmi dobře obsazena výrobci žáromateriálů, aplikačními firmami a zástupci průmyslových podniků. V kuloárech bylo možné potkat a v klidu si popovídat s takovými veličinami oboru jako je doc. Kutzendörfer, Ing. Adamovič, Ing. Tomšů apod.. Klidný průběh této národní konference s česko-slovenskou účastí si všichni velmi pochvalovali.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Vlastimil Nevyhoštěný
 
 

Z Promatí kuchyně

Protože je mezi čtenáři ProČasu a přáteli naší fi rmy hodně gurmánů a určitě i výborných kuchařů a kuchařek, rozhodli jsme se občas zařadit rubriku „Z Promatí kuchyně“. Mým prvním příspěvkem nebude, jak byste možná čekali, složitý recept, ale příprava „obyčejné“ rýže. Přípravu této přílohy vidím jako handicap většiny českých restaurací, proto si na ní ráda pochutnám alespoň doma.

Způsob její přípravy bude od teď naším veřejným rodinným tajemstvím. Potřebujete k tomu plynový sporák, železnou plotýnku a hrnec (na elektrickém sporáku to půjde taky, ale nemám to odzkoušeno). K vaření rýže používám kulatou mísu z varného skla, abych věděla, co se uvnitř děje, ale s  hrncem to zvládnete také. Rýži propláchnu a za sucha ji osmažím na másle nebo na oleji. Potom doliji vodu (1,5 násobek objemu rýže - velmi důležité!!!), popř. posolím a přikryji. Přivedu k  varu a na mírném ohni vařím 5 min. Vypnu a nechám na plotýnce dojít 15 - 20 min. Ke konci ji ještě promíchám, aby byla stejnoměrně dovařená a ještě na chvíli přikryji. To je vše, jednoduché a hlavně dobře uvařené. Doporučuji výbornou rýži basmati nebo thajskou rýži.


nahoru

Za Promat-team Monika Skotnicka
 
 

Kouřové zábrany

Kouřové zábrany patří mezi „zařízení pro usměrňování pohybu kouře a tepla“. Požadavky na projektování z  hlediska požární bezpečnosti staveb jsou uvedeny v ČSN 73 0810, čl. 10.4. Vlastnosti, klasifi kace a zkušební metody pro kouřové zábrany jsou stanoveny har-monizovanou ČSN EN 12101-1 = pro kouřové zábrany se vystavuje ES certifikát shody (případná značka shody CCZ je neplatná!!). Odzkoušeli a certifikovali (CE) jsme pro Vás kouřovou zábranu PROMATECT®-H (DHA 180, neprůhledná, bezrámová) a bezrámovou kouřovou zábranu PROMADRAHT® (D 120, z  leštěného drátoskla). Připravujeme rovněž rámovou variantu kouřové zábrany – neprůhlednou i prosklenou.


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Nohejbalový turnaj

12. 9. 2009 se konal v  Lovčicích u  Nového Bydžova 6. ročník nohejbalového turnaje trojic. V této obci má sídlo naše dceřinná společnost Promat servis s.r.o. a tak mezi přihlášenými 17 týmy nemohl Promat chybět.Turnaj byl určen pro hráče max. krajských soutěží a hrálo se na dvou antukových kurtech dle pravidel ČNS na 3 dopady.

Počasí bylo pro nohejbal jako stvořené, nálada perfektní a po 10 hodinách vyčerpávajících soubojů byl konečně znám vítěz.

1. místo Promat s.r.o., 2. místo Šumperk, 3. místo Kamarádi Náchod, 4. místo Sokol Nový Bydžov, atd.. Ceny: 1. až 3. místo - sada pohárů + věcné ceny. Vítězné družstvo bylo zapsáno na LOVČICKÝ POHÁR.


nahoru

Za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Kam za dobrým jídlem?

Kdo jezdí pravidelně trasu mezi Táborem a Českými Budějovicemi, ten jistě s radostí přivítal - před lety - obchvat Veselí nad Lužnicí. Nicméně každé plus má i své mínus. Jedete-li po obchvatu, pak nenarazíte na páně Rudolfovo řeznictví. Je na hlavní, kousek za mostem (od náměstí směr Planá). Nenápadný krámek skrývá laskominy: bůček, že by to jinde vydávali za uzené, krkovici tak uzenou, že ani není vidět barva masa (zvenku) a mnoho jiných masných výrobků.


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Rohož PROMAGLAF-HTI - Hobby box

Pomalu přichází podzimní čas a s ním i příjemné posezení u živého ohně. Pro ty z vás, kteří se na tyto romantické chvíle teprve připravují, máme nový výrobek.

Rohož PROMAGLAF®-HTI je vhodná především na izolaci kouřovodů při průchodu hořlavým stavebním materiálem a řadu dalších podobných aplikací. Hlavní výhodou materiálu PROMAGLAF®HTI je jeho odolnost vůči vysokým teplotám, klasifi kační teplota 1200 °C zaručuje, že materiál odolává i takovému zatížení jako je například komínový požár. Proto má materiál PROMAGLAF®-HTI mnohem vyšší užitnou hodnotu než např. produkty z minerální vlny, u těch totiž dochází k degradaci již při mnohem nižších teplotách.

Tato rohož je díky vhodnému chemickému složení „biorozpustná“. Proto rohož PROMAGLAF®-HTI nemá žádné dlouhodobě nepříznivé účinky na zdraví člověka.

Výhody rohože PROMAGLAF®-HTI:

• ekonomické balení

• zdravotní nezávadnost

• všestranné použití

• snadná dostupnost


nahoru

Za Promat-team Pavel Dvořák
 
 

Novinky

www.promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/technicke-informace/technicke-info-2009 http://www.promatpraha.cz/vysokoteplotni-materialy/katalogove-listy-hti/promatube


nahoru

 
 

GPS navigace - sklad TONSTAV-SERVICE s.r.o.

Okružní 630, 370 01 České Budějovice

N 48°59´39.927´´

E 14°30´5.553´´

Kontakt: Pavel Volf, Tel.: 602 228 171

www.tonstav-service.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz