ProČas 72

13.12.2023

Obsah

01   První rytíř – gentleman, který mohl podat ruku anglické královně
02   Promat pozitivně
03   Vytápění v krbech a kamnech
04   Nové Volvo EX30
05   Doporučujeme
06   PROMASTOP®-IM Cbox 125
07   Nexen Tire Europe s.r.o.
08   Bezpečná jízda
09   Přestěhování skladu Roline
10   Maršálkova vánočka
11   Johnny Coffee
12   Čeština je krásná
13   Novinky
14   Vánoční provoz


 
 
   

První rytíř – gentleman, který mohl podat ruku anglické královně

Letošní listopad měl pro mne nádech smutku. Normálně se raduji z dobrých svatomartinských vín, ale den po sv. Martinu mne zarmoutila zpráva o úmrtí Karla VII. ze Schwarzenbergu. Nemá cenu uvádět zde všechna jeho křestní jména, ani připomínat, kdo to byl a vypisovat funkce, kde nám pomohl. Pro mne osobně je to člověk, který na Československo nezahořkl, který se 41 let vydržel těšit na rok 1989, první kancléř prezidenta Václava Havla. Člověk, který uvedl naši republiku do světové politiky, člověk, který elegantně propojoval dobu noblesní první republiky s exilem a následně naší svobodnou zemí po roce 1989.

Po Václavu Havlovi je druhým politikem, v němž přicházíme o morální hodnoty, nadhled i hloubku. Je jen škoda, že takových lidí nemáme více.

A asi i proto budou letošní Vánoce trochu jiné. Dává nám to ale šanci, abychom se zamysleli a vzpomněli si na ty, kteří nám – ať už osobně nebo republikově – něco dali do vínku, někam nás „posunuli“ a něčemu nás naučili. Jeho výrok: „Život je krásný, tato země je překrásná a stojí za to pro ni bojovat. I když je to někdy úmorné“ si zde dovolím ocitovat. Možná by to mohlo být motto pro příští rok. Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2024!

Úvodník v audio podobě na odkaze zde.


nahoru

za Promat-tým J. Svoboda a L. Zajíc
 
   

ProFór, dnes sezónně ve vánočním balení:

Když si loupu mandarinku a cítím její vůni, mám ten předvánoční pocit jako kdysi… jako by tady se mnou byla babička. Ještě si jdu nalít rum, abych cítil i dědečka!


nahoru

za Promat-tým M. Přibyl
 
   

Promat pozitivně

Pokud bych měl vybrat místo, kam se vždy nejraději vracím, tak je to do mého rodného města Znojma. Prožil jsem tu dětství, bydlí tu stále moji rodiče, ale i z důvodu toho, že v okolí Znojma je prostě krásně. Je tu spoustu tipů jak strávit příjemný čas ať už jen projíždíte nebo tu trávíte dovolenou. Znojmo bylo jako křižovatka důležitých obchodních cest obdařeno mnoha výsadami a privilegii. Jeho strategický význam byl hlavním důvodem povýšení na královské město – roku 1226 Přemyslem Otakarem I. Znojmo bylo považováno za nejlépe opevněné město mezi Prahou a Vídní. Slavnou minulost Znojma připomíná rozsáhlé bludiště chodeb a sklepů, které se táhnou pod většinou domů, ulic a náměstí v historickém centru. Znojemské podzemí je nejrozsáhlejší v Česku. Protože podzemí je oblíbeným cílem rodin s dětmi, část trasy má strašidelné nebo pohádkové ladění. Vždy v polovině září se tu konají největší slavnosti vína v ČR, a to Znojemské historické vinobraní. Tomu, kdo má rád výlety na kole, doporučuji navštívit Národní park Podyjí, kde je úžasná příroda a spousty krásných cyklostezek. Kdo je vyznavačem dobrého vína, tak si jistě vybere, protože v okolí jsou mnohá výborná vinařství a ne nadarmo se říká „Znojmo, vidím tě dvojmo“.


nahoru

za Promat-tým M. Dočekal
 
   

Vytápění v krbech a kamnech

Zima se již přihlásila o slovo, v některých lokalitách mrzne až praští. Dvířka krbů a kamen, která se otevírají i několikrát denně, potřebují pravidelnou kontrolu a údržbu. Kromě čištění skla a vizuální kontroly stavu dvířek je potřeba také občas zkontrolovat těsnicí šňůru v drážce dvířek. Pokud je šňůra vytlačená, popraskaná nebo dokonce chybí úplně, dochází k nasávání falešného vzduchu kolem dvířek, a to snižuje účinnost spalování. V tom případě se můžete obrátit na svého nejbližšího dodavatele příslušenství Promat. Promat s.r.o. má v nabídce černé těsnicí šňůry kulatého průřezu v rozměrech od 4 do 19 mm. Pro lepší fixaci šňůry do drážky dvířek si můžete přikoupit ještě vysokoteplotní lepidlo Promat® K 84 v praktickém balení 23 g, které má tvar injekční stříkačky pro snadné nanesení. Přeji vám příjemné svátky v teple domova.

Více informací zde: www.promat.tech


nahoru

za Promat-tým V. Nevyhoštěný
 
   

Nové Volvo EX30

Jakožto malé SUV, které umí stejné věci jako velké modely Volvo, bylo nové plně elektrické Volvo EX30 navrženo, aby bylo tak bezpečné, jak jen od Volva očekáváte.

Více na www.volvista.cz


nahoru

pro Promat-tým Volvista
 
   

Doporučujeme

Merlot IGP Aude Hauterive, Château la Bastide, víno originální certifikace, červené suché, ročník 2019, oblast Languedoc-Roussillon, Francie

Barva: světlá rubínová s lehce fialovými odlesky.

Vůně: středně intenzivní, s nenápadnými tóny peckového ovoce a koření.

Chuť: ovocná, lehce kořenitá, velmi připomínající zralé třešně a kandované ovoce s jemnými taniny v dochuti.

Stolování: Degustované víno je velmi univerzální a celkově příjemné na pití. Hodí se k široké škále masitých pokrmů (zejména s krůtím masem, nebo jehněčím), ideálně doprovázených kořeněnými omáčkami. Vhodné je i párování s vybranými rybami, zejména uzenými (tmavá treska, uzený losos apod.). Víno se samozřejmě hodí k plísňovým sýrům, nivám a masitým předkrmům, např. rostbífu apod.

Osobní dojem: Přestože jsme se v minulých letech před Vánocemi věnovali spíše vínům, která se hodí k rybě, v dnešní ochutnávce jsme záměrně vybírali z červených odrůd. Cílem bylo vytipovat nekomplikované, pitelné a zároveň velmi autentické víno pro „denní použití“, s potenciálem doprovodit robustnější jídla zimní sezóny. Dalším hlediskem bylo zohlednění charakteru předvánočního období. V současném poněkud uspěchaném dennímu rytmu přirozeně tíhneme k tomu podávat něco nekomplikovaného a zároveň výraznějšího ve vůni a chuti. Adventní a vánoční trhy jsou přímo prosyceny kořeněnými a jinými libými vůněmi, takže naše očekávání od večerní vinné sklenky jsou v tomto směru zřejmá.

Důležité upozornění ke konzumaci: Víno se v kombinaci s naznačenými typy pokrmů pije opravdu výborně. Poměrně vysoký obsah alkoholu (14,5 %) nepochybně přispívá k dobrému trávení a příjemné náladě. Na druhou stranu je poněkud těžké se s ním rozloučit, takže určitá míra sebekázně zde bude potřeba. Závěrem bych ještě přidal doporučení ohledně správného podávání vína. Podobně jako u barikovaných či ročníkových vín, nechat víno vydýchnout, použít karafu i správně veliké balónové sklenice, znamená náš zážitek z degustace dále znásobit. Nákup do zásoby lze rovněž doporučit, neboť archivace 6-8 let vínu na chuti ani vůni rozhodně neubere.

info@dobravina.cz


nahoru

za Promat-degustační-tým M. Přibyl
 
   

PROMASTOP®-IM Cbox 125

Kabelový box PROMASTOP®-IM Cbox 125 je nový výrobek pro utěsnění prostupů kabelů lehkou příčkou, masivní stěnou nebo masivním stropem, s požární odolností až EI 120.

Kabelový box se skládá z intumescentního pouzdra délky 300 mm a dvou upevňovacích prstenců. Pouzdro je tvořeno dvěma poloskořepinami a je vybaveno vnitřním dvojitým těsněním proti kouři. Konstrukce kabelového boxu tak umožňuje kdykoliv protáhnout nové kabely nebo vyjmout staré bez potřeby dalších materiálů nebo nářadí.

Samotnou montáž kabelového boxu je vhodné provádět před instalací kabelů, ale díky dvoudílnému pouzdru je možné montáž provést i dodatečně. Pouzdro s vnitřním průměrem cca 106 mm může být téměř celé vyplněno jednotlivými kabely do průměru 21 mm nebo kabelovým svazkem do průměru 100 mm. Technický list výrobku a katalogový list 725 jsou na vyžádání v našem technickém oddělení.


nahoru

za Promat-tým J. Machač
 
   

Nexen Tire Europe s.r.o.

Nedaleko Žatce v průmyslové zóně Triangle vyrostl nový závod na výrobu pneumatik pro osobní vozy, SUV a dodávky. Jedná se o první továrnu firmy Nexen v Evropě a o největší zahraniční investici v Ústeckém kraji. Součástí řešení požární bezpečnosti stavby je systém přívodu vzduchu přes více požárních úseků do míst podle požadavků uvedených v požárně bezpečnostním řešení.

Ve spolupráci s firmou K.B.K. Fire s.r.o. zde byl zrealizován systém vzduchotechnického potrubí PROMATECT®-L500, s požární odolností EI 30, podle typové konstrukce 470.03. Výhodou tohoto systému je možnost využít velké průřezy potrubí a tím splnit požadavky na požadované objemy přiváděného vzduchu s maximálním přetlakem +500 Pa. Další výhodou je použití jednoho materiálu, který zajistí požadavky na rozvod vzduchu a současně splní požadovanou požární odolnost. Podrobné technické informace najdete na www.promat.tech.


nahoru

za Promat-tým L. Fleischer
 
   

Bezpečná jízda

Čas brzkého soumraku, spadaného listí, sněhu a ledu je tady. Dříve někteří dávali auta na špalky a zprovozňovali je až na sv. Jiří. Dnes si to nechceme a nemůžeme dovolit nebo si to alespoň myslíme. Přitom stačí dodržovat pár zásad, dalo by se snad napsat, i logických. Zimní pneu s pravidlem 3 x 4 (4 stejné pneu, min. 4 mm hloubka dezénu a max. 4 roky staré), zvětšení odstupu od přede mnou jedoucího vozidla, nohu z plynu před lesem, zatáčkou, mostem, v blízkosti rybníka, před horizontem, nepřehledným křížením atd. Jistě Vás napadne tucet dalších situací.

Není to slabost, je to ohleduplnost. Je to rytířskost, je to zdravě defenzivní jízda. Zvyšuje pravděpodobnost, že se vrátím domů ke svým blízkým v pořádku, nikomu a ničemu neublížím a nebudu ztrácet čas diskusí u bouračky či taháním auta z příkopu.

Taková jízda se dá naučit a trénovat, ať už na specializovaných pracovištích u nás (např. Most, Vysoké Mýto) nebo v zahraniční (Fahrtechnik ÖAMTC). Zkusme se zamyslet, jezdit ohleduplně a defenzivně. Není to srabárna, je to velká věc. Šťastnou cestu!


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

Přestěhování skladu Roline

Všem našim obchodním partnerům oznamujeme změnu adresy skladu Roline, který se přestěhoval z původního místa v Rudné u Prahy na nové místo, na adresu:

ROLINE INTERNATIONALE Spedition s.r.o., Tovární 309, 267 61 Cerhovice. Kontaktní osobou je Jitka Vykysalá, telefon +420 702 126 506, email: j.vykysala@myroline.com

Vždy aktuální místa našich skladů a výdejních míst najdete na webu Promat s.r.o., na odkaze www.promatpraha.cz


nahoru

za Promat-tým J. Ohanka
 
   

Maršálkova vánočka

Už z několika stran jsem slyšela chválu na vánočku od slavného cukráře pana Maršálka, kterého dnes už jistě všichni znají. Letos jsem se jí rozhodla vyzkoušet a recept přináším i sem. Na hnětení těsta můžeme použít kuchyňský robot.

Do mísy nalijeme 250 ml vlažného mléka a rozdrobíme do něj 21 g droždí. Dále přidáme 1 vejce, 90 g cukru, 10 g vanilkového cukru, špetku mletého anýzu a špetku muškátového oříšku. Nakonec přisypeme 500 g hladké mouky a 2 špetky soli. Těsto hněteme na pomalých otáčkách asi 10 min. Asi po jedné minutě hnětení přidáme 100 g povoleného másla a nakonec ještě 150 g rozinek. Hotové těsto přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme kynout asi 2 hodiny. Vykynuté těsto vyklopíme na vál a rozdělíme na 6 stejných dílů. Doporučuji se podívat na videa, kde se učí jak zaplétat vánočku z 6 copů najednou (užijete si u toho určitě hodně legrace…). Vánočka je pak kompaktní a během pečení neutíká do stran :-). Hotovou vánočku orosíme vlažnou vodou a necháme ještě hodinu kynout. Potřeme rozšlehaným vejcem a na závěr posypeme buď hrubým cukrem nebo mandlemi. Vložíme ji na plech s pečícím papírem do trouby vyhřáté na 180 °C, snížíme na 160 °C na horkovzduch a pečeme asi 35 min do zlatova. Přeji dobrou chuť a klidné Vánoce.


nahoru

pro Promat-tým M. Skotnicka
 
   

Johnny Coffee

Tentokráte Vám představíme pražírnu, která se nachází na jihu Moravy, konkrétně v Moravském Krumlově. Pražírna sídlí nedaleko zámku známého umístěním díla Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. V objektu pražírny se nachází také firemní kavárna, kde je možné ochutnat čerstvou kávu. Pražírna se zaměřuje na směsi a jednodruhové kávy. Například:

Palermo – směs Arabiky a Robusty, tmavší pražení, v chuti jsou cítit mandle a hořká čokoláda – typická chuť pro tento stupeň pražení. Má velmi malou kyselost. Káva ideální pro každodenní konzumaci doma nebo v kanceláři.

Nicaragua – středně pražená jednodruhová 100 % Arabika z oblasti Matagalpa, chuť mléčné čokolády a broskví. Skvělá volba pro každého, kdo vyhledává zajímavé kávy.

Maranello – tmavě pražená směs 100 % Arabik, s výraznější hořkostí, chuť lískových ořechů s vůní bergamotu. Pěkná crema.

Zimní čas nás odvádí od kávy ke svařenému vínu nebo horkému čaji. Každopádně i káva má v tomto období své místo v našem denním pitném programu. Sice si kávu nevychutnáme venku na terase nebo na ulici u naší oblíbené kavárny, ale i káva s vánočním cukrovím v teple domova má své kouzlo. Zdroj: www.johnnycoffee.cz


nahoru

za Promat-tým L. Fleischer
 
   

Čeština je krásná

Když se řekne Labská bašta napadne člověka několik možných významů. Od letošního roku u mne už bude převládat jen stejnojmenná restaurace v Ústí nad Labem.

Příjemné prostředí (v listopadu doplněné plápolajícím krbem), bezchybná, nenápadná obsluha a především skvělé jídlo.

Měl jsem žampionový krém a potom krásné masité vepřové kolínko. Nádhera. A když na konci přinesli i malé espresso, jak jsem si je objednal, a ještě bylo skvělé, co dodat. Jděte. Zkuste. Užijte. Dobrou chuť… www.labskabasta.cz


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

Novinky

Protipožární materiály k instalaci fotovoltaických elektráren

www.promatpraha.cz/technicke-informace-archiv/2023/


nahoru

za Promat-tým J. Ohanka
 
   

Vánoční provoz


DatumPromat s.r.o. - PrahaExterní dodavatelé
kancelářprodejskladvýroba
20. 12. 2023 běžný provoz
21. 12. 2023 běžný provoz inventury inventury údržba strojů
22. 12. 2023 do 12:00
23. 12. 2023 – 1. 1. 2024 Vánoční prázdniny - zavřeno
2. 1. 2024 běžný provoz


nahoru

 

Evropská 11/2758, Praha 6 E promat.praha@etexgroup.com www.promatpraha.cz
T +420 233 334 806 GSM: 605 PROMAT, 606 PROMAT, 776 PROMAT