Číslo 28

(prosinec 2012)

Vážený a milý Promačtenáři,

s pohledem na celoroční kalendář, na dění kolem nás, na práci programátora, na úvodníky ProČasu…, vkrádá se mi do mysli slovo rutina. Snad nostalgie, přicházející vždy s blížícím se časem vánočním, snad pocit z toho, že věci mají jakýsi pořádek a systém (občas i smysl), snad něco úplně jiného…Rutina coby pocit jistoty ze stálého a známého, a naopak nejistoty, když se má něco více či méně změnit. Blíže o tom kolega ve svém úvodním „rutinním“ zamyšlení. Rozhodně již tušíte, že jsme k Vám do schránek zavítali s novým „vánočním“ číslem bulletinu ProČas®!

Aktuální číslo bulletinu víceméně ovládla technika, pokusíme se Vás inspirovat a naznačit možnost směru při výběru nového mobilního telefonu, navnadit na novinku z továrních linek mladoboleslavské automobilky či dát tip na váš nový podnikový informační systém. Začínáme také s novou rubrikou o promatích webových stránkách, která by Vás měla blíže provést našim webem.

Z našeho oboru rád upozorním na informaci o proběhlé konferenci zaměřené na realizaci objektů Main Point Karlín a na pozitivně laděný článek o vládních dotačních programech na rok 2013 na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů.

Vánoce jsou již tradičně spojeny s dárky, v tom si myslím se toho také moc nemění a změnu neočekávám (rutina). Budiž Vám naším dárkem aktuální číslo čtvrtletníku ProČas® a jako další dárek od nás prosím přijměte vánoční hudební pozdrav od violoncellového kvarteta Prague Cello Quartet na tomto odkaze.

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Vánoce na krku, připravme si pevné nervy a široké úsměvy, začínáme!
 
02   ProFór
 
03   Promat private
 
04   Konference Main Point Karlín 2012
 
05   Jaký operační systém pro Váš mobilní telefon?
 
06   Nová Škoda Octavia
 
07   Z Promatího kalendáře
 
08   Promat používá BYZNYS – Proč ne vy?
 
09   Znáte web Promat?
 
10   Dotační programy pro rok 2013
 
11   PCQ hraje v novém složení
 
12   Bramborový salát trochu jinak
 
13   Změny v Promat s.r.o.
 
14   GRAND RESTAURANT 2013
 
15   Vánoční provoz Promat s.r.o. a Promat servis
 
 

Vánoce na krku, připravme si pevné nervy a široké úsměvy, začínáme!

Vždycky, když se blíží Vánoce, si říkám, jestli jsem na ně dostatečně duševně a fyzicky připravený. Nemyslím jen nárazový nákup dárků, ale zejména zajištění veškerého nutného příslušenství, všech těch nepostradatelných drobností, činností a úkolů, bez kterých si Vánoce v našich zeměpisných šířkách zkrátka nedokážeme představit. Jako každý rok, mají i letošní vánoce své hity. Letos je největším trhákem bezpochyby konec světa (nastane údajně 21.12.). Mezi dalšími není možno opominout zhoršující se hospodářskou situaci (zhoršuje se ostatně již několik let), start 2. pilíře penzijní reformy, zkrátka veskrze neveselá scéna. Nezbývá tedy, než si nasadit úsměv a soustředit se na optimističtější vánoční kulisy. Nemyslím tím zpracování některých biblických příběhů nezodpovědnými umělci (mojí pětiletou dceru zaskočil při vánočním představení herec v roli biblického krále Heroda, který pobíhal po jevišti s nožem a chystal se vraždit novorozeňata v Betlémě), nebo nákupní běsnění v překrásně vyzdobených nákupních centrech. Mám tím na mysli vánoční trhy v menších městech, dětské vánoční besídky, domácí adventní sedánky s koledami a cukrovím, apod. Zkrátka i vánoční atmosféra bude taková, jakou si ji vytvoříme. Potřebnou pohodu si musíme vytvořit a udržovat sami (pozor, v žádném případě nemám na mysli udržování alkoholické hladinky). Pro zcestovalejší mohu v této souvislosti doporučit víkendový výlet do zemí německých či rakouských. Lidé se tam usmívají, nejsou tak uštvaní z nákupů (o víkendu jsou obchody většinou uzavřeny) a vychutnávají si kutálku a vánoční pochutiny. Udělejme si zkrátka svoje Vánoce! Promat team si Vám k tomu kromě přání pohody, štěstí a nezbytného zdraví dovoluje popřát mnoho zdaru!


nahoru

Za Promat-team M. Přibyl
 
 

ProFór

„Optimista je člověk, který v pondělí ráno při nástupu do práce zvolá: „A pozítří už máme středu!“


nahoru

 
 

Promat private


nahoru

 
 

Konference Main Point Karlín 2012

Na svatého Martina (11. 11.) se u Promatu a Sipralu stalo již tradicí pořádání konference spojené s prezentací realizace nějakého zajímavého objektu. Letos, pro 5. ročník, se datum svatého Martina příliš nehodilo, a tak bylo konání posunuto na 13. 11. 2012. Tento fakt však nijak neubral na popularitě či hladkosti průběhu konání Konference.

Letošní ročník se podíval blíže na realizaci karlínské administrativní budovy Main Point Karlín. Jedním z charakteristických rysů objektu je jeho „ohleduplnost k životnímu prostředí“, jenž je deklarován certifi kátem LEED Platinum, udělovaným americkou Radou pro ekologické budovy. Na pódiu v prostorách Hotelu Alwyn, kde samotná konference probíhala, se postupně vystřídali zá- stupci investora, architekta i stavitele - Ing. Jakub Jirka, MSc (PSJ INVEST, a.s.), aby zodpověděl otázku „Proč?“, Ing. arch. Jiří Hejda (architektonická kancelář DaM spol. s r.o.), jenž svou prezentací hledal odpověď na otázku „Jak?“ a Ing. Jan Kadlec, (PSJ, a.s., Divize Čechy), který „trilogii“ doplnil o „Co?“. Druhý blok přednášek patřil již tradičně zástupcům pořadatelských fi rem, Sipral a.s. a Promat s.r.o.

Scénář Konference, také již 5. rokem shodný, zavedl po svatomartinském obědě účastníky do samotného objektu, aby si na vlastní oči prohlédli zejména to, co dělá Main Point Karlín jedinečným – neopakovatelné konstrukční, funkční i designové řešení fasády či třeba vnitřní chlazení objektu s využitím vltavské vody. Úspory energií dosahují dle tvrzení až 38 % oproti srovnatelným administrativním stavbám.

Partnery letošního ročníku byly fi rmy Schüco International KG a IZOS, s.r.o.


nahoru

za Promat-team J. Ohanka
 
 

Jaký operační systém pro Váš mobilní telefon?

Věru, dobrá otázka. V poslední době se střetávají navzájem různé názory na použití operačních systémů v našich mobilních telefonech. Tytam jsou doby, kdy jsme si pomocí kabelu mohli změnit zobrazení operátora, či dokonce zálohovat kontakty!

Dnes stojíme v obchodě, držíme v ruce přístroj a přemýšlíme, co z něj ještě „vymáčknout“, abychom se náhodou o něco neošidili. Řekněme si raději, k čemu tu věcičku chceme používat:

1. Mobil bavič - Jednoznačně vítězí Android se spoustou aplikací pro Vaše nenechavé ruce. Následuje jej iOS(Apple) a Symbian.

2. Mobil pracant - Miska pomyslných vah se do budoucna zřejmě převáží na stranu Windows Phone. Zatím je v čele pelotonu Android, samostatnou skupinu tvoří iOS, či systém BlackBerry.

3. Mobil s červeným a zeleným tlačítkem - Přístroj bez operačního systému, pracující na platformě JAVA. Můžeme z něj telefonovat, posílat SMS, při datovém tarifu přijmeme a odešleme e-maily pomocí jednoduchého e-mailového klienta. Vyznačuje se dnes již věcí mírně neobvyklou - má tlačítka.

Co se týká přístrojů, není účelem článku stranit některému z výrobců. Ze všech směrů se na nás hrnou reklamy, že ten, či onen je TEN nejlepší. Ale všechny mají jednu společnou vlastnost - tlačítko, kterým se dá vypnout a podívat se kolem sebe. Třeba na své blízké. Šťastnou ruku při výběru toho pravého (či té pravé, ale to už je z jiného soudku o komunikacích)!


nahoru

Za Promat-team P. Januš
 
 

Nová Škoda Octavia

Minulý týden představila Škoda Auto, a.s. novou generaci značky Octavia. Je celkově větší než její předchůdkyně a také svojí výbavou aspiruje na posun do „pravé“ střední třídy vozů. Vzhled karoserie automobilu opticky navazuje na nedávno představenou novinku Škodu Rapid.


nahoru

za Promat-team P. Kejklíček
 
 

Z Promatího kalendáře

Profesní Komora Požární Ochrany organizuje programy profesního vzdělávání pro své členy, ale i programy určené i pro nečleny PKPO. 8. 2. 2013 je termín zkoušek TP, VTP a KT. Zkouškám budou jako vždy předcházet přípravné semináře 11. 1., 18. 1. a 1. 2. 2013. Bližší informace získáte na www.komora-po.cz nebo si je vyžádejte prostřednictvím kancelar@komora-po.cz.

• 20. 3. 2013 v hotelu ALWYN v Praze 8 a dne 22. 5. 2013 v hotelu FLORA v Olomouci se budou konat opět speciální školení s názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru. Účast je hodnocena jedním bodem ČKAIT. V případě Vašeho zájmu nás můžete kontaktovat na e-mail: kancelar@komora-po.cz


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček a V. Stanke
 
 

Promat používá BYZNYS – Proč ne vy?

Společnost J.K.R z Příbrami patří k významným dodavatelům podnikových informačních systémů v České republice. Verzi BYZNYS, optimalizovanou pro systém MS Windows 7, využívá v současnosti na 1 500 organizací z České i Slovenské republiky. Patříme mezi ně i my v Promatu.

„Co pro nás BYZNYS znamená? Na systému nám vyhovuje zejména jeho široká škála použitelnosti, dokáže svou strukturou nabídek zahrnout většinu oblastí a procesů, které probíhají v naší společnosti – od standardních obchodních a skladových operací, přes CRM až po správu dokumentů, či logistiku a výrobu. S tím souvisí druhá podstatná výhoda – systém je uživatelsky tvárný a řadu přizpůsobení systému našim potřebám si dokážeme v BYZNYSu vytvořit vlastními kapacitami. Což jsou pro nás 2 výrazné ‘plus‘ oproti jiným systémům, zejména systémům řady SAP. Zkrátka, BYZNYS nám dokáže poskytovat to, co od něj očekáváme.“ hodnotí jednatel společnosti Ladislav Zajíc. Více informací a prezentaci přínosů ERP řešení najdete na www.jkr.cz.


nahoru

za Promat-team J. Ohanka
 
 

Znáte web Promat?

S příchodem dlouhodobě moderní „atrakce“ zvané internet přišla i možnost být informativně blíže uživatelům. A konkurovat tak „pružné“- České poště… Firemní web již dávno není výsadou vyvolených. S mož- ností vlastnit svou fi remní doménu a plnit si webové stránky vlastními silami, bez závislosti na někom v oboru učeném, mohou fi rmy rychleji a ještě více informovat své fi remní okolí. To ovšem přináší svá ale… Těch informací je hodně a čím dál víc, a „uživateli, vyznej se…“.

Proto bychom Vám rádi postupně představili vybrané části webu fi rmy Promat. Jednou z nich, kterou bychom rádi připomněli, je „Promat publikuje“ (www.promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/promat-publikuje), v níž shrnujeme to co jsme napsali do odborných časopisů a novin. Rádi bychom také slyšeli vaše názory či požadavky, co vám na promatím webu chybí a rádi byste v něm dohledali. Samozřejmě máme na mysli informace z oboru, se kterým má Promat co do činění. Na vaše podněty budeme rádi reagovat a vynasnažíme se vám náš web o tyto obohatit, bude-li to jen trochu možné a v souladu s naší fi lozofi í fi remního webové- ho publikování. V případě zájmu využijte pro tyto účely mailovou adresu webpromat@promatpraha.cz.


nahoru

za Promat-team J. Ohanka
 
 

Dotační programy pro rok 2013

Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytne příští rok 30 milionů korun na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů. Rozpočet programu Efekt, který již v listopadu schválila vláda, zůstal stejný jako v letošním roce. Program slouží k podpoře projektů menšího rozsahu. V jeho rámci mohou obce, podnikatelé, školy či bytová družstva žádat stát o spolufi nancování investic do úspor energií. Vláda dne 5. 12. 2012 schválila program Státního fondu rozvoje bydlení Panel 2013+ o poskytování nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů. Jde o obnovení státní podpory pro vlastníky bytových domů na opravy a modernizace. Výhodné úvěry, které stát zájemcům nabídne, mají nízkou úrokovou sazbu fi xovanou po celou dobu splácení. Úrok můžeme poskytovat již od výše referenční sazby Evropské komise, která je aktuálně 1,43%. Bude záležet pouze na bonitě žadatele, v jaké výši bude připočtena riziková přirážka k úroku. Podle dosavadních propočtů by měla být sazba standardně kolem 2%. Úrok bude následně fi xován po celou dobu splácení, kterou je možné nastavit až na 30 let. Z úvěru bude možné krýt až 90% uznatelných nákladů. Další výhodou proti dotacím je, že díky revolvingové formě podpory bude splácení těchto výhodných úvěrů generovat další fi nanční prostředky, které bude Fond opakovaně poskytovat dalším zájemcům.

V současné době se také připravují podmínky nového programu, který naváže na program Zelená úsporám. Hlavním cílem tohoto projektu dle slov ministra ŽP Tomáše Chalupy je, aby hlavní dotace šly především na rekonstrukce veřejných budov, jako jsou školky, školy nebo sociální a kulturní zařízení. Další část dotací by měla směřovat na podporu projektů a rekonstrukci soukromých objektů zaměřených na snižování energetické náročnosti.


nahoru

 
 

PCQ hraje v novém složení

V našem oblíbeném hudebním tělese Prague Cello Quartet došlo k mírným změnám, nicméně kapelmajstr Jan Zvěřina, výtečný hráč a moderátor, zůstal na svém místě.

V současné době hoši připravují nové CD a slyšet a vidět je můžete na následujících koncertech:

29. 12. 2012 15:00 h Křižovatka o.s. – Příchovice 38

29. 12. 2012 20:00 h DCŽM Vesmír – Jedlová 266, Deštné v Orlických horách

2. 1. 2013 19:00 h Benefiční koncert pro nízkoprahový klub Vrtule - Večery u kapucínů, vstup dobrovolný, Loretánské náměstí 6a, Praha 1

10. 1. 2013 Koncert - Salesiánské divadlo Kobyliské nám. 1, Praha 8. Více najdete na www.pcq.cz/koncerty.


nahoru

za Promat-team L. Zajíc
 
 

Bramborový salát trochu jinak

Co byste řekli na malou změnu ve štědrovečerním menu a místo klasického bramborového salátu si připravili jednodušší verzi? Je mnohem snazší na přípravu a chuťově stejně výborný.

Kromě brambor vhodné odrůdy a varného typu, budete potřebovat jen červenou cibuli a nakládané okurky. Cibuli nakrájejte na tenké půlměsíčky a spařte horkou vodou, aby ztratila svou štiplavost, okurky nakrájejte také na tenké plátky. Vše smíchejte s uvařenými a oloupanými bramborami, nakrájenými na plátky cca 0,5 cm. Teď už jen zbývá osolit, opepřit a smíchat s majonézou, kterou jste už asi mnozí zvyklí „odlehčit“ jogurtem. Dobrou chuť a krásné a klidné Vánoce.


nahoru

za Promat-team M. Skotnicka
 
 

Změny v Promat s.r.o.

V roce 2011 došlo k převodu vlastnických práv; aktuálně drží 98 % podílu v naší fi rmě Promat International, N.V. Belgické království a 2 % Promat GmbH Německo. A aby toho nebylo málo, náš holding změnil logo. Další informace najdete na http://www.etexgroup.com/


nahoru

za Promat-team L. Zajíc
 
 

GRAND RESTAURANT 2013

28. listopadu 2012 vyšel již tradičně jediný nezávislý průvodce po nejlepších a nejzajímavějších restauracích Maurerův výběr GRAND RESTAURANT - jedná se již o sedmnácté vydání. Na prvním místě se umístila brněnská restaurace Koishi fi sh & sushi. Druhé místo obhájil Radisson Blu hotel, Alcron, třetí příčku obsadil Le Terroir. Letos nezávislí hodnotitelé oznámkovali 837 gastronomických podniků v naší zemi. TOP 10 restaurace a nejen ty, budete moci „ochutnat“ na zimním Grand Restaurant Festivalu, který probíhá od 15. 1. do 28. 2. 2013. Předprodej startuje již 1. prosince 2012 - www.grandrestaurantfestival.cz


nahoru

 
 

Vánoční provoz Promat s.r.o. a Promat servis


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz