Číslo 31

(září 2013)

Vážený a milý Promačtenáři,

přišel podzim a s ním střídání teplých dnů babího léta s téměř mrazivými nocemi. Podzim také přišel s (ne tak úplně) novými předvolebními sliby a přesvědčováním. Houbařům konečně přinesl do lesa novou várku čerstvých hub. A také, modří už vědí, přináší k Vám do schránek další číslo bulletinu ProČas®

Lákadlem pro architekty i projektanty jsou již delší dobu celoprosklené a celoskleněné dveře. Promat v tomto drží krok s dobou a nabízí celoprosklené protipožární dveře PROMAGLAS®-SR. Více se o produktu dočtete v dnešním čísle. Do technické oblasti zařazujeme dále informaci o chystaném sjednocování názvů promatích produktů v rámci evropských Promatů. S realiazcí, tj. přejmenováním některých stávajících názvů proma produktů, počítáme s příchodem nového kalendářního roku.

Sportování si v Promatu, resp. ProČasu, vydobylo za jeho letitou existenci pevné místo, nejvyšší popularitě se tradičně těší neúnavný cyklistický paralympionik Jiří Ježek. Získání Světového poháru UCI ParaCycling potřetí v řadě rozhodně stojí za zmínku. Další skoro stálicí v pročasím sportování se postupně stává jachting a v tomto čísle se více dozvíte o jachtařském týmu podporovaném Promatem a jeho letošních závodech, zejména na evropském Eurocupu.

Za celou redakci přeji příjemný vstup do podzimu a všeho co s ním souvisí a k dobré a usměvavé náladě budiž nápomocen i náš váš čtvrtletník ProČas®

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Jazykem Rychlých Šípů: „Modří již vědí“ aneb na vějičku světlých zítřků opět nesedneme!
 
02   Promat private
 
03   Světový pohár UCI ParaCycling a MS v Kanadě
 
04   Z Promatího kalendáře
 
05   Doporučujeme
 
06   Promat na Lago di Garda
 
07   Celoprosklené protipožární dveře PROMAGLAS®
 
08   Rostou !!!
 
09   Měníme názvy některých materiálů
 
10   Vzpomínka na dovolenou aneb dovolená za humny
 
11   Novinka
 
 

Jazykem Rychlých Šípů: „Modří již vědí“ aneb na vějičku světlých zítřků opět nesedneme!

Někdy si říkám, že zdravý nadhled je jednou z nezbytných podmínek přežití v džungli zvané svět 2013. Národní fronta klimatických skeptiků nás po léta zásobuje katastrofickými scénáři o tom, že jižní Evropa se obrátí v poušť a u nás si užijeme příjemné subtropické klima. Nicméně, jak říkal náš usměvavý a ochotný pan domácí v Chorvatsku, tolik deště jako letos nepamatují. Pršelo sice samozřejmě „špatně“ (jindy, než by bylo třeba a zpravidla v jiném, než požadovaném množství), nicméně na přeměnu Chorvatska v poušť to v nejbližší době nevypadá. To je samozřejmě dobrá zpráva pro nás, kteří se počítáme mezi příznivce dovolených v této krásné a nadmíru přátelské přímořské zemi. Ale dost o dovolených, neb je třeba se soustředit na cílovou rovinku roku 2013! V tomto směru bych si dovolil nás všechny varovat před záplavou prognóz o šťastné budoucnosti, blíží se totiž volby. Sliby se již tradičně hrnou jako lavina na povětšinou velmi naštvané voliče. A stojí to opravdu za to! Jedni slibují funkční stát poté, co se jim to v uplynulých volebních obdobích nikdy nepovedlo. Druzí slibují, že se již napravili a teď budou hodní, pracovití a nepokradou. A pak tady máme několik nadějných a nadšených jedinců, kteří se nicméně při našem volebním uspořádání budou muset spojit se skupinou 1, či 2, takže očekávat něco jiného než plichtu by bylo opravdu naivní. Abych uzavřel tento neveselý blok dovolím si parafrázovat slavný výrok pana Haška o tom, že vývoj probíhá tempem „mírného pokroku v mezích zákona“. Velké skoky se nepovedly nejen v rudé Číně, ale ani nikde jinde, tudíž ani my tuto cestu v nejbližší době pravděpodobně neprošlapeme. Naštěstí tuto první a bezpochyby hrbolatější etapu cílové rovinky, vystřídají střízlivější a veselejší události: oslava české státnosti, dušičky, svatomartinská husa, Mikuláš a nakonec Vánoce. A to je hezká cílová prémie! Nikoliv kvůli hmotným požitkům, ale především díky pár dnům volna, kterými bychom se měli odměnit za celoroční maraton. Takže si popřejme, aby nám tempo vydrželo, a ve zdraví jsme se dožili trochy klidu, rodinné pohody a nejlépe i sněhu, přestože nám klimatologové budou dozajista do poslední chvíle tvrdit, že sníh uvidíme pouze na Ladových pohlednicích. Jako vždy si Vás dovolíme upozornit na pravidelnou rubriku „ProFór“, kterou bychom chtěli přispět k Vaší optimistické náladě. A zde je předskokan pro pamětníky: „Víte, proč nemohou hrát komunisti na schovávanou? Protože by je nikdo……“.


nahoru

Za Promat-team M. Přibyl
 
 

Profór

Víte, co je to, když je lidská kostra za skříní? To je absolutní vítěz loňské hry na schovávanou!


nahoru

 
 

Promat private


nahoru

 
 

Světový pohár UCI ParaCycling a MS v Kanadě

Jirka Ježek zraje jako víno a Kanada mu mimořádně svědčí. I když před několika lety tvrdil, že toho už bude muset nechat, protože roky přibývají, opak je pravdou. Jirka potřetí v řadě získal Světový pohár UCI ParaCycling a stal se jediným hendikepovaným cyklistou, kterému se to podařilo!

Po vítězství ve Světovém poháru si Jirka splnil další svůj cíl pro letošní sezónu. V časovce na mistrovství světa získal stříbnou medaili! Podařilo se mu i skvělé zakončení mistrovství světa v Kanadě! Jirka vybojoval nečekanou stříbrnou medaili v silničním závodě!! Jirka si od silničního závodu nic moc nesliboval, protože od roku 2009, kdy došlo ke změnám pravidel v paralympijské cyklistice, a kdy Jirka musí soupeřit se závodníky s daleko menším hendikepem, končil Jirka silniční závody daleko od stupňů vítězů. Silniční okruh v kanadském Baie-Comeau je však svým profilem docela náročný a to Jirkovu aktivnímu pojetí vyhovuje. Od startu útočil a jeho třetí pokus o únik byl nakonec úspěšný. Spolu se Španělem Alcaidem a Rumunem Novakem se odpoutali od pelotonu a drobný náskok udrželi až do cíle. Jirka to prostě nevzdává a věřím, že o něm budu moci psát ještě hodně dlouho. Lví podíl na jeho dlouholetém úspěchu má i jeho manželka Soňa, bez níž si Jirka nedokáže svůj život představit. Oba nám svým přístupem, energií a nezdolnou vůlí mohou být inspirací.


nahoru

za Promat-team H. Apolínová
 
 

Z Promatího kalendáře

• 7. 10. 2013 se bude konat v konferenčním sále 27. patra budovy CITY TOWER v Praze 4 pod záštitou HZS ČR a Profesní komory požární ochrany konference na téma „Požární bezpečnost u výškových staveb“. Více informací na http://www.mosty2013.cz.

• 9. 10. 2013 hotel Troja, Praha: Požární těsnění elektroinstalací bude prezentovat firma Promat s.r.o. na odborných seminářích firmy KOPOS s názvem: „Elektroinstalace v občanské a průmyslové výstavbě z hlediska požární bezpečnosti“. V případě Vašeho zájmu se prosím hlašte na e-mail: kopos@kopos.cz. Účast bude hodnocena jedním bodem ČKAIT.

• 12. 10. 2013 se koná v Josefově Dole v Jizerských horách 18. ročník závodu horských kol ČT Author cup 2013.

• 16. 10. 2013 se v hotelu ALWYN v Praze 8 bude konat v tomto roce poslední speciální školení s názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. Účast je hodnocena jedním bodem ČKAIT. V pří- padě Vašeho zájmu nás můžete kontaktovat na e-mail: skoleni.pbz@promatpraha.cz.

• 16. - 17. 10. 2013 v Třinci bude České sdružení pro technické zařízení bude pořádat Školení revizních techniků pro plynová zařízení. Součástí školení bude i přednáška firmy Promat na téma: „Řešení požární ochrany při vedení plynovodů a jejich prostupů stavebními konstrukcemi“. Více na www.cstz.cz.

• 30. 10 - 1. 11. 2013 se v Teplicích konají další Nové trendy v BOZP, PO a OŽP. Pořadatelem je vzdělávací středisko T.E.P. Bližší informace nejen o „Trendech“, ale i o dalších akcích společnosti T.E.P. najdete na http://www.tep-kubickova.cz.

• 5. - 6. 11. 2013 - tradičně na začátku listopadu pořádá společnost J. Seidl a spol. s r.o. v Brně seminář Požární ochrana staveb. Program semináře najdete na http://www.seidl.cz/cz/technicky-zpravodaj/program-seminare-pozarni-ochrana-staveb-2013-596.html.

• 27. 11. 2013 je termín semináře Požární bezpečnost střech a podkroví, který pořádá v Praze Studio AXIS: http://www.studioaxis.cz/index.asp?menu=626&record=8929.


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček, V. Stanke a L. Zajíc
 
 

Doporučujeme

Riesling, bílé jakostní víno odrůdové, suché, ročník 2012, Vinařství SEPP Moser, Rohrendorf, Kremstal DAC, Rakousko

Charakteristika: Starobylá odrůda Ryzlink Rýnský byla pěstována v Německu již okolo roku 1435, postupně se rozšířila do Rakouska, Itálie, Francie a dalších zemí.

Barva: světle žlutá, citrónová.

Vůně: převládají citrusy, případně bezinky, po delší stání se objevuje i muškát, či sušené meruňky.

Chuť: svěží, velmi komplexní, minerální s výrazným aroma limetky a citrusů, v dochuti grep, při delším zkoumání jsou patrné náznaky pepře a koření.

Stolování: Vzhledem k tomu, že víno má osobitou kyselinku, je výborné zejména k salátům, či sladkovodním rybám v jakékoliv úpravě včetně naklá- daných. Kombinace s kořeněnými, vyzrálými nebo plísňovými sýry, je rovněž velmi zdařilá. Osobní dojem: Víno je výrazné, svěží, jiskrné a lahodné. Pije se tedy nadmíru dobře. Pokud si to si to chcete ověřit, doporučujeme zabrousit na www.vins.blog.cz.


nahoru

Za Promat-team M. Přibyl
 
 

Promat na Lago di Garda

V letošním roce proběhly velké změny v jachtařském týmu, který se těší podpoře firmy Promat. V půlce sezóny 2013 došlo k změně lodi a změně v posádce s cílem zvýšení výkonu závodní posádky, jezdící v kategorii Flying Dutchman. Po skončení českého mistrovství na Lipně vznikla nová posádka Jiří Hrubý (kormidlo) Tomáš Palkovský (kosatka), jezdící na nové lodi CZE 21. Cíl byl zřejmý, zaútočit na čelní pozice v rámci celoevropského závodního pole. V rámci letní přípravy probíhal intenzivní tréning a ladění závodní formy a to jak posádky, tak lodi samotné, vrcholící v přípravných závodech na Jihočeském Bezdrevu a Rakouském Achensee. Přes počáteční rozpaky z prvních závodů v zahraničí (Achensee), kdy výsledky prvních rozjížděk nebyly nijak lichotivé (20. místo z 30), forma postupně rostla a drobné chyby se dařilo odstraňovat. V závěrečné rozjížďce dosáhla posádka Promat na 2. místo. Došlo k přesunu do dějiště závodů Eurocup. Eurocup je v lodní třídě Flying Dutchman seriál pěti závodů Evropské špičky, tedy nejlepších posádek na starém kontinentu. Jeden z těchto závodů se již tradičně koná na konci léta v lokalitě Lago di Garda, tedy v ráji okruhového jachtingu. Proč je tato lokalita tak vyhledávána? Zejména pro stálý a silný termický vítr o síle 12m/s (24Kn, 45Km/h), čistou vodu a rozlohu vodní plochy. Před samotným závodem posádka Promatu trénovala v místních podmínkách ve dvou denních blocích a dá se říci, že do roztrhání těla, aby dosáhla ideální vyváženosti rychlosti lodi a preciznosti manévrů. Pro ty, co mají zkušenosti s jachtingem, kurzy proti větru probíhaly při rychlostech kolem 11 Kn (20,5 km/h) s rychlostí obratu 2s a při jízdě po větru na vlnách cca 1m dosahovala rychlost lodi 17,5 Kn (32,5 km/h). Samotné závody slibovaly při účasti 40 lodí z 8 států Evropy a v plné konkurenci evropské špičky nádherný a náročný jachtařský podnik. Celý závod je vypsán na 9 rozjížděk rozdělených do tří dnů a jedna rozjížďka je dlouhá cca 45 km a trvá přibližně 1,5 hodiny. Posádka lodi CZE 21 – Promat se vytrvale snažila startovat v silném „čistém“ větru tak, aby mohla po přetnutí startovní čáry uplatnit svoji rychlost a vyrazit nikým neomezována. V prvním dni závodů se díky přílišné horlivosti podařilo v jedné rozjížďce odstartovat předčasně což je vlastně správně. Vždy se vyplatí startovat z předních pozic, i když ne za každou cenu - v případě předčasného startu je loď penalizována. A dojezdy v první desítce slibovaly možnost výborného výsledku. Druhý závodní den byl ve znamení technických problémů, kdy se podařilo přetrhnout spinaker (velká barevná nevyzpytatelná plachta před lodí) a CZE 21 musela odstoupit z rozjížďky. Celý den pak zachránilo v následující rozjížďce druhé místo. Poslední den jsme se snažili udržet pozici a s celkovými výsledky OCS, 9, 10, 7, OCS, 2, 5, 6 po škrtnutí nejhoršího výsledku OCS jsme vybojovali celkové 7 místo.


nahoru

T. Palkovský a V. Stanke
 
 

Celoprosklené protipožární dveře PROMAGLAS®

Promat je mj. znám svými protipožárními prosklenými konstrukcemi. Vždy jsme se vyznačovali prosklenými stěnami s tabulemi skel velkých rozměrů. Mimořádnost námi nabízených prosklených konstrukcí dokazuje i to, že celoskleněná stěna PROMAGLAS® získala v roce 2002 na stavebním veletrhu IBF Brno Zlatou medaili a cenu odborných novinářů.

K proskleným stěnám patří i prosklené dveře a v našem případě opět výjimečné – dveře celoprosklené a celoskleněné. A takových nabí- zel či dosud nabízí Promat hned několik typů – systémové dveře PROMAGLAS®, celoprosklené dveře PROMAGLAS®-GGK, celoprosklené dveře PROMAGLAS®-SR a celoskleněné dveře PROMAGLAS®-F1. Poslední uvedené, celoskleněné dveře PROMAGLAS®-F1 byly rovněž oceněny Zlatou medailí IBF 2012 (http://www.promatpraha.cz/pozarni-bezpecnoststaveb/oceneni/ibf-2012).

Chci se však trochu více věnovat výrobku, který takováto oceně- ní nezískal (snad proto, že jsme jej nepřihlásili) – celoproskleným dveřím PROMAGLAS®-SR. Celoprosklené protipožární dveře PROMAGLAS®-SR sestávají pouze z tabule skla Promat®-SYSTEMGLAS a 17 mm úzkého pohledového profilu. Promat je dodává s hodnotou požární odolnosti EI 30 DP1 jak v jednokřídlém, tak i v dvoukřídlém provedení. Jejich velká plocha, dosahující bez dělících příček 2,6 m2 u jednokřídlého provedení a neuvěřitelných 5,3 m2 u dvoukřídlého provedení, umožňuje oddělit dva požární úseky téměř nepostřehnutelným způsobem. V případě potřeby lze dveře PROMAGLAS®-SR zakomponovat do celoprosklené systémové stěny PROMAGLAS®. I v tomto případě vzniká maximálně transparentní prosklená plocha se subtilní ocelovou zárubní. O celoprosklených protipožárních dveřích PROMAGLAS®-SR jsme podrobněji informovali v technické informaci v srpnu letošního roku. Celou technickou informaci získáte na http://www.promatpraha.cz/admin/files_upl/5857.pdf.


nahoru

za Promat-team V. Stanke
 
 

Rostou !!!

Nevím, jestli tato zpráva dokáže potěšit jiný národ tolik jako Čechy, každopádně houbařů je u nás opravdu víc než bychom chtěli, protože konkurence v lese je veliká… Letos to ale vypadá, že je dost pro všechny, takže si pojďme uvařit něco z nich.

Vybrala jsem těstoviny s vepřovou panenkou na houbách a pórku, zjemněné smetanou. Uvaříme těstoviny v dobře osolené vodě, nejlé- pe se hodí tagliatelle. Hříbky, nakrájené na plátky orestujeme společně s pórkem, osolíme, opepříme, dochutíme tymiánem a zalijeme smetanou. Zvlášť orestujeme vepřovou panenku, nakrájenou na menší kousky, také osolíme a opepříme. Na závěr všechny suroviny smícháme dohromady a servírujeme. Na talíř můžeme přidat strouhaný parmezán. Je to rychlé, jednoduché a chutná výtečně. Dobrou chuť a hodně houbařských úspěchů!


nahoru

za Promat-team M. Skotnicka
 
 

Měníme názvy některých materiálů

PROMASTOP®-I, PROMASEAL®-A, PROMASTOP®-M, PROMASTOP®-U. Neznáte? To jsou nové názvy stávajících materiálů. Proč? Stejně jako v ostatních odvětvích, i v požární bezpečnosti staveb se stá- le více a více setkáváme se sjednocováním předpisů, a tím pádem i řešení, v rámci Evropy.

Promat Česká republika doposud udržoval vlastní systémy řešení požárně odolných konstrukcí, které byly uvedeny v katalozích Promat – Požární bezpečnost staveb dle EN. A nejen my, ale i kolegové v dalších zemích nejen Evropy používali pro stejné produkty různé názvy. Vzhledem k tomu, že pro stále více výrobků jsou vydávány evropské výrobkové normy a ETAG, je stále více výrobků a jejich aplikací v rámci Evropy sjednocováno. Jsou vydávány celoevropsky platné klasifikace, CE certifikáty a další dokumenty. To vyžaduje jednotné názvy pro celou Evropu a tedy výše avizované změny. „Převodník“ názvů materiálů bude umístěn na našich internetových stránkách a budeme Vás ještě informovat. Na http://www.promatpraha.cz najdete i aktualizované katalogové listy s původním i novým názvem používaných materiálů Promat.


nahoru

za Promat-team V. Stanke
 
 

Vzpomínka na dovolenou aneb dovolená za humny

Nevím jak Vy, ale stále jezdím do Chorvatska. Dojedu tam po vlastní ose, mají krásné a členité pobřeží, je tam stále plno mnou neobjevených míst a ještě se tam našinec i domluví. Jen je to daleko.

A proto je tu i blízké Chorvatsko. Nejen Chorvatský mlýn, který Vám dá k mušlím i bryndák, ale i rybí restaurace DECO. Najdete ji v zastrčené ulici v Modřanech a námaha s hledáním se vyplatí. Ať už jen na skvělou kávu, sklenku rozlévané Graševiny vinařství Kutjevo či dobrou rybu. I polední menu mají.

Je to taková malá dovolená – ale není to tak daleko jako do restaurace Ústřice v Dubrovníku. Posuďte sami!


nahoru

Za Promat-team L. Zajíc
 
 

Novinka

Celoprosklené protipožární dveře PROMAGLAS®-SR, jedno- a dvoukřídlé EI 30 DP1

http://promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/technicke-informace/technicke-info-2013


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz