Číslo 34

(červen 2014)

Vážený a milý Promačtenáři,

svět nyní žije fotbalem, to je asi jisté, a krom našeho úvodníku o něm referuje většina médií kolem nás. Takže mu jen tak neutečete a „naruší“ nám tím i první čtvrtinu očekávaných školních prázdnin a dovolených. Ale pro většinu fanoušků asi naruší příjemně, mistroství světa ve fotbale není každoročním podnikem jako u většiny sportovních odvětví, ale kopíruje olympijský cyklus. Nejen proto je zápal a nadšení týmů i fandů tak obrovský, je vidět v každém utkání, a to už v základních skupinách. S podobným zápalem a nadšením jsme pro Vás napsali i toto prázdninové vydání bulletinu ProČas® v tomto roce.

Aktuální číslo je po čísle 16 ve své letité historii druhé, kdy množství článků a jejich rozsah znamenal rozšíření z původního tradičního 2-stránkového letáku na 3-stránkový. Přináší informace o aktuálních možnostech dotací poskytovaných státem pro oblast bytových domů. A dále krátké info z Profesní Komory Požární Ochrany a z TNK 27. V obou institucích se konaly volby do vedoucích pozic, a jak to dopadlo, si přečtete v bulletinu.

Sport je s létem velmi dobrý kamarád a nejinak je tomu i v ProČase. K fotbalu se přidal tradiční jachting a s ním reportáž o medailovém tažení posádky lodi Promat CZE-21. Autor se Vám snaží aspoň v kostce přiblížit, jak vrtošivé je „štěstí“ v jachtařském sportu. S trochou méně adrenalinu, avšak s nemenší námahou, se zase potýkali autoři článku o sportování s pevnou půdou pod nohama, o své promatí účasti na pražském běžeckém maratonu.

Rádi bychom Vám popřáli příjemně a odpočinkově prožité následující nejen fotbalové dny, dny dovolených a prázdnin, vydařené počasí a k dobré a usměvavé náladě budiž nápomocen i náš váš čtvrtletník ProČas®

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Už je to tady!!
 
02   Promat private
 
03   Mobilní statistika
 
04   Gratulujeme
 
05   Z Promatího kalendáře
 
06   Doporučujeme
 
07   Promat na pražském běžeckém Maratonu
 
08   Dotace pro bytové domy v roce 2014
 
09   Profesní Komora Požární Ochrany
 
10   Hotel Astra Srby, Tuchlovice, Kladno
 
11   Medailové vykročení
 
12   Realizovali jsme s Vámi: Grammer Automotive CZ Česká Lípa
 
13   Z promatí kuchyně: Crumble
 
14   Gastronomický slovník
 
15   Novinky
 
 

Už je to tady!!

Tento měsíc začalo v Brazílii mistrovství světa ve fotbale – svátek pro většinu mužů, který se opakuje pravidelně každé 4 roky. Sice bez naší jedenáctky, nicméně i tak konverzace ve většině domácností utichá. A první kolo nebylo jen tak ledajaké, o napětí a překvapení nebyla nouze – Brazilci se proti Chorvatsku dostali na koně až po více než sporné penaltě a prvním střelcem MS se stal Brazilec Marcelo (vstřelil ale bohužel vlastní branku). Úřadující mistři světa Španělé dostali 5 gólů, Uruguay překvapivě prohrála s Kostarikou, „stará dáma“ Itálie udolala kolébku kopané, Švýcarsko v nastaveném čase vstřelilo vítězný gól Ekvádoru (po prvním poločase Švýcaři prohrávali), Argentina se na konci nečekaně bála o výsledek s Bosnou a Hercegovinou, v prvním kole jedinou bezbrankovou remízu „zařídili“ Írán a Nigérie, Němci lehce smetli Portugalce, Thomas Müller (ano, příjmení má stejné, jako bývalý kanonýr Gerd Müller) dosáhl prvního hattricku na mistrovství a nejrychlejší gól vstřelil Američan Clint Dempsey (půl minuty po úvodním hvizdu).

Všiml jsem si ale ještě jedné zajímavosti – během prvního kola, tj. 16ti zápasů ve skupinách, padlo 49 branek (to je víc než 3 na zápas) a pozor, jeden v nastaveném čase prvního poločasu a hned 4 v nastaveném čase na konci utkání! Říká se, že hrát se musí celých 90 minut, ale to tady evidentně nestačí. Z toho si vezměme příklad a nevzdávejme se předem. Nejen v boji o titul mistra světa, ale pořád a ve všem.

Teď, když čtete ze svých monitorů nové číslo ProČasu, je možná už vše trochu jinak (já už například vím, že obhájci titulu Španělé pojedou po základní skupině domů). To však nic nemění na tom, že musíme našim manželkám a přítelkyním poděkovat za shovívavost až skoro do poloviny července. A když jsem u toho července – do poloviny bude fungovat fotbalová přitažlivost k televizi, ale pak už Vám přejeme krásné léto a ničím nerušenou klidnou odpočinkovou dovolenou.


nahoru

Za Promat-team V. Stanke
 
 

Profór

Muž ke své milované ženě: „Chci po tobě jenom jedno, abys byla věrná, poctivá a milá!“ – „Ale já nemůžu dělat tolik věcí najednou............!“.


nahoru

 
 

Promat private


nahoru

 
 

Mobilní statistika

Ve 28. čísle ProČasu jsme se zamýšleli nad tím, jaký mobilní telefon vybrat, rozhodneme-li se pro koupi nového přístroje. Od té doby (prosinec 2012) uplynul nějaký čas. Podívejme se tedy na uplynulé dva roky z pohledu statistiky a operačního systému.

Obrázek si tedy udělejte sami. Mobil – bavič, tedy typu Android, má stále výrazný náskok. Přibývá aplikací, které nám „usnadňují“ život. Veřejná prostranství se zaplňují lidmi, kteří namísto, aby mluvili mezi sebou, upřeně pozorují své displeje. Snad pro dokreslení nápis z jedné restaurace, který nedávno koloval po internetu: „We don´t have wi-fi , talk each to the other“ (nemáme wi-fi , povídejte si). Ano, mluvme spolu. Pěkné prázdniny Vám i Vašim blízkým.


nahoru

Za Promat-team P. Januš
 
 

Gratulujeme

V minulém roce byl novým předsedou TNK 27 zvolen Ing. Václav Kratochvíl Ph.D. Věříme, že bude pro náš obor přínosem a podaří se mu navázat na dobrou práci odstoupivšího předsedy, Ing. Romana Zoufala, CSc. Bývalému předsedovi děkujeme a novému gratulujeme!


nahoru

za Promat-team L. Zajíc
 
 

Z Promatího kalendáře

• 9. 10. 2014 v hotelu ALWYN v Praze 8 se bude opět konat speciální školení s názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru. Účast je hodnocena jedním bodem ČKAIT. V případě Vašeho zájmu nás mů- žete kontaktovat na e-mail: skoleni.pbz@promatpraha.cz.

• 15. - 17. 10. 2014 se můžete zúčastnit semináře Nové trendy v BOZP a PO, již tradičně pořádaných společností T.E.P. Pokud Vás tato problematika zajímá, sledujte webové stránky pořadatele www.tep-kubickova.cz.

• 22. 10. 2014 se v Praze koná seminář Ochrana, závady a životnost konstrukčních materiálů z požárního hlediska. Pořadatelem je Studio AXIS ve spolupráci s Profesní komorou požární ochrany. Více informací na www.studioaxis.cz/index.asp?menu=626&record=10624.


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček a V. Stanke
 
 

Doporučujeme

Zweigeltrebe, zkratka Zw, víno s přívlastkem pozdní sběr, barrique, suché červené víno, ročník 2009, Habánské Sklepy s.r.o., Velké Pavlovice

Barva: tmavě granátová s fialovými odlesky

Vůně: plná, mladistvá, s tóny kouře, karamelu a koření.

Chuť: ovocně kořenitá velmi připomínající bobulové ovoce s náznakem višňového kompotu a výraznou čokoládovou dochutí.

Stolování: Hodí se především ke kořenitým úpravám hovězího, či vepřového masa, grilovaným steakům, apod. Malou sklenku vína si dovedu si představit i k čokoládovým dortům a pudinkům s vysokým obsahem kakaa.

Osobní dojem: Je nepochybné, že právě pobyt vína v sudech „barrique“ je rozhodujícím vlivovým parametrem, který víno řadí trochu jinam, než při pití běžné odrůdové verze. Aniž bych nějak upřednostňoval jmenovanou úpravu, v případě tohoto vína to byla nepochybně znamenitá volba. Ovocná chuť se opravdu výtečně snoubí s typickými známkami zrání v kvalitním dubovém sudu, především čokoládovými, kávovými a karamelovými tóny


nahoru

za Promat-degustační-team: L. Zajíc, M. Přibyl a P. Babor
 
 

Promat na pražském běžeckém Maratonu

Letos v květnu to bylo právě 20 let, kdy se poprvé vyběhlo do pražských ulic v rámci Pražského mezinárodního maratonu (PIM). Trasa běhu nevynechává ani samotné centrum Prahy ani populární „dlažební kostky“ v podhradí, čímž si závod přilákává také množství chtěných i „nechtěných“ diváků, turistů. Dle ohlasů účastníků aktivních i pasivních si nejen tímto PIM získává stále vetší oblibu a důkazem toho je rekordní účast 10 tisíc běžců a běžkyň, kdy registrace na maraton musela být již v lednu uzavřena pro naplněný počet.

Tento ročník již nemohl zůstat bez povšimnutí Promatu! Těch 42 km a odhadované 4 hodiny po Praze v nezaměnitelném červeném dresu Promat bylo (populárně řečeno) velkou výzvou. Obzvláště když účast na o měsíc dříve konaném pražském půl-maratonu přinesla další posun v osobním rekordu, kdy čas 1:38 hod na trati 21 km již nepatří do kategorie „výletních běžců“. Lehké pochybnosti o zvládnutí dvojnásobné tratě samozřejmě byly, ale pocit „dal jsem to“ hnal slepě do řady 10-tisí- cového hada lidí začínající na Staroměstském náměstí a linoucí se dále do Celetné až na Ovocný trh i promatího zástupce.

Z milníků závodu – 0 km ztráta na samotném startu 7,5 min, což je na těchto hromadných akcích standardem, všichni se do první řady holt nevlezou. 2,5 km – Karlův most, ještě je čas na fotografy rozdávat úsměvy. 6 km – první zvolnění tempa, pár hltů minerálky na občerstvovacím stanovišti, zatím stále pohoda a zrychlení. 8 - 12 km silný protivítr dokázal lehce ubrat počáteční uspořené síly. 13 km – probíhání zpět Staromákem a Celetnou, přihlížející davy dodávají sílu a motivaci. 20 km a další občerstvení, bohužel s ním i první zchlazení a déšť, pocit první krize a lehkého zapochybování, ještě jednou tolik… Na 28 km pobavily slečny z tamějšího bistra nabízející běžcům kávičku – ne, spát se opravdu nechce :o). 31 km další příznaky blížící se krize, snaha zahnat černé myšlenky větším zvolněním na občerstvovačkách, hledání síly v banánech, pomerančích a ionťácích.

To vydrželo do 35 km, tam to začalo to, z čeho byly největší obavy – křeče v nohou, to je zlé. Metro daleko a do cíle relativně taky. Krátké zastavení, protažení nohou proti křečím, ale nějak nepomáhalo, nedalo se stát, nedalo se jít, nedalo se běžet. Co s tím chlape, honí se hlavou, proč tu jsi, co tu vlastně děláš? Vzpomeň si, kolik lidí ti fandí a přeje ti „to dát“. Navíc na 14:00 hod. rezervačka v restauraci… :o) Tak do toho, lepší už to nebude, mákni, tohle se prostě nevzdává, v dresu Promat. Poslední úsek tedy už jen indiánský běh, střídačka běhu s rychlou chůzí, občas protažení. Konečně Pařížská, v dáli cílový modrý kobereček, a je to, sláva, tohle fakt za to stálo!!

Výsledný čas a umístění sice nijak oslnivé, 4:03 hod a 3.291.místo, ale vzhledem k počtu zúčastněných a dokončivších (cca 6 tis z 10 tis) je to povzbuzující a lákající na příští ročník!

Součástí víkendového maratonského klání byla také štafeta družstev. Družstvo tvořily 4 osoby (muži/ženy/smíšená družstva). Trasa závodu byla totožná s trasou hlavního maratonského běhu (start a cíl na Staroměstském náměstí). Běžci postupně absolvovali jednotlivé úseky tratě dlouhé 42,2 km (3×10 km a zbývajících 12,2 km). Jako pomyslný štafetový kolík sloužil čip časomíry (plastový hranolek s čipem a řemínkem pro připevnění např. na ruku běžce), který si běžci předávali na jednotlivých úsecích.

Člen Promat-týmu Petr Šíma podpořil štafetu fi rmy FIRE FACTORY s.r.o. (kamnáři ze Soběslavi) na úseku mezi 20. a 30. km závodu. Uvedená štafeta nakonec obsadila 68. místo z celkového množství cca 530 startují- cích štafet v čase 3:26:56.

Popisovat zážitky z akce je asi bezpředmětné, kdo někdy něco podobného zažil, tomu netřeba víc říkat, kdo nezažil, z textu by nevycítil. Závěrem bych rád citoval legendu českého i světového vytrvalostního běhu, Emila Zátopka: „Kdo chce vyhrát ať běží 100 m, kdo chce něco zažít ať běží maraton…“.


nahoru

za Promat-team J. Ohanka a P. Šíma
 
 

Dotace pro bytové domy v roce 2014

Jaký je aktuální stav dotačních programů? Jaká je možnost získat podporu při opravě bytového domu?

Bytové domy jsou domy s nejméně 4 bytovými jednotkami. Jsou to nejen domy panelové, ale i nepanelové „činžovní“ domy. Úkolem obce, státu a jimi poskytované podpory je napomoci tomu, aby tyto domy byly živou a funkční součástí obce a jejího rozvoje. Bytové domy byly od 90. let cílem různých dotačních programů a intenzita podpory rostla až do roku 2009 (Panel) resp. 2012 (Zelená úsporám). V současné době do této oblasti směřují pouze programy SFRB – Panel 2013+ a Jessica. Domníváme se, že rozsah investic vyvolaný současnou mírou podpory neodpovídá cílům, ke kterým se v souvislosti se směrnicemi EPBD II a EPB hlásí Česká republika.

Program Panel 2013+

Výhodou úvěru poskytnutého z programu Panel 2013+ je dlouhodobá garance nízkého úročení těsně nad hranicí referenční sazby EU. Úroky z komerčních úvěrů jsou sice na historickém minimu, avšak v budoucnu musí klienti počítat s výkyvy zpět k obvyklým sazbám. Program je zatím v režimu veřejné podpory de minimis, avšak probíhá jeho notifi kace, která umožní realizovat i velké projekty u větších bytových družstev. Novela programu zredukovala počet položek požadované komplexnosti programu Panel z 38 na 24.

Program Panel je aktuálně jediný program celoplošně fungující pro bytové domy. Tam, kde je vyhlášena i Jessica, jsou žadatelé o Panel na tuto (výhodnější) možnost upozorněni a SFRB jim nabízí do programu Jessica vstoupit. Kolize se zákonem o veřejných zakázkách v těchto případech nehrozí.

Aktuální intenzita podpory oprav bytových domů není zcela dostačující; v současných programech podpory pro bytové domy chybí dlouhodobá stabilita. Státní instituce se málo věnují šíření osvěty směřované na vlastníky bytových domů. Dalším faktem je, že programy podpory opomíjejí problém azbestu v konstrukcích bytových domů a také požární ochrana není zpravidla řešena komplexně.

Připravují se nové programy podpory zaměřené na bytové domy, nicméně je znát, že chybí důslednější koordinace programů mezi jednotlivými rezorty a institucemi. U probíhajících i chystaných programů chybí ze strany státu odpovídající osvěta: tu často suplují účastníci trhu – dodavatelé a výrobci a profesní a odborná sdružení.


nahoru

za CERPAD o.s. Tomáš Fendrych a za Promat-team Petr Kejklíček
 
 

Profesní Komora Požární Ochrany

26. května se konalo valné shromáždění členů Profesní Komory Požární Ochrany. Kromě procesních záležitostí – schválení zprávy o činnosti za minulé období, schválení plánu činnosti na období příští apod., bylo letošní valné shromáždění i volebním. Bylo nutné za odstoupivšího Vladimíra Raušera zvolit nového člena prezídia. Tím se stal Ing. Jan Pavlík z jižních Čech. Honzovi i PKPO přejeme, aby přinesl a zrealizoval spoustu dobrých nápadů.

Tradiční je naopak vyhlášení soutěže Zlatý plamen PKPO a ocenění osobnosti cenou Mgr. Vladimíra Hápa (Vladimír byl předchozím prezidentem PKPO a především naším kolegou). Zatímco v loňském roce byly hned 4 společnosti oceněny za své výrobky či činnost, letos byly předány Zlaté plameny „jen“ dva. Obdrželi je František Kregl – FK servis a Promat s.r.o.

Cena Mgr. Vladimíra Hápa je předávána již od roku 2006. V letošním roce jsme touto cenou s potěšením ohodnotili pana Martina Binovce, technického ředitele Sipral a.s., za jeho přístup k aplikaci požárně bezpečnostních zařízení.


nahoru

za Promat-team V. Stanke
 
 

Hotel Astra Srby, Tuchlovice, Kladno

Přiznám se, že moje zkušenosti se jmenovaným hotelem byly vždy velmi dobré. Hotel totiž kromě výtečné restaurace skýtá i řadu jiných mož- ností (vnitřní bazén, wellness, apod.), takže v něm lze absolvovat kromě kulinářského i sportovně relaxační program, což je z pohledu mně, jako člověka, který rád jí a potřebuje tudíž i trochu sportovat, výrazné plus. Navíc jsem měl v minulém měsíci možnost zažít v tomto zařízení i svatbu přátel a zkušenosti byly opět na jedničku. Pan šéf i ostatní personál hotelu totiž patří do nepočetné kategorie lidí, pro které není nic problém, což je v našich luzích a hájích stále velká vzácnost. Pokud tedy padne vaše volba právě na tento podnik, doporučuji, vzhledem k jisté odlehlosti hotelu, cca 6 km od Kladna, pojmout návštěvu komplexně a zařadit i ne kulinářské aktivity. Více informací: www.astrahotel.cz.


nahoru

za Promat-team M. Přibyl
 
 

Medailové vykročení

Ještě ani nestačil oschnout „pot z činek“, které se staly v rámci zimní přípravy našimi věrnými společnicemi a už se kvapem blíží slavná „Trapeze Regate“ na jezeře Steinhude u Hannoveru. Závod je to s bohatou tradicí a všemi jachtaři z třídy „Létající Holanďan“ velice uznávaný. Je to něco na způsob tenisového Grand Slamu, či Major turnajů v golfu. Tomu také každoročně odpovídá nabitá startovní listina. A tak ani letošní ročník nevybočoval z řady a 55 lodí na startu a účast úřadujících mistrů světa či olympijských vítězů dávala tušit, že boje budou líté a na nejvyšší úrovni.

Naše posádka lodi Promat CZE - 21 tento podnik původně v plánu neměla z důvodu příliš brzkého termínu a tomu odpoví- dající nerozježděnosti, avšak ně- kolik zdařilých tréninků náš názor změnilo a tak ve čtvrtek večer vyrážíme.

Na pátek byl naplánován ještě trénink s videorozborem a také jsme chtěli doladit loď a nové plachty.

Bohužel, přání je věc jedna a realita je věc druhá. Naprosté bezvětří zasadilo našim snahám těžký úder. No, nedá se nic dělat, připravujeme loď a jdeme brzy spát. V plánu je již od sobotního rána první start.

Nicméně sobota byla jako přes kopírák jen s tím rozdílem, že navíc ještě pršelo a výrazně se ochladilo. V pět hodin Jury sobotní program ukončila a všechny rozjížďky přesunula na neděli. Po chvíli začal foukat velmi slabý vítr a tak toho ještě „zneužíváme“ a trénujeme prakticky do tmy.

A v neděli přišel vítr. Už od rána cinkání výtahů plachet o stěžně v maríně dává tušit, že dnes bude na programu opravdu „výživný sport“. Rychle strojíme loď a vyplouváme mezi prvními na vodu rozhýbat se a načíst kompasové kurzy. Poupravujeme lehce trim lodě na nové plachty a už je tu start první rozjížďky. Okamžitě po startu se vzdalujeme s několika nejrychlejšími loděmi zbytku pelotonu a celou rozjížďku si náramně užíváme soubojem v první pětce pole. V cíli je z toho pěkná 4 a naše radost nezná mezí.

Druhá rozjížďka je podobná té první, jen s tím rozdílem, že ujíždíme jen my a olympijští vítězové bratři Bojsen-Moelerové. Po pěkném boji mají navrch Dánové a my si připisuje mě krásné druhé místo.

Do další jízdy vítr ještě trochu zesílil a fouká již stabilních 6 Bft. Po startu se rychle odpoutáváme a náskok stále navyšujeme. Ale bohužel - zřejmě abychom trochu vychladli - přichází chyba při přehození se spinakrem (halze). A chyba fatální, následuje převržení lodě a nevyhnutelná koupel. I když se snažíme rychle loď postavit a vrátit se do závodu, stejně vteřiny ubíhají neuvěřitelně rychle a když se to konečně podaří, jsme úplně poslední. Zaháníme myšlenku vzdát a plout na břeh a znovu se pouštíme do boje. Těžíme z vysoké rychlosti naší lodě, posouváme se pořadím vzhůru a v cíli nás zapisují na 11. místě.

Přistáváme, balíme a je tu závěrečný vítězný ceremoniál, který si neskutečně užíváme. Třetí místo celkově a stát na bedně s legendami třídy Flying Dutchman je pocit neuvěřitelný. Tolik tedy Steinhude. Pak trénink na divokém jezeře Lago di Garda a rychlý sled závodů - Ammersee, Kiel a možná Skotsko. Ale o tom někdy příště..


nahoru

za Promat-team posádka lodi Promat CZE - 21
 
 

Realizovali jsme s Vámi: Grammer Automotive CZ Česká Lípa

V této rubrice se Vám snažíme představit výjimeč- né stavby, nebo konstrukce, které se nevyužívají běžně. Jednou takovou konstrukcí, která se vyskytuje ve výrobních objektech, je ochrana prostupu dopravního zaří- zení. Jakými všemi možný- mi způsoby takový prostup řešit v souladu s normou ČSN 73 0804 najdete v článku 12.2.6. Na konkrétním případu prostupu dopravního zařízení z výrobní haly do haly skladové ve fi rmě Grammer Automotive CZ v České Lípě jsme navrhli řešení dle článku 12.2.6.3 a) odstavce 2). Dopravní zařízení má ochranný plášť z nehořlavých stavebních výrobků, který se působením vnější teploty do 500 °C neporuší a který je proveden v celkové délce lmin = 2 x Sod1/2 ≥ 2000 mm (kde Sod je plocha otvoru v požárně dělící konstrukci). Výše zmíněný plášť byl proveden z požárně ochranných stavebních desek PROMATECT®-L500 tl. 25 mm a desek PROMATECT®-H tl. 15 a 20 mm. A jak takový plášť vypadá v reálu? Podívejte se na přiloženou fotografi i.


nahoru

za Promat-team E. Janek
 
 

Z promatí kuchyně: Crumble

Celý rok se těšíme, až bude sezóna ovoce, plná chutí, barev a vůní… jahody, maliny, třešně, meruňky, broskve, rybíz a spoustu dalších. Sezónu máme tady a s ní často přichází i pocit – co teď s tím? Když už máme spíž plnou zavařenin, mrazák také, koláče upečené.

Ráda bych se s Vámi podělila o recept, na který můžete použít prakticky jakékoliv sezonní ovoce. Anglický název zní „crumble“, což znamená v překladu drobit. Je to v podstatě zapečené ovoce s drobenkou. Do zapékací misky (ještě lépe do jednotlivých malých zapékacích mističek, jako jednu porci) nasypte jakékoliv sezonní ovoce, promíchejte je podle chuti s cukrem, skořicí nebo i oříšky a navrch si připravte drobenku ze 150 g hladké mouky, 100 g cukru moučka a 100 g másla. Ovoce drobenkou bohatě zasypejte a nechte péct ve vyhřáté troubě (cca 175 °C) kolem 30 min. Dávejte jen pozor, aby se drobenka nespálila. Nezapomeňte také na jablka a hrušky, se skořicí chutnají výborně.

Crumble jezte ještě než úplně vychladne, chutná tak nejlíp. Přeji dobrou chuť a hlavně krásné léto.


nahoru

za Promat-team M. Skotnicka
 
 

Gastronomický slovník

Také se Vám již stalo, že jste přišli do restaurantu a ačkoli jste byli v Čechách, jídelní lístek i číšníci hovořili nějakou neznámou řečí? Padaly názvy jako foie gras, souffle či amuse-bouche. Úkolem této rubričky je osvětlit nám i Vám tyto pojmy.

Bouillabaisse /bujabés/ – bohatý pokrm (nemusí to být vždy nutně polévka) připravovaný z ryb, darů moře a zeleniny. Cordon bleu (často též nesprávně Gordon bleu či Cordon blue nebo dokonce Gordon blue) je slavný francouzský pokrm, jehož základem je kvalitní telecí maso, šunka a sýr typu Ementál či Gouda. Tento pokrm je pojmenován po slavném vyznamenání nejlepších francouzských kuchařů -

Cordon bleu (francouzsky Modrá stuha). Takže prosím vás - tohle jídlo skutečně nemá nic společného s žaludečními potížemi nějakého Gordona (tradiční česká výslovnost je totiž „Gordon blé“). Vý- slovnost bleu je jako když dáte pusu do kornoutku, taková potemnělá, a samozřejmě je to z francouzštiny.


nahoru

Za Promat-team L. Zajíc
 
 

Novinky

http://promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/technicke-informace/technicke-info-2014


nahoru

Za Promat-team J. Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz