Číslo 5

(duben 2007) - Stavební zákon s novou košilkou ...

Vážený a milý Promačtenáři,

sešel se rok s rokem, a naše redakce čtvrtletníku ProČas® může slavit malé roční jubileum. Svou zásluhu a naše poděkování patří ale především Vám, milý čtemáři. Nebýt Vás, naše redakce by vlastně neměla proč existovat. A rovněž tak čtvrtletník.

Články v ProČasu vznikají také na základě vašich postřehů či námětů, a proto neváhejte, a opět napište, vaše zprávy rádi pročítáme !!

Závěrem bychom Vám všichni z redkace firmy Promat popřáli příjemně prožité velikonoční svátky a už nyní se můžete pustit do čtení nového čísla ProČasu!!

Ing. Ladislav Zajíc,
Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Pozdě bycha honiti
 
02   Stavební zákon v praxi
 
03   Nejvyšší čas přezout na letní pneumatiky!
 
04   AMPER 2007
 
05   Školení kontrolních techniků PBZ
 
06   Konference PKPO
 
07   Velikonoční regata
 
08   PANELOVÝ DŮM A BYT 2007
 
09   Realizovali jsme s Vámi
 
10   Nová unikátní stěrka PROMASTOP®, typ U
 
 

Pozdě bycha honiti

Žijeme v moderním a rychlém světě. Stará česká přísloví nás přesto provázejí na každém kroku. Letošní zima – nezima toho byla typickým příkladem. Logicky jsme si řekli, že už je jaro, přezuli auta na letní pneumatiky a jediný den sněžení měl katastrofické následky. Jako bychom nebyli schopni se poučit, předvídat a být připraveni.

A právě o to se snaží Promat – naše materiály a konstrukce zdánlivě zbytečně čekají ve stavbách, vždyť „co by se mohlo stát“? Nenadálá situace, ke které může dojít během jediné vteřiny, Vás však nezaskočí, protože je tu Promat a oheň Vám nedá mat!

Přejeme Vám příjemné Velikonoce prožité v klidu a bezpečí.


nahoru

za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Stavební zákon v praxi

1.ledna začal naplno platit nový stavební zákon, který v plném rozsahu nahradil původní a v historické době vzniknuvší stavební zákon starý. Pro základní orientaci v novém zákoně jsme pro Vás připravili stručný výklad ve formě tištěné informace, která k vám v současných dnech dorazí do Vašich poštovních schránek. Nejedná se o právní výklad ale snažili jsme se jednoduchou formou vysvětlit základní a zásadní změny.

Úvodní část věnovanou územnímu plánování jsme ponechali stranou, i když tomuto tématu, vzhledem k zásadním změnám v majetkových poměrech ve vztahu k pozemkům po roce 1989, je tato kapitola značně obsáhlejší oproti zákonu starému. Máme za to, že pro většinu subjektů podnikajících ve stavebnictví je největší důraz kladen na realizaci stavebního díla, od jeho povolení, po kolaudační souhlas. Umístění stavby a územní plány necháváme tedy v rovině jednání mezi potencionálním investorem a obcemi a jejich územními plány.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Nejvyšší čas přezout na letní pneumatiky!

Letošní slabá zima dala pořádně zabrat zimním pneumatikám, které se ve vyšších teplotách rychleji opotřebovávali než jsme v „normální“ zimě zvyklí. Jelikož však klesaly noční a ranní teploty k nule poměrně stabilně, mělo používání zimních pneumatik přesto smysl, neboť jak již všichni dobře víme, zimní pneumatiky nejsou jen pro jízdu po sněhu ale také po suchých a mokrých vozovkách při teplotách, které klesnou pod 7 °C .

Jaro se nám přes poslední záchvěvy zimy 21. 3. opět vrátilo a všichni začínáme houfně navštěvovat pneuservisy a přezouváme svoje čtyřkolové stroje do letních pneumatik. Určitě se najde mnoho řidičů, kteří budou chtít „dojet“ opotřebované zimní pneumatiky v letní sezóně. Tato praxe je hodně rozšířená, nelze ji však vůbec doporučit, neboť měkká zimní pneumatika se v letních měsících stává až moc měkkou, což se může například vymstít při nouzovém brzdění prodloužením brzdné dráhy.

Pokud Vás čeká nákup nových bot pro Vaše auto a nevíte jakou značku zvolit, přinášíme Vám výsledky posledního aktuálního velkého testu letních pneumatik, který provedli společně německý autoklub ADAC a rakouský autoklub ÖAMTC.

Mezi menší pneumatiky se vyšvihla vůbec poprvé v testu pneumatika BARUM Brilantis, jejíž jedinou slabinou je nižší odolnost proti opotřebení. Testování probí- há na speciálním polygonu, kde jsou simulovány všemožné provozní podmínky a měří se zejména brzdná účinnost, směrová stabilita na mokré a suché vozovce, Dalšími porovnávanými parametry jsou komfort, hlučnost a valivý odpor.

Věříme, že přehled testovaných pneumatik Vám pomůže při výběru vhodných letních pneumatik, na které máme mnohdy nižší požadavky než na zimní. Je nutné ovšem připomenout, že to co drží nás a naše auto na vozovce jsou jen převážně čtyři otisky pneumatik velikosti lidské dlaně a při brždění z vysoké rychlosti je dobré se spolehnout na kvalitní pneumatiku.


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

AMPER 2007

Ve dnech 27. až 30. 3. 2007 probíhal na výstavišti PVA v Letňanech odborný veletrh zaměřený na problematiku „elektro“ s názvem AMPER 2007. Všem, kteří nás na našem stánku G2 v hale č. 1 navštívili děkujeme za vysokou účast.

Na tomto veletrhu se naše firma zaměřila především na prezentaci správného řešení protipožárních prostupů, kabelových kanálů a nových revizních dvířek s požární odolností.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Školení kontrolních techniků PBZ

Podle Vyhlášky č. 246. Sb. Ministerstva vnitra o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru je povinností právnických osob a fyzických osob podnikajících podle zvláštních předpisů provádění kontrol požárně bezpečnostních zařízení (PBZ), která se nacházejí v prostorách kde vykonávají svoji činnost. Sem patří podle výše uvedené vyhlášky také veškeré protipožární stavební konstrukce a systémy - nátěry, podhledy, výplně otvorů, těsnění prostupů instalací, spár apod.

V současné době připravujeme školení pro požární specialisty a požární techniky školení, po jehož absolvování budou moci proškolené osoby provádět pravidelné kontroly PBZ a tím rozšířit svoji činnost v oboru požární bezpečnosti staveb.

Školení proběhne v měsíci červnu a bude organizováno podle množství přihlášených osob. Předpokládáme, že se uskuteční V Praze a v Olomouci.

Pokud jste specialista PO nebo vykonáváte v zaměstnání činnost požárního technika můžete se předběžně přihlásit na e-mailové adrese


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Konference PKPO

Profesní komora požární ochrany pořádá pravidelně každým rokem tematicky zaměřenou konferenci. V letošním roce bude konference pořádána již potřetí, tentokrát s mezinárodní účastí pod názvem

POŽÁRNÍ ZABEZPEČENÍ LETIŠTĚ

Návrh a skutečné řešení

Termín konání konference je 29. až 30. 5. 2007, přímo v budově letiště Praha v kongresovém sále. Bližší informace včetně podrobného programu a přihlášky najdete na www.komora-po.cz nebo www.tep-kubickova.cz.


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Velikonoční regata

Naše firma se prostřednictvím volených zástupců - loga a vlajky - účastní na Velikonoční regatě v Chorvatsku.

Velikonoční regata je závod trvající pět dnů a čtyři noci. Jede se z Biogradu (pár mil pod Zadarem) do Dubrovníku a následně i zpět. Délka naplánované trasy je 350 Nm (1 Nm = 1852 m).

Kdo se někdy na dovolené svezl na lodi na moři, má většinou vzpomínky na vlahý větřík, mírné vlnky a zvuk motoru nesoucí se někde z podpalubí.

Velikonoční regata se jede v době, kdy je moře bouřlivé, silný vítr, teplota vody do

10 °C. V těchto podmínkách se posádky jachet o délce 42 stop (1 stopa = ± 30 cm) snaží dnem i nocí vyzrát na moře, vítr i ostatní a dojet do cíle jako první. Přesná navigace a precizní práce na palubě s plachtami je samozřejmostí. Poznámka na závěr: motor se nepoužívá!

Přejeme všem, ať si pěkně zazávodí a ať se všichni v pořádku vrátí zpět. Více na www.promatpraha.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

PANELOVÝ DŮM A BYT 2007

V areálu pražského výstaviště se konal v době 22. až 24. 2. 2007 odborný veletrh PANELOVÝ DŮM A BYT 2007, zabývající se především správnou revitalizací panelových domů.

Firma Promat s.r.o., jako jeden člen ze sdružení CERPAD (Centrum regenerace panelových domů) se na této výstavě prezentovala.

Děkujeme za Váš čas a velký zájem při zastavení u našeho stánku.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Realizovali jsme s Vámi

Název stavby: AGC Automotive Europe Chudeřice

Projektant: PS projekty spol.s r.o. Teplice

Montážní firma: ALPIN MONT SERVIS s.r.o. Dubí

Vedle tepelné elektrárny Ledvice se na druhé straně silnice, která spojuje Teplice s Bílinou na velké rozloze nachází fabrika na výrobu autoskel AGC Automotive Europe Chudenice. Továrna funguje už řádku let, ale kapacitou stávající prostory byly nedostatečné. Proto se loni postavila nová výrobní hala, kterou projektovala projekční kancelář PS projekty spol.s r.o. Teplice. S touto projekční kanceláři spolupracujeme už delší dobu k oboustranné spokojenosti. Realizační firmou byla firma ALPIN MONT SERVIS s.r.o. Dubí. I s touto firmou spolupracujeme již řádku let, ale toto byla první akce tak velkého rozsahu. A jaký úkol v tomto případě sehrála firma Promat? Bylo nutné zajistit požární odolnost konstrukce stropu vestavby. A to jak ze zdola tak i shora. Požadavek požární odolnosti REI 90 ze spodu byl splněn použitím podhledu trapézové střechy dle katalogového listu 435.20, který je proveden ze dvou vrstev desek PROMATECT®-H tl. 15 mm, protože byla splněná podmínka, že nad trapézovým plechem bude minerální vlna minimálně 40 mm silná se stupněm hořlavosti B. V daném případě byl tento požadavek předimenzován, protože minerální vlna musela také plnit funkci tepelné izolace místnosti vestavby, která slouží pro temperování autoskel na potřebnou stabilní teplotu. Požární odolnost shora byla projektantem požární ochrany stanovená na R 15 a mě- la zajišťovat statickou funkci ocelových nosných prvků. Na základě vypočítaného poměru Ap/V byla dle katalogového listu 445 stanovená tloušťka deskového materiálu PROMATECT®-H 8 mm. Na naše desky byla následně položená již zmí- něná minerální vlna opatřená vrstvou PVC folie, aby nedocházelo k sprašování mikročástic do prostoru výrobní haly.

Celkem na tuto akci bylo použito 800 m2 deskového materiálu PROMATECT®-H tl. 15 mm a 450 m2 deskového materiálu PROMATECT®-H tl. 8 mm. Všem zúčastněným stranám, zejména firmě ALPIN MONT SERVIS, gratulujeme, že se zhostili ne zcela jednoduchého úkolu na jedničku a budeme se těšit na další dobrou spolupráci!


nahoru

Za Promat-team Emil Janek
 
 

Nová unikátní stěrka PROMASTOP®, typ U

Nová požárně ochranná stěrková hmota PROMASTOP®, typ U konečně na trhu k plnému využití! Pro své unikátní vlastnosti má tento materiál velmi univerzální použití v oblasti požárních ucpávek a přepážek, a to zejména v případech, kdy běžné materiály nelze použít. Požárně ochranná stěrková hmota PROMASTOP®, typ U, má totiž nejen vynikající protipožární vlastnosti (při požáru se chová endotermně, tzn. že uvolňuje chemicky vázanou vodu, která má chladící účinky), ale je i vysoce pružná, takže je schopná přenášet dilatační pohyby stavebních konstrukcí nebo instalací, je odolná proti různým vlivům prostředí a může být aplikována např. do prostor, kde je vyžadována odolnost proti vlhkosti a vodě nebo proti chemickým látkám. Požárně ochranná stěrková hmota PROMASTOP®, typ U, lze použít pro požární ochranu stavebních a dilatačních spár, prostupů kovového i plastového potrubí a pro konstrukce kabelových ucpávek a přepážek. Jednotlivé katalogové listy včetně technického listu materiálu naleznete v našich novinkách na www.promatpraha.cz. Stěrku lze zakoupit v balení 12 kg.


nahoru

Za Promat-team Jaroslav Machač
 
 

Požární bezpečnost staveb

http://www.promatpraha.cz/?pozarni-bezpecnost-staveb/technicke-info


nahoru

 
 

Využíváte na cestách GPS navigaci?

Pokud ano, můžete si zadat

naši pozici Promat s.r.o,

(Čkalova 22, Praha 6), která je:

N 50°06.044´

E014°24.072´

výška 235 m (4 patro)


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz