Číslo 39

(září 2015)

Vážený a milý Promačtenáři,

jak jste si asi již všimli, každá změna ročního období je spojena nejen se změnami venkovních teplot, srážek či zbarvením přírody, ale také, a o to zde hlavně jde, s vydáním nového čísla bulletinu ProČas®. A nejinak je tomu i letos, kdy v českých krajích zase na pár měsíců zakotvil podzim. Jen tak mimochodem, dnes (den po Svatém Václavu) po ránu hlásily Volary -5,3° C.

Aktuální číslo přináší na jedné ze svých tří stran malé nahlédnutí do pražského tunelu Blanka, byť téma „Blanky“ si média zejména v poslední době poměrně hodně a rádi berou na mušku. Autor článku a člen našeho Proma-teamu, který má na Blance nemalý podíl a několikaletou tvrdou práci na požární části celého projektu, se Vám snaží přiblížit Blanku výrazně pozitivněji, než jak činí média (ta mají asi pocit, že kdyby na Blance i něco pochválila, tak by klesly jejich prodeje či sledovanost…). Krátkou vizitku o svých nabízených krbařských materiálech přináší naše oddělení vysokoteplotních a izolačních materiálů.

Kola, jachting, běh… Trilogie, která již delší dobu k Promatu patří a nejinak tomu bude i v tomto čísle – autoři se opět rozepsali a rádi se o svém „cukru a biči“ podělí i s Vámi. Stejně jako podobně tradiční gastro-trilogie v podání Víno – Recept – Restaurace. A bonusem přispěl náš znalec kávy… 🙂

Věříme, že i po letech vydávání našeho-Vašeho čtvrtletníku ProČas® najdete své oblíbené články a informace! Přejeme Vám krásné babí léto s námi!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   My Češi (a i Moravané a Slezané) máme sklon k tomu si neustále stěžovat
 
02   Jak se dostal symbol OK na trup českých letadel
 
03   Promat pozitivně
 
04   Z Promatího kalendáře
 
05   Doporučujeme
 
06   Lucaffé – mladá a dravá značka ve světě kávy
 
07   CZE 11 na Dutch Open 2015
 
08   Kdo neběhá není Čech aneb...
 
09   Tunel Blanka - tepna pod Prahou
 
10   Aktuální sortiment
 
11   Z promatí kuchyně: Bezinkový likér
 
12   Kralovický MTB Maraton
 
13   Balkán trochu jinak
 
 

My Češi (a i Moravané a Slezané) máme sklon k tomu si neustále stěžovat

Minule jsem psal na tomto místě rozjásaně o létě a dnes si chci trochu postesknout. Ale ne abych bezcílně nadával a nedalo se nic změnit. Promat věci mění a dává do toho i lidské sádlo. A to můžeme všichni…

Vracel jsem se 15. 9. z Německa, centrála naší fi rmy se nachází v malém městečku Ratingen, kousek od letiště Düsseldorf. Byl krásný vlahý podvečer a já z okna taxíku vnímal auta na benzínce, čisťounká, ale přesto občas jedoucí do myčky, upravené silnice, byť i III. tříd, s cyklostezkou a sestříhaným živým plotem. Opečová- vané stromy tvořící přirozenou protihlukovou zeď, chodníky bez psích výkalů, nepoplivané a bez nedopalků. Nikde žádné pytlíky z podniků rychlého občerstvení, odhozené PET lahve či plechovky. A to je národ, který prohrál válku? Trochu mi pak bylo stydno, když jsem viděl, čím cizince vítá Praha, kolik špíny vidíte v autobusu 119 z letiště na Veleslavín. A přitom to zas není tolik o penězích, ale o naší vnitřní disciplíně. Dokud budeme chtít mít čisto jen ve svém autě a budeme vyhazovat vše z okénka, auta a traktory ze staveb a polí budou vyrážet zabahněná na silnici, lidé se budou kabonit a závidět si, tak se nám ten jiný, lepší svět bude stále vzdalovat. Pojďme se všichni snažit, chvíli po sametové revoluci nám to docela šlo :-). A abych skončil pozitivně – i u nás jsou krásná a čistá místa! P.S. Apropo čistota: Onehdy jsem čistil u nás na chalupě příkopy. Do nejbližší vesnice jsou to slabé 2 km. Po příkopech jsem posbíral 2 pytle (od brambor - 50 kg) plné plastu, kartonu a plechu.

P.P.S. Víte, jak na letišti bezpečně poznáte občana ČR? Má nevyčištěné boty…


nahoru

Za Promat-team L. Zajíc
 
 

ProFór

Vzhledem k tomu, že se pomalu blíží kašlíková (pro ženy) a rýmičková sezóna (pro muže) tak jeden z lékařského prostředí: Přijde elektrikář na jednotku

intenzivní péče, chvíli si prohlíží pacienty, všichni na přístrojích, a pak povídá: „Pořádně se nadechněte, budu měnit pojistky!“


nahoru

 
 

Jak se dostal symbol OK na trup českých letadel

OK je dnes označení, že něco dobře dopadlo, používané snad ve všech jazycích na světě. Existuje více vysvětlení, kde se OK a hlavně jeho význam vzalo. Pravděpodobně nejznámějším je, že když se ve válce Severu proti Jihu vraceli vojáci na základnu a nikdo nebyl zabit, psali do hlášení 0K („nula“ killed). A k OK je již jen kousíček.

Ještě dlouho poté však OK ještě nebylo vžito pro „vše v pořádku“. Proto když přijela československá delegace na sjezd, kde se značky na letadla přidělovaly, pozdě a CS již bylo přiděleno Španělsku (na počest krále Carlose), mohli naši zástupci (byli bezradní či vizionářští?) vedení panem Otakarem Koudelkou požádat o přidělení písmen podle iniciál jeho jména.

A ještě jedna z méně známých verzí (alespoň pro mě), kde se O.K. vzalo. V Detroitu v továrně Henryho Forda pracoval jako kontrolor dílů karoserií Oskar Kraus. Ten zkontrolované a bezvadné díly označoval svými iniciálami. (zdroj www.e-kniha.cz)


nahoru

za Promat-team V. Stanke
 
 

Promat pozitivně

Je neděle a mám dost času… A především si ten čas rád udělám a hlavně se na něj těším. Tedy přesně řečeno jedná se o každotýdenní vyjížďku na kole s hochy (20 – 65 let), kteří se sdružili do nikde neregistrovaného, ale často prezentovaného KOLOUŠEK TEAMU – nechť si každý v názvu najde to, co by za tímto pojmem vidět chtěl, ale asi nikdo skutečně neodhalí přesný vznik pojmenování (to je na osobní vysvětlení). Každý týden v neděli vyhlížím stav oblohy, a pokud jen trochu dovolí počasí, rozešlu SMS kolouškům s přesným označením místa a času výjezdu na vyjížďku. Tedy po pravdě nevím, proč tak činím já, ale všichni na SMS čekají a obratem sdělují, kdo jede a kdo ne. No a pak přijde hodina H a my se sejdeme, tedy sjedeme na svých kolech rozdílných značek, rozdílné úrovně výkonnosti, ale s úsměvem od ucha k uchu a oděni v „kolouškovském dresu“. A vyjíždíme… Není ani tak důležitý počet kilometrů, který ujedeme, nebo převýšení, které zdoláme, ale nejkrásnější je ten pocit uvolnění, kdy každý je sám za sebe a přitom dohromady, kdy se nikdo nenaštve, z řečí, které jiný utrousí, kdy si pomůžeme při kolizi, kdy se nasmějeme tak, že nás bolí bránice a kdy se zpotíme tak, že odér, který se za námi line, není skutečně nic k lovení laněk. Je nám prostě krásně… Vysíleni usedáme po zdolání naplánovaného úseku na svá místa v hostinci U Kozů, kde probereme nástrahy dnešní zvolené trasy a někdy i nástrahy života. Se soumrakem se navrátíme ke svým ženám, dětem, rodičům či zvířátkům, abychom s nimi (již naprosto uklidněni) strávili zbytek nedělního večera – většinou vždy únavou z vyčerpání usneme abychom se připravili na následující pracovní týden a ve skrytu duše se zase začli těšit na nedělní hodinu H.


nahoru

za Promat-team P. Babor
 
 

Z Promatího kalendáře

• 6. 10. 2015 bude společnost REHAU, s.r.o. ve spolupráci s naší fi rmou pořádat seminář s názvem „Tepny našeho bytového domu 2“. Více informací a možnost přihlášení na www.rehau.cz.

• 14. 10. 2015 v hotelu ALWYN v Praze 8 se bude konat speciální školení s názvem „Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru. Účast je hodnocena jedním bodem ČKAIT. Toto školení je již téměř plně obsazeno.

• 21. 10. 2015 se koná v sídle ČKAIT v Praze 2, Sokolská 15, seminář Systémy odvodů kouře a tepla včetně návaznosti a koordinace jejich funkce s ostatními požárně bezpečnostními zařízeními. Seminář je zařazen do programu celoživotního vzdělávání ČKAIT. Podrobnosti najdete v databázi akcí zařazených do programu - www.ckait.cz/staveduk/3352039.

• 21. – 23. 10. 2015 pořádá vzdělávací společnost T.E.P. tradiční Nové trendy v požární ochraně a BOZP. Bližší informace na www.tep-kubickova.cz/modules/courses/kurzy.php.

• 3. – 4. 11. 2015 se na tradičním místě (Brno hotel Santon) koná seminář Požární ochrana staveb 2015 pořádaný fi rmou J. Seidl a spol. O seminář bývá (také tradičně) velký zájem, nicméně pokud se ho chcete zúčastnit, můžete se zkusit přihlásit. Program i přihláška jsou k dispozici na stránkách pořadatele www.seidl.cz/cz/technicky-zpravodaj/prihlaseni-naseminar-2015-597.html.

• 25. 11. 2015 bude společnost AXIS pořádat seminář s názvem „Závady bytových domů z hlediska požární bezpečnosti“ Tato akce se uskuteční v Praze 7, Argentinská 38. Více informací a možnost přihlášení na www.studioaxis.cz.


nahoru

Za Promat-team P. Kejklíček a V. Stanke
 
 

Doporučujeme

Müller Thürgau, zkratka MT, jakostní, suché bílé víno, ročník 2014, Žernosecké vinařství s.r.o.

Barva: světle žlutá až zelenožlutá.

Vůně: velmi jemná muškátová s náznaky čerstvého svěžího ovoce, zejména broskví, citrusů a angreštu.

Chuť: lehčí, svěží, s typickou jemnou kyselinkou a citrusovou dochutí. Stolování: hodí se především k nemasitým předkrmům, bílým měkkým sýrům, zeleninovým polévkám, nebo k rybě. Zvláštní specialitou může být konzumace vína v kombinaci se saláty s kozím sýrem. K vyzrálým a chuťově výrazným sýrům typu Gouda, Ementál, či Niva bych naopak nedoporučoval, protože toto jemné vínko by na pozadí výrazné chuti těchto sýrů vyznělo spíše naprázdno..

Osobní dojem: lehké vínko, příjemné až nesmělé chuti, může být vynikajícím doprovodem například pro krátké občerstvení, kde se podávají lehké pokrmy, např. mozzarella s rajčaty nebo jiné saláty, či tousty.

Důležité upozornění ke konzumaci: vhodné je kontrolovat teplotu vína a nenechat jej ledabyle čekat ve sklenici. Vůně i chuť jsou totiž poněkud prchavé, takže při delším stání začnou převažovat citrusové tón a příjemné ovocné tóny, především ty po broskvích, rychle ustupují. Pokud si tedy chcete toto víno užít, platí jednoduché pravidlo: neobcházet se skleničkou v ruce všechny účastníky párty, neschovávat ani neskladovat.

Speciální poznámka: Při degustaci jsme také ochutnali regionálního konkurenta, nicméně v porovnání s popisovaným vzorkem vyzněl i přes deklarovaný pří- vlastek velmi mdle, takže jsme se neodvážili vína porovnávat. Žernosecká kvalita této odrůdy si tedy opravdu zasluhuje velké uznání


nahoru

za Promat-degustační-team M. Přibyl
 
 

Lucaffé – mladá a dravá značka ve světě kávy

V minulých článcích byly zmiňovány známé italské pražírny. Některé z nich mají více jak stoletou tradici. Zdálo by se, že trh s kávou je dlouhodobě stabilizován a rozdělen mezi velké hráče a není místo pro nové značky. Důkazem opaku může být pražírna Lucaff é. Tuto italskou pražírnu založil nedávno v roce 1996 mladý obchodník pan Luca Venturelli. Pražírna se nachází na severu Itálie na břehu Gardského jezera v Padenghe sul Garda. Společnost je ve světě kávy velmi krátce a už si vydobyla respekt a své pevné místo. Kromě kávy se fi rma zabývá výrobou a prodejem extra panenského olivového oleje z oliv v okolí městečka Benaco.

Pro kávu Lucaffé je obecně charakteristický malý obsah kyselinek, potlačení hořkosti a snaha nechat vyniknout čokoládové chuti a aroma. Pražírna má v nabídce několik směsí zrnkových káv složených ze 100% Arabiky nebo směsí Arabiky a Robusty.

Lucaffé Mr. Exclusive – 100% Arabika, vyvážená chuť, aroma připomínají- cí čerstvě upečený chléb s ořechy, chuť karamelu a květin bez kyselinek, příjemná.

Lucaffé Classic – 100% Arabika, sladká chuť s příchutí pražených oříšků, delikátní a grandiózní a plné tělo. Výborná pro milovníky espressa

Lucaffé Esppresso Bar – směs 60% Arabiky a 40% Robusty, silná káva bez kyselinek, chuť spražené čokolády

Osobní doporučení - Lucaffé Mamma Lucia – směs 40% Arabiky a 60% Robusty, nejsilnější káva, bez výrazné hořkosti a kyselinek, s chutí hořké čokolády. Pokud potřebujete v dopoledních hodinách nakopnout, je tahle směs ideální volbou. Jestli máte dlouhodobě svoji oblíbenou značku kávy a chcete vyzkoušet jinou, doporučuji mladou, moderní Lucaff é. Ideální kandidát na změnu, protože život je změna, Nebo změna je život?

Zdroj www.lucaffe.cz


nahoru

za Promat-team L. Fleischer
 
 

CZE 11 na Dutch Open 2015

Na konci prvního týdne září, od 5. do 7., se konalo na Nechranické přehradě Mistrovství České Republiky lodní třídy Létající Holanďan. Závod byl pro hojnou přízeň zahraničních posádek ze sousedního Německa a Polska umístěn do této lokality jako přirozené fi nále letošní jachtařské sezóny této lodní třídy. Již podle předzávodních ohlasů vše naznačovalo, že letošní boj o titul mistra republiky bude napínavý do poslední rozjížďky; ale popořadě. Prognóza větru i letos slibovala plnohodnotný jachting v středním a silném větru, tedy skutečnou prověrku posádek i lodí v třídenním klání. Celkově se na startu v sobotu 5. 9. sešlo dvacet lodí, z toho třináct posádek z Čech. Po krátkém slavnostním zahájení byly naplánovány tři rozjížďky s možnou čtvrtou. Vítr se zdál ideální 10 m/s v nárazech 13 m/s s tendencí mírně zesílit – slunečno. První rozjížďky, jako zahřívací, prověřily vybavení a některé lodě byly nuceny pro závady vzdát. Odjely se ve svižném tempu za 55 minut na prvotřídně připravené trati, v duchu Nechranické tradice. Co více si mohli Dutchmenáři přát. Dlouhá stoupačka 1,4 km, s dlouhým a ostrým raumem, startovní čára správně umístěná i přiměřeně dlouhá a dojezd do cíle na pravé straně startovní lodi. I přes silný vítr se hned první den odjely čtyři rozjížďky ve velmi svižném tempu. Po prvním závodním dnu a po první škrtačce bylo pořadí na prvních místech posádka CZE 17, následována GER 100 a CZE 9 s jednobodovým náskokem na CZE 11, favorit závodu CZE 21 pro neúčast ve dvou rozjížďkách sice ve výsledcích ztrácel, ale to se mělo změnit po druhé škrtačce. Na večer bylo připraveno malé překvapení v podobě krátkého videa ze závodního dne k prvotřídnímu pohoštění a tak nezbývalo než rozebírat vše v teple jachetního klubu za patřičné péče Zbyňdy Zankera (Bobíka).

Nedělní rozjížďky se díky silnému větru 13 - 15 m/s jely pouze dvě a většina startovního pole přivítala brzký návrat na břeh. Trať byla i tentokrát dokonale postavena a i přes občasné změny větru nedocházelo ke zvýhodnění jednoho či druhého křídla nad rámec regulérnosti. Nedělní klání skončilo po dvou odjetých rozjížďkách v již časných odpoledních hodinách a většina závodníků využila čas na břehu k opravám nebo regeneraci. První místo stále držela loď CZE 17, před druhou GER 100. Na třetím místě došlo ke změně, kdy CZE 11 vystřídala CZE 9. Na následujících místech pak posádky často končily se shodným bodovým hodnocením nebo s minimálním rozdílem. Zkrátka parádně rozjetý závod před fi nálovým dnem. Večer byl opět přichystán program s večeří pro všechny účastníky a další sestřih ze závodního dne, nicméně fenomenální hudební produkce Jelínek – Štorch – Hajn - Hubner se postarala o žhavou náladu po celý večer.

Pondělní klání začínalo již v 10:00 za větru kolem 5 m/s opět NNE a občasného slunce v bojovném duchu. První dvě posádky CZE17 a CZE 21 se vydaly svou cestou a hlídaly se navzájem jedna bránící druhá útočící, zatímco ostatní lodě si našly své vzájemné soupeře na vodě a na ostatních místech probíhaly urputné souboje o každé místo. Před závěrečnou třetí rozjížďkou toho dne byla situace na čele startovního pole naprosto neodhadnutelná a druhá škrtnutá rozjížďka měnila i ty nejpečlivější odhady aktuálního pořadí. Každý musel něco zajet a někoho konkrétního udolat a tak konečný dojezd do cíle provázelo mnoho chyb či malých tragédií, ať už z nervozity nebo z přemíry snahy. Bohužel do poslední deváté rozjížďky už počasí přestalo závodění přát a rozhodčí správně rozhodl, že odstartovat rozjížďku do neregulérního větru, přeskakujícího skoro o 90°, by uškodilo duchu fair play. Celkové výsledky tedy zůstaly v podobě po osmi rozjížďkách.

Slavnostní zakončení celého mezinárodního mistrovství české republiky pak za krásného slunného odpoledne potvrdilo konečné pořadí, kdy na prvním místě a mistrem ČR se stala posádka CZE 21 Jiří Hrubý – Roman Houdek, vicemistrem posádka lodi CZE 17 Milan Čáp – Zbyněk Zanker a na třetí místě skončila posádka lodi GER 100 Jan Lechler – Sven Hermenau, čtvrté a páté místo obsadily lodě CZE 11 a CZE 09. Za krásný závod patří opravdu velký dík nejen prvotřídní práci rozhodčích, ale i realizačnímu týmu jachetního oddílu z Nechranic v čele se Solfronkem, stejně jako dobrovolníkům, zajišťujícím blaho závodníků na břehu. Jen tak dále a už se těšíme na další MČR za rok opět na Nechranicích.


nahoru

T. Palkovský a za Promat-team V. Stanke
 
 

Kdo neběhá není Čech aneb...

Ač nemám příliš v oblibě otřepaná a v tomto případě skoro kastující přirovnání, nedá mi to, a v tomto případě je zde použiji. Neboť za posledních pár let u nás došlo k naprostému boomu v aktivitách spojených s běháním. Budiž však za toto „zblbnutí národa“ někdo pochválen. Troufám si tvrdit, že tato šířící se droga má veskrze pozitivní vedlejší účinky, ať už jde o posilování zdraví samotného uživatele této závislosti nebo o pozitivní společenský efekt. Někdy až desítky tisíc nadšenců, řítící se centry metropolí stejně jako horskými vrcholy a údolími, vytvářejí pro masy přihlížejících diváků velmi příjemné zážitky.

Kromě samotného závodění s časem, sousedem nebo svým egem, je to ale také závodění, kdo uspořádá, zorganizuje a přiláká něčím výjimečným co největší počet aktivních účastníků, ale i diváků a fanoušků na svou běžeckou akci. Pro zhmotnění tohoto tvrzení – při pohledu na termínovku na jednom „běžeckém“ webu na rok 2015, jsem napočítal úctyhodných 1450 běžeckých akcí, přičemž každá akce nabízí volbu mezi různými délkami tratí. Přes 200 akcí z uvedeného počtu nabízí tratě s délkami 20 a více kilometrů, a ty nejdelší z nich lámou hranici 120 km. To samozřejmě není vzdálenost, kterou si běžně vybírají běžečtí začátečníci. Těm stačí jako překonatelná meta nejrozšířenější 10 kilometrová trasa. A s časem do hodiny v cíli…

Onu běho-mánii dobře sledují i výrobci všeho možného co s běháním nějak souvisí. Svou velkou oblibu si poměrně rychle našly běžecké hodinky neboli sporttestery s GPS měřením nejen našich zdolaných kilometrů. Jako další motivaci pak nabízejí tyto digitální měřiče přenos a zviditelnění našeho snažení na různé weby a sdílení naběhaných kilometrů a tras s dalšími „závislými“.

A protože Promat se snaží držet krok resp. běh s rychlou závodní dobou, nemohl chybět zástupce v dresu s nepřehlédnutelným promatím modrým logem a červeným plamenem ani na letošních startech (a samozřejmě i cílech) pražských klání s mezinárodní účastí. Březnový půlmaraton, květnový maraton i podvečerní „desítka“ za krásného babího léta zanechal především příjemné vzpomínky, když už ne světové časy ohrožující stupně vítězů afrických borců. Rádi se s Vámi o tyto vzpomínky tímto podělíme a budiž to třeba i pro vás poslední motivační kapkou pro rozšíření běžeckých nadšenců s mottem Kdo neběhá není Čech!


nahoru

za Promat-team J. Ohanka
 
 

Tunel Blanka - tepna pod Prahou

Jako Pražan mám radost, protože od soboty 19. 9. 2015 od 14:39 byla otevřena, v posledních letech nejdiskutovanější stavba v České republice, tunelový komplex Blanka.

Jedná se o soustavu na sebe navazujících tunelů (Brusnice, Dejvice a Královská obora) s celkovou délkou tunelových těles 5,5 km, držící prvenství nejdelšího městského tunelu v Evropě. Svými parametry se řadí k nejmodernějším a nejbezpečnějším stavbám tohoto typu na světě.

Podle výpočtů a předpokladů je hlavním cílem Blanky přemístit denně z ulic Prahy do jejího podzemí kolem 70 tisíc automobilů, které se budou pohybovat 70-ti kilometrovou rychlostí….

Osobně jsem přesvědčen, že otevření tunelového komplexu pozitivně ovlivní dopravu v metropoli. Bylo by asi ukvapené dělat konečné závěry nyní, na počátku fungování této stavby a defi nitivně hodnotit v jakých místech metropole dojde k poklesu, či nárůstu dopravy.

V těchto prvních dnech mnoho řidičů Blankou projede právě proto, aby se mohli podívat, jak moderní tunelový komplex v reálném stavu vypadá, kolik má nájezdů, výjezdů a jak je vše dispozičně uspořádáno.

Spousta lidí mi říká, že si již porovnali čas a délku své trasy při cestě do práce a zpět, jak tunelem a tak i po jejich původní trase. Zatím je skóre takové, že ve většině případů je vítězem na celé čáře právě Blanka. I když nyní má cestování tunelem dobře „našlápnuto“, tak ty pravé výsledky, budou známé až delší čas.

Věřím, že tato unikátní stavba rychle a bez problémů zapadne do soustavy celého městského okruhu v Praze a zajistí nám tak rychlé, úspornější a bezpečnější cestování do našich cílových destinací. Pro celý tunelový komplex Blanka se Promat podílel řešením a dodávkou:

- nasávacích zákrytů zařízení odvodu kouře a tepla z prostoru jednotlivých tunelových trub

- požárního těsnění instalací a spár, umístěného na hranicích požárních úseků především technologického zázemí Blanky

- dalších prvků pasivní požární ochrany staveb.


nahoru

za Promat-team P. Kejklíček
 
 

Aktuální sortiment

Nádherné slunné léto už pomalu ustupuje sychravému počasí blížícího se podzimu. Ranní teploty, po chladné noci, hlásají jen několik stupňů nad nulou. A náš pohled se zálibně upírá na malá kamínka, krb či kachlová kamna, jenž nám v zimních měsících přináší tolik radosti a příjemných chvil. Údržba komínu a revize se pomalu stávají samozřejmostí, ale i vlastní kamna potřebují naší péči.

Promat již několik let dodá- vá krbařské šňůry pod názvem PROMAGLAF® KS všech mož- ných průměrů (od 4 – 25 mm), průřezů a barev. Pro jejich přichycení pak lepidlo Promat K-84 v praktickém balení injekční stří- kačky 23 g.

S pozdravem Promat – ani zima nám nedá mat !!


nahoru

za Promat-team P. Dvořák
 
 

Z promatí kuchyně: Bezinkový likér

„Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“, říkávala moje babička, když jsme s ní chodili sbírat černý bez. Sbírat bez nás jako děti moc nebavilo, ale vidina sladkého bezinkového likéru pro nás byla dostatečnou motivací. A nad tím, že je tam trocha alkoholu, všichni přimhouřili oko…

Je tu podzim a bezinkový likér posílí naši imunitu víc než očkování proti chřipce. Soupis pozitivních účinků na lidský organismus je téměř nekonečný.

A zde je recept: nasbírejte si 2 litry zralých bobulí a povařte je půl hodiny ve 2 litrech vody. Potom přidejte 1,5 kg cukru, 2 špetky skořice, vanilkový cukr, 3-4 hvězdičky badyánu a vše znovu povařte ½ hodiny. Vše necháme přes plátýnko odkapat a do studené šťávy vlijeme 0,5 l rumu a 4 lžíce hodně silné kávy (turka). Rozlijeme do lahví a skladujeme v lednici.

Doporučené dávkování je 1 štamprlička na lačný žaludek každé ráno (řidiči raději večer před spaním….)


nahoru

za Promat-team M. Skotnicka
 
 

Kralovický MTB Maraton

Poslední srpnovou sobotu se konal již 12. ročník SPOKE MTB Maratonu v malém městečku Severního Plzeňska - v Kralovicích. Tato tradice poslední srpnové soboty se stala za 12 let svátkem téměř každého cyklisty z blízkého i vzdálenějšího okolí. Já sám jsem se zúčastnil 11 ročníků (jeden jsem musel vynechat kvůli tréninkové kolizi při přípravě na 7. ročník tehdy nazvaný „Kralovická šlapka“).

Závod za ta léta pořádání získal profesionálnější ráz. Přibylo sponzorů, profesionálnějších jezdců, hodnotnějších cen, novějších typů kol, dravosti mezi soupeři, ale pořád zůstalo jediné, a to trasy, které vedou krásnými přírodními i architektonickými skvosty našeho regionu.

Závodník při své cestě (záleží na trase, kterou si zvolí) projede malebným údolím řeky Střely a Mladotického potoka, podívá se do Pekla a přes Šebí- kov směrem na Plasy až k nejmenšímu městu ve Střední Evropě Rabštejnu nad Sřelou, jede kolem barokních skvostů - Mariánská Týnice, Plasy a Manětín, aby u přírodního útvaru - Mladotického jezera, téměř vypustil duši při stoupání do Potvorovské hory. Je to krása a pokud Vás ještě na startu hecuje Jakub Kohák - herec, režisér a sportovec v jedné osobě, jak je vidět v příspěvku, pak není nic jednoduššího, než se zaregistrovat v posledním srpnovém týdnu roku 2016 na 13. ročník Kralovického MTB Maratonu.

www.spokemaraton.cz/aktualne/


nahoru

za Promat-team P. Babor
 
 

Balkán trochu jinak

Poslední dobou máme Balkánský poloostrov a země bývalé Jugoslávie spojené s jinými tématy než s dovolenou. Ale mně se vždy po dovolené stýská po mořských specialitách a pljeskavici. A i tyto dobroty – za rozumnou cenu – lze najít v ČR, a to i v Praze.

Doporučuji Vaší pozornosti restauraci Jelica - www.jelica.cz - sídlící na pražském Zlíchově. Dům je zvenku nevábný, ale uvnitř je to typická balkánská restaurace. Majitel je zaměřen i na raw food, ale nebojte, normální pljeskavici dělá asi nejlépe v Praze. Tak dobrou chuť!


nahoru

za Promat-team L. Zajíc
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz