Číslo 23

(září 2011)

Vážený a milý Promačtenáři,

kaštany začínají vesele ze stromů opadávat, ať už samovolně či pod palbou rozličného náčiní malých i větších školáků i předškoláků, dny se sice nekrátí (jak se rádo, ale mylně uvádí), jen denního světla je již méně a méně, silniční provoz po dovolených vesele houstne. Zkráceně – je tu podzim… :-). Tolik z nejžhavějších aktualit. Zbytek na iDnes.cz a v promatím pravidelníku ProČas®!

Přinášíme Vám zprávy od společnosti CERPAD, jak se snaží řešit chybějící nástroj finanční pomoci v oblasti dotací na sanace a regenerace panelových domů, neb programy Zelená úsporám ani Nový Panel již nejsou několik měsíců dostupné. Tedy dostupné ano, ale vyčerpané… Ve zkušebně ve Veselí se opět hromadně a pod vedením lidí z ČVUT Praha pálilo, blíže uvnitř čísla. Stejně tak se v tomto čísle dočtete, které 3 vybrané Proma-materiály můžete mít během kalendářního podzimu za ceny, které stojí více než za pozornost.

Kulturní okénko si opět „ukradl“ Jirka Ježek se svými jedinečnými výkony na kole, zabodoval i na Mistrovství světa v Dánsku, odkud přiváží cenné stříbro !! Naopak jak nebodovat po novele silničního zákona se Vám pokusí poradit článek na jiném místě.

Dovolíme si ještě malé doporučení – nedávno měl Promat co do činění s uskupením mladých nadějných hudebníků, mistrně ovládajících ve svém kvartetu 4 violoncella. Nyní, když vychází první oficiální CD s jejich nahrávkami, je nám ctí a radostí, že můžeme tento hudební počin vřele doporučit. Ukázky skladeb můžete shlédnout či poslechnout na tomto odkaze příp. zakoupení onoho CD i další informace na www.pcq.cz

Přejeme veselý a bezstresový (stále ještě) teplý podzim, K tomu Vám buď nápomocen i ProČas !!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Tento způsob podzimu zdá se mi poněkud ...
 
02   CERPAD, o.s. a podpora úsporného bydlení
 
03   Promat private
 
04   Požární zkouška Veselí
 
05   Z Promatího kalendáře
 
06   Doporučujeme
 
07   Profesní Komora Požární Ochrany
 
08   Některé z nejzásadnějších změn v novele silničního zákona platné od 1. 8. 2011
 
09   Stříbrný Jiří Ježek
 
10   Sklady Promat
 
11   Švestkový koláč
 
12   Restaurace Future Cafe
 
13   Podzimní nákup
 
14   Novinky
 
 

Tento způsob podzimu zdá se mi poněkud ...

Do rukou se Vám dostává již 23. číslo našeho občasníku. Je babí léto, děti začaly chodit do školy, končí čas dovolených a zase to začíná dostávat obrátky. Můj dědeček říkával: „Uteče to a budou tu Vánoce“. Tehdy jsem tomu nerozuměl, ale dnes mi to vytane v mysli často již o Velikonocích. Denně jsme „krmeni“ tím, že Řecko, cíl dovolené mnohých z Vás, se svíjí ve smrtelné křeči (z pohledu ekonomů), €uro a úrokové sazby předvádějí také úděsné věci, a tak nám nezbývá než se radovat z maličkostí a rozdmýchávat „ohýnek“ hezkých zážitků. Naštěstí ten náš „rybníček“ řeší i příjemné zprávy jako např. navzdory blížícímu se příchodu druhé krize se Česku daří dobře. Anebo něco oborového: Václav Kratochvíl, Ph.D. vydal svou „Bibli požární ochrany“ a Vy si ji můžete koupit. A to i u nás. A ještě jedna - mimooborová - dobrá zpráva: naši přátelé, mladí hudebníci ze skupiny Prague Cello Quartet, vydali své první CD se skvělými nahrávkami. Když jsem je dostal a poslechl si je, byl jsem doopravdy nadšen a užil jsem si to. Třeba potěší – v babím létě i nadcházejícím podzimu – i Vás. Objednávat je lze za 300 Kč na adrese www.pcq.cz


nahoru

Za Promat-team L. Zajíc
 
 

CERPAD, o.s. a podpora úsporného bydlení

Příjem žádostí programu Nový Panel byl vzhledem k vyčerpání fi nančních prostředků (1 mld. Kč) opět zastaven k 27. 5. 2011. Tento dotační program ve formě úrokových dotací pomáhal investorům lépe „dosáhnout“ na fi nanč- ní možnosti při kvalitní rekonstrukci, modernizaci a tepelné sanaci bytových domů. Vzhledem k tomu, že nefunguje také již dlouhodobě uzavřený příjem žádostí do dotační programu Zelená úsporám, neexistuje tak v současné době žádný podobný nástroj fi nanční pomoci, na který jsme byli v minulosti zvyklí.

Proto sdružení CERPAD, o.s. ve spolupráci se Státním fondem rozvoje bydlení uspořádalo 6. 9. 2011 speciální workshop zaměřený na podporu úsporné- ho bydlení. Akce se zúčastnili zástupci státní správy, politici a zástupci podnikatelské sféry, kterých se tato problematika dotýká. Výstupem z tohoto jednání je „memorandum“, které v těchto dnech bylo zasláno příslušným orgánům státní správy a zákonodárcům, kde je mimo jiné uvedeno, že sdružení CERPAD, o.s. zakládá tímto workshopem platformu pro koordinovanou podporu úsporného bydlení, jako výzvu k aktivní spolupráci na včasné tvorbě jednotného programu podpory bydlení.

CERPAD, o.s. by byl rád nápomocen k vytvoření dlouhodobého nástroje fi nanční pomoci, který by nebyl závislý na každoročním schvalování fi nančních prostředků vládou ČR a naplnil by tak dlouhodobou vizi celého projektu. K tomuto argumentu přispívá i fakt, že pro Českou republiku platí Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU. Mimo jiné je zde v článku 10 uvedeno, že do 30. 6. 2011, měli vypracovat členské státy EU seznam stávajících a případně navrhovaných opatření a nástrojů fi nanční podpory, které dokumentují cíle této směrnice. Bohužel, v současné době nebylo možné do požadovaného seznamu za Českou republiku nic uvést…


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček
 
 

Promat private


nahoru

 
 

Požární zkouška Veselí

Ve dnech 6. a 15. 9. 2011 proběhl ve zkušebně ve Veselí požár dvoupodlažního objektu pod taktovkou prof. Františka Walda (ČVUT Praha). Cílem bylo prokázat chování nosných konstrukcí a různých typů obvodových plášťů při požáru. Na více informací si sice budeme muset počkat, nicméně nástřik PROMASPRAY® F250 fungoval bezvadně a jím chráněné části OK se ani nehnuly.


nahoru

Za Promat-team L. Zajíc
 
 

Z Promatího kalendáře

• 1. – 8. 10. 2011 - Česká námořní rallye - 15. ročník. V Chorvatských vodách se v lítých bojích utkají posádky jachet ELAN 340 v závodě České námořní rallye 2011. My samozřejmě držíme palce lodi plující v barvách Promat s.r.o.

• 4. 10. 2011 bude v hotelu Corinthia Panorama, ul. Milevská 7, v Praze přednášet fi rma Promat s.r.o. na odborných seminářích fi rmy KOPOS s názvem: „Elektroinstalace v občanské a průmyslové výstavbě z hlediska požární bezpečnosti“. V případě Vašeho zájmu prosím kontaktujte pí. Marii Horskou na e-mail: kopos@kopos.cz.

• 11. – 13. 10. 2011se v hotelu Koliba v Litoměřicích uskuteční Mezinárodní konference: Aluminium 2011. Velmi oblíbená vědecká konference orientovaná na prezentaci nejnovějších poznatků z oboru metalurgie Al a Al-slitin. Konferenci pořádá FVTM UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci s dalšími předními českými a slovenskými odbornými pracovišti. Pokud plánujete se zúčastnit, pak máte opravdu nejvyšší čas. Bližší informace je možno získat na http://aluminium.fvtm.ujep.cz.

• 12. 10. 2011 se v hotelu ALWYN v Praze 8, Karlíně, bude opět konat speciální školení „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte e-mailem: skoleni.pbz@promatpraha.cz.

• 12. 10. 2011 pokračuje v Liberci série seminářů na téma „Požární uzávěry a klapky, vlastnosti a chování za běžného provozu a při požáru“. Další se budou konat 18. 10. v Českých Budějovicích, 7. 11. v Olomouci a 14. 11. v Praze; http://www.psmcz.cz

• 19. – 21. 10. 2011 pořádá společnost T.E.P. v Monínci tradiční Nové trendy v BOZP, PO a OŽP; zájemci najdou více informací na http://www.tep-kubickova.cz.

• 1. – 2. 11. 2011 se v Brně koná tradiční seminář Požární bezpečnost staveb pořádaný firmou J. Seidl a spol. s r.o.; http://www.seidl.cz/cz/

• 10. 11. 2011 pořádá Studio AXIS seminář s názvem Přístavby, nástavby a vestavby z požárního hlediska; http://www.studioaxis.cz/index.asp?menu=626&record=5737


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček, M. Přibyl, V. Stanke a L. Zajíc
 
 

Doporučujeme

Merlot Emilia, IGT, jakostní odrůdový (100% Merlot), suché červené víno, ročník 2007, Corte d´ Aibo (Monteveglio, jihozápadně od města Bologna),www.cortedaibo.it

Barva: temná, rubínová s karmínovými okraji. Vůně: středně výrazná, zřetelné černé lesní plody s náznakem vanilky a fi alek.

Chuť: lehká, kratší, sametová, s jemnou tříslovinou, vyvážená, s výraznými tóny ostružin, borůvek a černého rybízu, nahořklá v dochuti, při delším stání ve skleničce naopak lehce sládne.

Stolování: hodí s k předkrmům, především masitým a dále k těstovinám s masovými omáčkami, případně ke zrajícím sýrům.

Osobní dojem: těžší přírodní vínko výrazné ovocné chuti, které bych určitě doporučil snoubit s nějakým typickým italským předkrmem. Umím si v této souvislosti představit zejména parmezán, poctivý italský salám, či carpaccio.


nahoru

Za Promat-team M. Přibyl
 
 

Profesní Komora Požární Ochrany

Nejzásadnější novinkou, kterou PKPO během prázdnin připravila, je elektronická verze Jednotných Dokladů ke Stavbě (JDS). Zájemci si mohou přístup objednat v sekretariátu PKPO (info@komora-po.cz). Pokračuje i odborná certifi kace techniků požárních prostředků a zařízení (TP), vedoucích techniků požárních prostředků a zařízení (VTP) a kontrolních techniků PBZ (KT). Přesný termín zkoušek zatím stanoven není, zkoušky se připravují na konec listopadu. Termín bude včas „vyvěšen“ na www.komora-po.cz.

Významnou událostí pro činnost PKPO bude setkání prezidentů požárních komor členských a kandidátských zemí ECU-FIRE (Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina) se zástupci hasičských záchranných sborů, které se uskuteční 14. – 15. 10. 2011 ve Varšavě. Jedná se o historicky druhé takové setkání, přičemž první se konalo v Brně a obě za českého předsednictví ECEU FIRE.


nahoru

Za Promat-team V. Stanke
 
 

Některé z nejzásadnějších změn v novele silničního zákona platné od 1. 8. 2011

Mírnější tresty za alkohol do 0,3 promile: pokud policie při kontrole naměří 0,3 promile a méně, už nedostane řidič body, ale pouze peněžitou pokutu. Za více než 0,3 promile se však trest zvyšuje z šesti na sedm bodů.

Překročení rychlosti bez bodů: pokud jel řidič v obci pouze o 5 kilometrů za hodinu rychleji a mimo obec o 10 kilometrů za hodinu.

Nerozsvícené denní osvětlení bodované již také nebude nedodržení povinnosti svítit ve dne.

Měření bez varování: strážníci městské a obecní policie už nebudou muset řidiče upozorňovat dopravními značkami, že na daném úseku měří rychlost.

Zimní gumy povinné všude: nově budou muset mít řidiči na svém autě zimní gumy na všech silnicích, nejen na vybraných úsecích. Ovšem pouze za nepříznivého počasí. Pokud v daném období policie chytí řidiče s letními gumami, ale silnice bude suchá, pokutu motorista nedostane.

Body jen za nejvážnější přestupek: pokud řidič během tří měsíců spáchá více přestupků, zaplatí pokuty za všechny, ale body dostane jen za ten nejvážnější.

Zdroj: www.týden.cz.


nahoru

Za Promat-team L. Fleischer
 
 

Stříbrný Jiří Ježek

Jak už asi víte, Jirka se ze světového šampionátu v dánském Roskilde vrátil se STŘÍBRNOU medailí!

Je to perfektní závěr letošní super úspěšné sezóny, kdy na jaře vybojoval titul mistra světa ve stíhacím závodě na dráze a v létě pak získal celkové vítězství v seriálu světového poháru.

Přestože má Jirka po nedávné změně pravidel paralympijské cyklistiky proti svým soupeřům největší zdravotní handicap, dokáže stále patřit k nejužší světové špičce. Každý takový úspěch přináší Jirkovi sebevědomí a chuť do dalších závodů. Je to též poděkování pro všechny, kteří Jirkovi na jeho cestě pomáhají a fandí mu!!! Nyní jej čeká ještě několik zajímavých startů na závodech v ČR a po nich pak zasloužené dvoutýdenní volno. Od listopadu se však už naplno začne připravovat na příští sezónu, kdy ho nejprve čeká únorové MS na dráze v Los Angeles. Hlavním vrcholem ale samozřejmě budou zářijové Paralympijské hry v Londýně!!!


nahoru

S. Ježková a za Promat-team H. Apolínová
 
 

Sklady Promat

Na tomto místě pro vás vždy uvádíme kontaktní údaje a GPS souřadnice našich-vašich skladů s materiály Promat. Tentokrát však musíme informovat o jednom „úbytku“ z rodiny skladových míst. Ke 30. 9. 2011 bohužel končíme s činností v areálu A1 Transport & Logistic v Rudné u Prahy (Praha-západ). O náhradě v blízké lokalitě zatím ještě není defi nitivně rozhodnuto, v době uzávěrky tohoto čísla probíhají výběrová řízení. Pokud však vše vyjde podle plánu, nový sklad bude návazně fungovat od 1. 10. 2011, aby byla zajištěna plynulost zásobování zmiňované lokality a jejího okolí. O výsledku našeho výběru vás budeme neprodleně informovat.


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
 

Švestkový koláč

Každý z nás má podzim spojený s něčím jiným. Někdo ho má rád víc, někdo méně, ale to co na něm určitě máme rádi všichni jsou plody, které dozrávají, jablka, švestky, hroznové víno, krásně zbarvené dýně… Tentokrát jsem tedy vybrala recept na super švestkový koláč a hned pochopíte proč ten název. Budete na něj totiž potřebovat 2 kg švestek a hlavně někoho, kdo vám je vypeckuje, a to tak, aby zůstaly celé (tedy naříznout, ale nepřepůlit úplně)! Na těsto si připravte 2 skleničky hl. mouky (1 sklenička = 250 ml), 150 g vanilkového tvarohu, 6 lžic oleje, 2 lžíce mléka, 1/3 skl. cukru, vanilkový cukr, 1 žloutek a 3 vrchovaté lžičky prášku do pečiva. Těstem poté vyložte vyšší plech a na něj postavte švestky na špičku, těsně vedle sebe. Posypte je skořicí a pečte asi 30 minut při teplotě 200 – 220 °C. Po 20 minutách koláč vytáhněte, posypte cukrem (nešetřete!) a dopečtě ještě 10 minut, nejlépe jen shora. Koláč se sice hůř krájí, ale chutná opravdu poctivě! Za Promat-te


nahoru

Za Promat-team M. Skotnicka
 
 

Restaurace Future Cafe

Příjemným překvapením v Berouně se pro nás stala restaurace v italském stylu Future Cafe. Nedáte si tam guláš se šesti, ale zato si pochutnáte na výtečných domá- cích těstovinách nebo šťavnatých steacích z čerstvého masa a ryb, neboť jak jídelní lístek napovídá: „…abychom Vám mohli podávat kvalitní těstoviny bez konzervačních látek, připravujeme je v naší restauraci denně čerstvé z nejkvalitnějších italských surovin. V naší restauraci nenajdete umělé omáčky ani dochucovadla. Vaříme pouze z čerstvých surovin, které zpracováváme šetrně, aby si zachovaly svoji přirozenost“. Pokud budete mít chuť na něco lehčího, určitě si vyberete z nabídky salátů nebo zapečených italských toastů. Prostředí je spíše komorní a příjemné, personál ochotný a rychlý. Pokud nechcete večeřet, ale jen si posedět u kávy s jedním z vynikajících domácích dezertů nebo sklenky vína, můžete se nechat zlákat posezením v pohodlných sofa. V teplejších měsících je připraveno i venkovní posezení. Jednoduše restaurace, která v Berouně chyběla


nahoru

Za Promat-team Pavel Dvořák a Monika Skotnicka
 
 

Podzimní nákup

Přišel astronomický podzim, a s ním i obměněný atraktivní nákupní košík. V době od 23. 9. – 20. 12. 2011 si můžete zakoupit tyto vybrané materiály za velmi zvýhodněné ceny, u materiálu PROMASEAL®-silikon nabídka platí při odběru 4 a více ks. U materiálu desky z minerální vlny je cena kalkulována pro tloušťku 50 mm, rozměr 600 × 1000 mm a s oboustranným nátěrem stěrkou PROMASTOP®, typ P. Využijte i tentokrát naši nabídku, která před Vánocemi skončí!


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
 

Novinky


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz