Číslo 16

(prosinec 2009)

Vážený a milý Promačtenáři,

závěr roku se blíží, někomu kroky mílovými, jinému plíživými, ale spěje to právě tam. A ať už to pro nás bylo ve znamení oslav výročí od „sametovky“, potvrzení oblíbenosti současné vládní nepolitické garnitury u veřejnosti či proláknutí snad největšího fotbalového anti-sportovního skandálu evropského rozsahu, ProČas®je tady s Vámi se svou pravidelností, a to již čtvrtým rokem, s číslem 16 a svým novým, rozšířeným 3-stránkovým vydáním.

ProČas® si Vám dovolí v tomto čísle nabídnout informace z oblasti high-endového bydlení, a to v moderních loftových bytech, a poinformuje o významném ocenění jednoho takového loftu vzniklého v Praze. Oblastí bydlení se zabývá i další informace, kde Vám doporučíme jedno z příjemných míst pro váš odpočinek i stravování či přenocování v Praze. S dalšími zajímavými stavbami se ProČas® zabývá v článku, kde informuje o konferenci spojené s multikomplexem River City Prague.

Sport je s dlouhodobou pravidelností součástí čtvrtletníku, a tak je tomu také tentokrát – cyklistika a s ní stálice nejen na kole, ale i v ProČase – Jirka Ježek, a z oblasti amatérského kolování – Nova Author Cup.

Technická část bulletinu zastupuje představení Proma-materiálů proti výbuchu a jeho následkům, informace z TNK a aktivit Profesní komory požární ochrany.

Nezbývá, než popřát příjemné chvíle nejen u stromečku a sklenky dobrého vína, ale i s naším čtvrtletníkem ProČas® !!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   VÍTĚZNÝ LISTOPAD
 
02   Titul mistra světa a nový světový rekord pro Jiřího Ježka
 
03   Kdo je kdo?
 
04   Z Promatího kalendáře
 
05   Poděkování
 
06   Doporučujeme
 
07   Provoz firmy Promat a Promat servis na konci roku
 
08   Nova Author Cup 2009
 
09   Konference River City Prague 2009
 
10   Z aktivit Profesní Komory Požární Ochrany
 
11   Nejhezčí loftové bydlení na světě je v Praze
 
12   Z Promatí kuchyně
 
13   Chcete poznat příjemné prostředí v centru Prahy?
 
14   TNK
 
15   Promat proti výbuchu
 
 

VÍTĚZNÝ LISTOPAD

Když se přiblížily ony, pro většinu lidí doufám slavné, výroční listopadové dny roku 2009, leckdo pochopil, proč se určité politické strany rozhodly pod průhlednými záminkami termín voleb raději posunout na jaro. Listopad totiž málokdy bývá měsícem spokojenosti a klidu. Peníze vzhledem k probíhajícím vánočním nákupům ubývají, cesta do práce a z práce již z větší části probíhá za tmy, nastupují podzimní škůdci, letos obzvláště pracovití, tudíž není divu, že se optimistické jarní období zdálo oněm politickým dirigentům vhodnější k malování budovatelských iluzí. Útok na naši historickou paměť je nyní vskutku masivní. Nedá se uniknout před neodbytnými úvahami, kde jsme byli v roce 1989 a jak moc jsme toužili po změně. Někteří byli před 20 lety příjemně zaskočeni, někteří si odnesli z předrevolučních masáží přinejmenším jelita a někteří dodnes neví, zda se jejich život změnil k lepšímu, či nikoliv. Je to zkrátka nelehké období!

A to nemluvím o aktuálních globálních hrozbách, které se na nás „zubí“ ze všech stran. Čtením, které jsme pro Vás v tomto čísle připravili, se snažíme přispět k Vašemu optimistickému nazírání na svět, které se z pohledu evoluce všem, doposud úspěšným žijícím organismům, vždy osvědčilo. Jenom bych chtěl ještě poznamenat, že i ty úspěšné evoluční organismy si to museli „oddřít“. I my se tedy budeme muset více snažit a hlavně nevěřit na ty blíže neurčené světlé zítřky, budované na dluh. Většině z nás volících se totiž, na rozdíl od některých volených, rozhodně nepodaří zajistit se za jedno volební období na celý život. Určitě bychom tedy neměli platit někomu za to, že nás ještě více zadluží. Jedině tak máme dle mého názoru šanci dosáhnout pocitu, že jsme v tom listopadu 1989 nad něčím špatným skutečně zvítězili.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Titul mistra světa a nový světový rekord pro Jiřího Ježka

Paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek se po loňském úspěchu na paralympijských hrách v Pekingu představil v nejlepším světle i na nejdůležitějším startu letošní sezóny. Při mi-strovství světa v dráhové cyklistice na velodromu v Manchesteru získal vytoužený titul světového šampióna v  prestižním stíhacím závodě na 4 km. Právě na tento závod se v letošním roce nejvíce připravoval. Při tiskové konferenci po zisku zlaté medaile na hrách v  Pekingu si za sen, motivaci a cíl pro rok 2009 určil právě zisk duhového trikotu ve stíhacím závodě. Tato trofej byla totiž jedinou, která mu v jeho dosavadní úspěšné kariéře chyběla.

Po necelém roce, v pátek 6. listopadu 2009, se jeho sen naplnil.

Svou skvělou formu, podloženou náročnou měsíční speciální přípravou, prokázal hned v kvalifi kaci, když soupeře deklasoval v novém světovém rekordu 4:40,899. Tři roky starý zápis španělského závodníka Roberta Alcaideho překonal o více než 2,5 s.

Ve finálové jízdě si pak Ježek s přehledem pohlídal Rumuna Eduarda Novaka a suverénním způsobem získal zlatou medaili a vysněný mistrovský titul.

Vynikající fyzickou výkonnost a výjimečnou všestrannost potvrdil Jiří Ježek i v dalších dvou startech na šampionátu. V závodě na 1 km s pevným startem si novým osobním rekordem 1.10,198 zajistil bronzovou medaili a jako člen stříbrného tria v team sprintu zkompletoval svou medailovou sbírku.

Úspěšnou sezónu 2009 tedy završil Jiří Ježek naplněním svého cíle a fantastickým výkonem, kterým přepsal světové tabulky. Díky svým sponzorům a plně profesionálním podmínkám přípravy tak mohl i letos potvrdit Jiří Ježek, že patří k nejvýznamnějším sportovcům současnosti. Díky svým mimořádným výkonům a přístupu ke sportu je obrovskou motivací nejen podobně hendikepovaným lidem na celém světě.


nahoru

Za Promat-team Soňa Ježková a Helena Apolínová
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• 8. 12. 2009 – pořádá PAVUS, a.s. v Kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 1, Praha 6) seminář Vliv změn technických a normativních dokumentů na posuzování shody stavebních výrobků v oblasti aktivní a pasivní požární bezpečnosti (www.pavus.cz). Místo i čas okolo Mikuláše se již staly tradicí.

• • únor 2010 – připravujeme speciální školení s  názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru. Přesný termín školení bude stanoven začátkem ledna 2010 a zveřejněn na našich stránkách www.promatpraha.cz .


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček a Ing. Vilém Stanke
 
 

Poděkování

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

jménem naší „redakční rady“ i celého Promat-teamu Vám děkuji za čtenářskou věrnost v roce 2009.

Mnozí z Vás nejsou jen našimi čtenáři, ale i našimi zákazníky a dodavateli, přímými či nepřímými. Těm pa tří náš dík rovněž, neboť to jsou ti, díky nimž jsme tady a můžeme spolu komunikovat i na této platformě.

A v měsíci prosinci chodí nejen Mikuláš a čert, ale i Ježíšek. Přeji, proto nám všem příjemné prožití vánočních svátků – a nejen jich, ale celého závěru roku – ať máme i v „krizi“ hezkou vzpomínku na rok 2009! A do roku nového vykročme všichni pravou nohou.

Pevné zdraví a hodně štěstí v roce 2010!!


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Doporučujeme

Müller Thurgau, zkratka MT, Svatomartinské, Moravské zemské víno, suché, ročník 2009, Vinse- lekt Michlovský

Barva: žlutá až zelenožlutá

Vůně: osvěžující s náznaky čerstvého ovoce a květů

Chuť: lehčí, vyvážená, s typickou jemnou kyselinkou Stolování: s přihlédnutí ke Svatomartinské tradici doporučuji servírovat především k sezónním předkr- mům, tj. husím játrům, nebo i méně běžnému chle- bu s husím sádlem. MT může vhodně doprovodit i bílé měkké sýry, apod.

Osobní dojem: lehké vínko výrazné a svěží muš- kátové chuti, které je vynikajícím doprovodem pro přátelská posezení se sklenkou a sýrem, nebo k již zmiňovanému Svatomartinskému menu

Důležité upozornění ke konzumaci: doporučuji neskladovat a především dopít před začátkem ad- ventu. Za symbolické datum přerodu kvasícího vin- ného moštu ve víno se všeobecně považuje 11. 11., 11. hodina. Vzhledem k datu vydání tohoto čísla dou- fám, že se ve Vaší vinotéce toto víno již nevyskytuje!


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Provoz firmy Promat a Promat servis na konci roku

Vážení zákazníci,

s příchodem měsíce prosince Vám sdělujeme, že provoz v kancelářích a provoze našich fi rem bude v době od poloviny prosince 2009 do začátku nové „prodejní sezóny“ 2010 řešen následovně. Děkujeme Vám za pochopení a přejeme Vám úspěšný a klidný závěr roku 2009.


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Nova Author Cup 2009

Rok se s rokem sešel a Promat team se vydal absolvovat další ročník „Nova Author Cupu“ neboli „loučení s cyklistickou sezonou 2009“.

Do místa startu v Jizerských horách jsme letos přijeli až v den závodu, což obnášelo brzké vstávání a snídani v autě a nebo někde na pumpě. Když jsme se do Josefova Dolu blížili, tak lehce mrholilo, teploměr ukazoval 2 °C a temně šedé mraky nevěstily nic dobrého.

Představovali jsme si těch 62,5 km v dešti, větru a hlavně při dost nízké tep- lotě. Nebyla to představa moc příjemná, ale jak říká náš kamarád Jiljí „není špatné počasí - je pouze špatně oblečený cyklista“!

Po vydatné snídani za volantem a neustálém pokukování po obloze, jestli se to už náhodou nezačne trhat, přišel čas startu. Oblékl jsem si veškeré kvalitní Pro- macyklooblečení, které jsem našel ve skříni a ještě něco navíc přibalil do kapes. Nabalený „jak pumpa“ jsem se vydal hledat kamarády z Promat Teamu a místo ve třetí startovní vlně.

V 10 h naštěstí ještě nepršelo a taky odstartovala první ze sedmi startovních vln. Každá vlna byla složená z 500 cyklonadšenců. Jinak se těmto lidem snad ani říct nedá, protože do dnešního rána 10. 10. 2009 by ani psa nevyhnal. Počet startujících byl i přes nepřízeň počasí okolo 3000.

Bez deště nám to vydrželo asi na 20 km. Zhruba na 50 km přestala padat voda ze sho- ra, ale od kol stříkala studeně dál. Naštěstí jsme byli dobře vybavení, no a já, alergik, jsem si liboval, že se nepráší. Fakt malá útěcha, ale aspoň něco pozitivního.

Promat Team dojel do cíle celý a vyhnul se všem nástrahám. Strávili jsme na trati 2,5 až 3,5 hodiny.

Organizace a zabezpečení Nova Author Cupu byla opět bezchybná. Přehled- né řazení na startu, označení samotné trasy, zajištění křižovatek a hlavně bufety byly stále připravené na zhruba 3000 různě hladových cyklistů.

Takže takový byl Nova Author Cup 2009.


nahoru

Za Promat-team Jan Panáček
 
 

Konference River City Prague 2009

„Svatomartinská jízda“ – i tak bychom mohli nazvat tuto akci, neboť konference proběhla 11. 11. 2009, tedy na pověstného Martina na bílém koni. Bílý kůň se nekonal, konference ano.

Konference zaměřená na realizaci objektů se konala v přednáškovém sále HoteluAlwyn v Praze. Těmito objekty byly budovy projektu River City Prague – Danube House, Nile House a zatím poslední Amazon Court. Pro-jekt RCP představuje ucelený komplex kanceláří, obchodů, restaurací, kaváren a podzemních garáží, vše v  příjemném prostředí na břehu řeky Vltavy, a koridor zároveň slouží jako protipovodňová bariéra.

Konference byla rozdělena do 2 organizačních bloků – dopolední přednáškový a odpolední praktický, s  prohlídkou objektů. V dopoledním bloku se na pódiu postupně vystřídali zástupci fi rem Metrostav, Atrea a Europolis, a dále pak zazněly prezentace pořádajících fi rem Sipral a.s. a Promat s.r.o.. Každá ze zmíněných firem měla menší či větší podíl na realizaci stavby objektů RCP. Po obědě pak zmíněná prohlídka všech tří objektů, doprovázená opět výkladem samotných realizátorů stavby.

Zvolili jsme takovou formu konference, kdy nemuseli účastníci jen sedět před svými „pramenitými perlivými“ s očima upřenýma na blikající plátno a malou postavičku přednášejícího, ale měli možnost si na vlastní oči (a ruce) samotný „produkt“ prohlédnout a osahat.

Dle informací z dotazníků účastníků byly ohlasy na takto zvolenou formu konference, včetně jejího obsahu, převážně pozitivní. A na tradiční polední svatomartinskou husu si dokonce nestěžoval žádný z účastní-ků… :-)

Rádi bychom tuto tradici udrželi i pro další léta, před rokem jsme podobnou akci realizovali při objektu stanice metra Střížkov (a ProČas byl i tehdy při tom, pozn. autora). O příští objektové konferenci vás budeme rádi a včas informovat.


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Z aktivit Profesní Komory Požární Ochrany

Již před několika lety byla ustanovena asociace Profesních Komor Požární Ochrany zemí Visegrádské čtyřky a Ukrajiny. V letošním roce začalo předsednictví České republiky. V prvním roce našeho předsednictví se konalo historicky první setkání prezidentů Profesních Komor Požární Ochrany a ředitelů stavebních prevencí hasičských záchranných sborů účastnických zemí asociace – České republiky, Maďarska, Slovenské republiky, Polska a Ukrajiny. Setkání se konalo v Brně od 3. do 4. 11. 2009. Diskutována byla tato témata:


• Význam a formy informování občanů k chování při požáru, možnosti celoživotního vzdělávání

• Zkušenosti s uváděním harmonizovaných technických norem v oblasti požární bezpečnosti do praxe

• Úloha mezinárodních výstav a konferencí v prevenci před požáry a součinnost pořadatelů v čase a místě za účelem zefektivnění poskytovaných informací

• Důležitost činnosti profesních sdružení a výrobců v oblasti požárně bezpečnostních zařízení včetně spolupráce s orgány státní správy

• Návrh jednotlivých dokladů pro realizaci staveb z pohledu požární ochrany


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Nejhezčí loftové bydlení na světě je v Praze

K tomuto závěru dospěli porotci letos ve  fi nále prestižní architektonické soutěže Best International Redevelopment v Orlandu v USA.

Vítězem se stalo české projekční studio Ateliéry Spektrum a obdrželi první místo za stavbu na pražském Smíchově. Jde o re-konstrukci objektu továrního areálu bývalých Škodových závodů na bydlení loftového typu.

Typickými znaky tohoto moderního loftového stylu bydlení jsou:

• pro rekonstrukci využití objektu, který dříve sloužil průmyslovému účelu.

• vzniklý byt musí mít velký otevřený prostor, většinou vícepodlažní. Jde o záměrné plýtvání prostoru ve vztahu k funkci bytu.

• nadstardardně vysoký strop a velké prosklení ve všech obvodových stěnách, případně pokud je možné tak i ve střešní rovině.

• použití kombinace materiálů, které jsou typické pro objekty „továrního“ typu (ocel, železobeton, atd) s materiály příjemné pro bydlení (dřevo, textilie, atd.).

K zaručení komfortu bydlení je také nutné splnit požadavky na požární bezpečnost. Jsme rádi, že se touto zdařilou rekonstrukcí můžeme pochlubit i  my, neboť je zde viditelná nosná ocelová konstrukce opatřena protipožárním nátěrem PROMAPAINT® k zajištění požadavku požární odolnosti a tím i stability objektu. Tento nátěrový systém byl speciálně nanášen a broušen aby byla zaručena 100% kvalita povrchu a ocel působila i nadále „ocelově“. To byl požadavek a zároveň náš cíl a myslíme si, že výsledek stojí za to.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Z Promatí kuchyně

Můj plán napsat recept na nějaké báječné cukroví vzal za své, když jsem si vzpomněla na ještě báječnější vaječný koňak, který se u  nás doma dělal pravidelně každé Vánoce. Recept je asi na 12 lahví, ale toho množství se nelekejte. My jsme byli rádi, když nám po všech vánočních návštěvách zůstaly ještě 2 lahve na leden… Ale proporce si samozřejmě můžete zmenšit.

Na jeho přípravu si nachystejte: 12 žloutků, 250 g moučkového cukru, 10 vanilkových cukrů, 5 slazených a 5 neslazených kondenzovaných mlék, 1 l slivovice nebo jiné jemné pálenky a ½ l rumu. Ve velké zadělávací míse utřete žloutky s oběma druhy cukru na pěnu. A poté už pouze dolévejte tekutiny a míchejte!!! Zkušenosti napovídají, že je lepší nalít nejdříve 4 + 4 mléka, většinu alkoholu a potom už jenom dolévat podle chuti z posledních 2 plechovek mlék a zbytek alkoholu. Výsledný efekt si přizpůsobte své vlastní chuti. Pokud se Vám vaječný koňak bude zdát příliš hustý, můžete ho zředit trochou mléka.

PS: Nezapomeňte předat doma recept manželkám. Veselé Vánoce !!!


nahoru

Za Promat-team Monika Skotnicka
 
 

Chcete poznat příjemné prostředí v centru Prahy?

Pokud ano, potom Vám rádi doporučíme nově zrekonstruovaný čtyřhvězdičkový hotel ALWYN, který se nachází v uliční zástavbě městské části Prahy 8 - Karlín.

V těchto vkusně zařízených prostorách naleznete potřebné zázemí a čas pro svůj odpočinek a relaxaci.

Při Vaší návštěvě rozhodně nezapomeňte vyzkoušet výbornou kuchyni s ochotným a příjemným personálem.

Více informací na www.hotelalwyn.cz .


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

TNK

Podzim v normalizaci (TNK 27) byl, jako každým rokem, bohatý a plný.

Na jaře proběhl boj o ČSN 73 0802, nyní jsme fi nišovali na ČSN 73 0804, která proběhla veřejným připomínkovým řízením 26. 10. 2009 a byla schválena na jednání TNK 27 dne 30. 11. 2009. Velkým tématem jsou nyní rozšířené aplikace, na jejichž přejímání a překladech se pilně pracuje. V současnosti se jedná o tyto normy: EN 15 080 – 8 Nosníky,která byla publikována jako EN v říjnu 2009 a jako ČSN EN bude vydána v únoru 2010. Dále: 15 882 - 3 Těsnění prostupů, publikována jako EN 2009 v březnu a vydána jako ČSN EN v listopadu 2009, 15 254 – 2 Zdivo a sádrové tvárnice, publikována 2009 v  červenci a bude vydána jako ČSN EN v prosinci 2009, 15 269 – 7 Ocelové posuvné dveře,publikována jako EN 2009 v listopadu a vydána bude jako ČSN EN březnu 2010 a 15 269 – 20 Kouřotěsné dveře, publikována 2009 v září a vydána bude jako ČSN EN v lednu 2010.

Rovněž byly schváleny doplňky ke klasifi kačním normám 13 501 – 1 až 5 řešící používání rozšířených aplikací pro klasifi kaci. Dále pak změny ČSN 73 0831, 33, 34 a 45, které by měly spatřit světlo světa v prosinci t.r. a které dávají do souladu celý Kodex požární bezpečnosti se zkušebními a klasifi kačními evropskými normami, Vyhláškou 23/2008 Sb. a novelizovanými normami ČSN 73 0802, 04 a 10.

Byla provedena revize ČSN EN 1366 – 3 Těsnění prostupů,která jako ČSN vyšla v září 2009 a nahrazuje tutéž normu z března 2005. Patří sem i ČSN EN 1634 – 2 Charakteristiky požární odolnosti prvků stavebního kování, která byla jako EN publikována v listopadu 2008 a jako ČSN EN bude vydána v prosinci 2009.

A poslední zmíněnou je ČSN ISO 13785-1, Zkoušky reakce na oheň pro fasády, která by měla vyjít v prosinci 2009.


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Promat proti výbuchu

Pokud někde něco vybuchne, následuje většinou požár. A to je důvod, proč se Promat trochu zabývá i  touto problematikou.

Při výbuchu nejprve prudce vzroste tlak na okolní konstrukce. Ten pak klesá až do podtlaku, který mění namáhání konstrukcí (kde byl ve  stavebních prvcích tlak, se vytvoří tah a naopak). Při výbuchu s tlakem okolo 80 kN/m2 je například zničena většina budov.

Naši angličtí kolegové, špička v ochraně proti výbuchu, vyzkoušeli několik konstrukcí z protipožárních sendvičových desek DURASTEEL®, které tomuto namáhání odolávají:

• nosná stěna DURAWALL® (odolnost proti výbuchu až 135 kN/m2)

• vzduchotechnické potrubí DURASTEEL® DURADUCT STM® (odolnost proti výbuchu až 34 kN/m2)

•zavěšený podhled DURASTEEL®(odolnost proti výbuchu až 34 kN/m2)

• samostatně stojící stěna DURASTEEL®, např. mezi transformátory (odolnost proti výbuchu až 140 kN/m2)


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček a Ing. Vilém Stanke
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz