ProČas 73

27.3.2024

Obsah

01   Je sklenice poloprázdná nebo poloplná?
02   Promat pozitivně
03   Prefabrikovaný potrubní dílec PROMATUBE®
04   Fotovoltaika
05   Doporučujeme
06   #DAKAR, jedeme dál
07   Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí
08   Formy pacifismu a odporu vůči válce jsou různé
09   Flying dutchman létá i v zimě
10   Netradiční nástavba s historií aneb Útulna 2.0
11   Na plný plyn Asií
12   Česnekové trojhránky
13   Garage Coffee
14   Pizzeria Severino
15   Novinky
16   Kalendář


 
 
   

Je sklenice poloprázdná nebo poloplná?

Již měsíc posloucháme ze všech stran, že zima končí, je tu jaro, ale jaro tu ještě není. Je to jako s Vánocemi, které nám obchodní řetězce připomínají těsně poté, kdy se nám doloupává opálení z letní dovolené.

Návod pro spokojený život je asi jiný než sledovat zprávy a podle toho se řídit. Ne nadarmo se říká, že když chcete vědět, jaké je počasí, podívejte se z okna.

A úplně stejné je to se vším ostatním. Musíme svůj život řídit sami a nenechat ostatní, aby nám jej řídili. Určitě znáte tu větu: „Žijte svůj život, a ne život někoho jiného“.

Přemýšlím často nad tím, proč jsou ostatní obyvatelé Evropy na západ od nás šťastnější, usmívají se na sebe na ulici, nenadávají na všechno a na dotaz, jak se mají, odpovídají, že dobře. A není to „jen“ o penězích. Oni si ten život užívají. Dělají věci, které dělat chtějí, jezdí tam, kde je jim dobře, stýkají se s těmi, které mají rádi a naopak. Italové na to mají skvělé sousloví: DOLCE VITA. Překladu netřeba, jen tak musíme žít, a ne přežívat.

Úvodník v audio podobě na odkaze zde


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

ProFór, dnes na téma, které nikdy neomrzí:

Devět chlapů z deseti přiznává, že žena má vždycky pravdu. Desátý se ztratil za nevyjasněných okolností!


nahoru

za Promat-tým M. Přibyl
 
   

Promat pozitivně

Nedávno jsem měl to potěšení navštívit půvabnou vinařskou oblast Wachau v Rakousku, která je známá svými úchvatnými vinicemi a malebnými městečky. Jedním z nich je i Weißkirchen, ležící přímo u modrých vod řeky Dunaje, místo kde se čas zpomaluje a každý roh a zákoutí skrývá kousek historie. Je obdivuhodné, jak si dokázalo zachovat svou tak typickou rakouskou pohostinnost a půvab, což přispělo k nezapomenutelné a úžasné atmosféře. Nemluvě o místních vinařích, kteří nám nad sklenkou skvostného vína dali nahlédnout do jejich krásného řemesla. Třeba ve Vás tyto řádky vzbudí touhu objevit tuto úchvatnou oblast a prozkoumat její kouzlo a pohostinnost.


nahoru

za Promat-tým P. Dvořák
 
   

Prefabrikovaný potrubní dílec PROMATUBE®

Zima odchází, svěží jarní počasí přichází a pomalu se rozjíždí nová stavební sezóna. Každý nový či zrekonstruovaný domek potřebuje vhodné vytápění. Oblíbená jsou krbová kamna a krby, v kterých se nejčastěji topí dřevem. Proto stavebníci často pamatují na vhodné místo pro umístění zdroje tepla.

Kamna a krby jsou velmi pěkným prvkem domácnosti a umožňují lehké přitopení i během chladných jarních večerů. Horké spaliny z těchto zdrojů tepla je potřeba odvést z domu a pokud kouřovod či komín prochází přes hořlavou stěnu či strop, je nutné použít bezpečné řešení. A právě takové řešení Promat nabízí, jde o certifikovaný potrubní dílec PROMATUBE®. Tento dílec je možné použít pro stěny silné až 300 mm a pro průměry kouřovodů či komínů až 300 mm. Pokud si chcete dopřát klidný spánek ve vytopeném domku, použijte potrubní dílec PROMATUBE®.


nahoru

za Promat-tým V. Nevyhoštěný
 
   

Fotovoltaika

Loňský rok v dubnu byla uvedena v platnost vyhláška č. 114/2023 Sb. o požadavcích na bezpečnou instalaci výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie s instalovaným výkonem do 50 kW.

Rádi bychom Vám představili naše řešení v souladu s touto vyhláškou. Pro utěsnění kabelových prostupů požárně dělících konstrukcí je nutné použít certifikovaný systém. Naše firma nabízí utěsnění pomocí protipožárního tmelu PROMASEAL®-AG, který v kombinaci se silikonem PROMASEAL®-S odolává povětrnostním podmínkám.

Sběrač (rozvaděč) musí být dle nové vyhlášky č. 114/2023 Sb. připevněn na:

• konstrukci z nehořlavého materiálu třídy reakce na oheň A1, nebo A2.

• podklad z nehořlavého materiálu, třídy reakce na oheň A1 nebo A2, který musí přesahovat půdorys sběrače alespoň o 500 mm. Pro tuto problematiku využíváme naši mechanicky a požárně odolnou desku DURASTEEL®, pro umístění do venkovního prostředí.


nahoru

pro Promat-tým M. Machová
 
   

Doporučujeme

Vína regionu WACHAU (vinařské obce: Weißenkirchen, Joching, Wösendorf, St. Michael), Rakousko Charakteristika regionu: Unikátní oblast v romantické dunajské soutěsce se specifickým mikroklimatem „3 sluncí“: Hlavní přísun slunečního záření přichází pochopitelně z denní oblohy, další dodatečná dávka odrazem z říční hladiny a třetí nepřímo v noci z vyhřátého podloží a kamenných teras.

Hlavní odrůdy: Veltlínské zelené (VZ, Grüner Veltliner), Ryzlink Rýnský (RR, Riesling), Rulandské Bílé (RB, Weißburgunder), Neuburské (N, Neuburger).

Klasifikace vín: Vína této oblasti jsou řazena do 3 zcela unikátních kategorií. Steinfeder (cukernatost moštu: 15-17°, alkohol: do 11.5 %), Federspiel (cukernatost moštu: 17-18°, alkohol: do 12.5 %), Smaragd (cukernatost moštu: nad 18°, alkohol: nad 12.5 %). Nejvyšší řadu Smaragd poznáte relativně snadno dle piktogramu ještěrky na etiketách. Tato vína mohou být prodávána vždy až od 1. května následujícího roku po sklizni a díky vyzrálosti hroznů jsou vhodná k archivaci.

Gastronomické zařazení vín při stolování: Když pomineme velmi rakouskou „kultovní dvojici“ (Vídeňský telecí řízek a mladý svěží Veltlín) lze všechny uvedené odrůdy s úspěchem servírovat k běžným menu dle standardních pravidel. Steinfeder je lehký a aromatický, takže výborně doplní základní sýrové variace, saláty, případně jiné lehčí předkrmy (např. drůbeží či rybí paštiky). Vína kategorie Federspiel a Smaragd již mohou doprovodit masité či rybí chody. Např. u ročníkových Smaragdů z odrůdy RR je již potřeba počítat s typickým „petrolejovým aroma“, což tato vína posunuje směrem k náročnějším kombinacím, např. s vepřovými masy či lehčí zvěřinou, doprovázenou kořeněnými omáčkami.

Osobní dojem z regionu: Vína regionu WACHAU jsou vynikajícím výsledkem úspěšné spolupráce přírody a zapálených místních vinařů. Při pohledu na vinice, které jsou převážně na kamenných terasách, musí člověk smeknout při pomyšlení na úsilí, které museli zdejší vinaři odjakživa podstoupit při péči o révu. Při plánování návštěvy regionu doporučujeme důkladnou přípravu. Přes relativně malou rozlohu této oblasti je počet vinařství značný a každý vinař má pochopitelně svůj typický styl a sortiment. Uvedené se týká rovněž cen, protože i zde mohou být rozdíly mezi jednotlivými vinařstvími relativně velké. Nezanedbatelnou výhodou této oblasti je možnost využití lodní přepravy. Kvalitní cyklostezky podél řeky jsou zde rovněž samozřejmostí. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že na cyklostezkách není až na výjimky povoleno využít in-line brusle. Hlavní sezóna zde startuje vždy po Velikonocích. Před tímto termínem je nabídka ubytování a degustací omezená.

Pokud ochutnávky vína rádi doplňujete turistikou, má tento region co nabídnout. V této části dunajského údolí a jeho blízkém okolí se nachází množství romantických vyhlídek, klášterů, zřícenin a jiných zajímavých míst a měst, např. Křemže (Krems) nebo Melk, se známým klášterem, která rozhodně stojí za návštěvu.

Několik užitečných odkazů na závěr: Weingut Eigl | Weingut und Heuriger in der Wachau (weingut-eigl.at)

Weingut Schmelz (schmelzweine.at), weingut-schneeweis.at

Kartäuserhof- Weingut Stierschneider, Weissenkirchen, Wachau - Kartäuserhof - Weingut Karl Stierschneider

www.thal-wachau.at

www.f-pichler.at


nahoru

za Promat-degustační-tým M. Přibyl
 
   

#DAKAR, jedeme dál

Děkujeme účastníkům #rallye DAKAR, za reprezentaci (nejen Promatu) a za besedu, která se uskutečnila v sídle Promat 16. 2. 2024. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a informací ze zákulisí tak náročného závodu, jako byl tento. Upřímně - i ten poslední, co dojel zdravý, by si zasloužil stát "na bedně" #OrionMotoracingGroup #Dakar2024 #Engel #teambuilding #Promatteam.


nahoru

za Promat-tým P. Januš
 
   

Podkrušnohorské domovy sociálních služeb Dubí

Chci předem naše čtenáře upozornit, že ačkoliv začátek článku může navádět k myšlence, že sem nepatří, opak je pravdou. Koloběh života, který s přibývajícím věkem zdánlivě nabírá na rychlosti (i když čas plyne stejným tempem), je neúprosný a k někomu i nespravedlivý. Ne každý se dožije ve zdraví podzimu svého života, obklopen milovanými vnoučaty. Ti, kteří takové štěstí nemají a kromě běžných stařeckých neduhů jsou postižení například neléčitelným neurodegenerativním onemocněním – Alzheimerovou chorobou (pojmenovanou po německém psychiatrovi a neuropatologovi Aloisovi Alzheimerovi), potřebují zvláštní péči. A takové péče se dostává všem v domově pro seniory, se zvláštním režimem pro klienty s Alzheimerovou demencí v Dubí.

Zařízení je umístěno v okrajové, zalesněné části osmitisícového městečka, kde je relativní klid. Aby stejný klid, pohoda, a hlavně bezpečí bylo zajištěno i v areálu zařízení, má zřizovatel, provozovatel a zaměstnanci domova mnoho povinností, o kterých se nám běžným smrtelníkům ani nezdá. Kromě jiného bylo zapotřebí zajistit bezpečnost klientů (s ohledem na agresivní příznaky některých z nich) i u „banálních“ revizních dvířek instalačních šachet.

Byli jsme, společně s několika dalšími výrobci protipožárních revizních dvířek osloveni, abychom předložili řešení, které v tomto směru vyhoví. Naši stálí odběratelé ví, že naše revizní dvířka jsou koncipovaná nejenom na požární odolnost, ale kromě jiných výhod nabízí i mechanický pevný rám a stejně tak pevné křídlo dvířek. Investor potřeboval jistotu, že při výběru neudělá chybu. Rozumně nechal zkušebně nainstalovat všechna revizní dvířka ucházejících se dodavatelů a nad rámec svých povinnosti provedl „mechanickou“ zkoušku. Ta nespočívala v ničem jiném než v napodobení chování agresivního člověka. Lidově řečeno „bylo zapotřebí vší silou vzít za dvířka“. A to doslova! Jistě tušíte, jaký byl výsledek. Jediný výrobek zůstal nainstalován bez následku – revizní dvířka Promat®, typ SP. Celkem jich zde doposud bylo nainstalováno spolehlivou realizační firmou Sevicom s.r.o. z Ústí nad Labem, cca 120 ks.

Dlouhým úvodem, za který se omlouvám, jsme se dostali k naším revizním dvířkům, která v čase, když jsme je uváděli na trh, získala označení „Výrobek oceněn ZLATÝM PLAMENEM PKPO“. Tento výrobek léta úspěšně dodáváme na trh ve všech požárních odolnostech EW-S i EI-S 15 - 90, a to ve variantách jedno a dvou-křídlového provedení. Náročným zákazníkům jsme schopní vyrobit jakýkoliv atypický rozměr (samozřejmě v souladu s tím, co bylo odzkoušeno v peci) a navíc nabídnout povrchovou úpravu v jakémkoliv odstínu stupnice RAL.

Pro víc informací k revizním dvířkům můžete navštívit naší technickou knihovnu www.promat.tech/katalog-pbs/, kde v kapitole 8 najdete i jiné typy dvířek (pod keramický obklad, s pevným prosklením či větracími tvarovkami).

A v případě potřeby konzultace jsme vám k dispozici.


nahoru

za Promat-tým E. Janek
 
   

Formy pacifismu a odporu vůči válce jsou různé

Statistiky říkají, že obyvatelstvo v Evropě je již vůči válkám a záběrům z bojišť imunní, neb se staly součástí denní reality. To si asi potvrzujeme dnes a denně. Nicméně s válečným materiálem či lépe řečeno vysloužilým válečným materiálem lze činit i dobro. A v tomto případě dokonce dvakrát. Gastronaut a správný člověk v jedné osobě, Pavel Maurer, obstaral bedny od munice, naplnil je pochutinami, které šmakují jemu a jeho rodině, a činil s nimi dobro.

Podívejte se, jak skončila jedna z nich: Maurerova bedna (mailkit.eu)

Hodilo by se říci něco obsahu a formě, ale tady se to nepatří. Díky Pavle!!


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

Flying dutchman létá i v zimě

Na dveře pomalu klepe jaro, slunce začíná hřát, ale voda je stále ledová. Nicméně jachtařská sezóna už začala. Někteří začínali dříve a jiní později. Někteří příští týden změří své síly na mistrovství světa, které se koná na Floridě v Sant Petrsburgu - ti štastnější. Ti druzí připravují své lodě, trénují a hledají jachtařské návyky před sezónou 2024.

Letošní sezóna začíná mistrovstvím (světa) a končí mistrovstvím (Evropy). Pro nás bude vyvrcholením podzimní část, kdy po vrcholném závodě v Čechách, který je zároveň zařazen do prestižní série Eurocupu a pojede se na Lipně v jachetním klubu Kovářov, chceme změřit síly v jihošpanělského Cádizu na Evropu. Zní to jako smělý plán, cesta do jachtařského ráje bude ještě dlouhá a v rozpise závodů nás čeká každý druhý víkend závod nebo nějaká regata. Podle rozpisu na jarní část sezóny to vypadá, že startujeme na rakouském Neusiedler See, pak přes německé Stinhude u Hannoveru na Italskou Gardu a zpět k Mnichovu na Ammersee. Mezi tyto velké závody chceme vložit něco tréninků a závody v Čechách. Když si tak pročítám kalendář, až mě trochu mrazí. A není to jen tím, že je voda ještě studená ...možná spíš tím, že se už těšíme zase na vodu a po zimní přestávce nás svrbí ruce a chce se nám létat s holanďanem. Bude to pořádně rozpálená sezóna 24 a tak nám držte s Promatem palce.


nahoru

za Promat-tým T. Palkovský
 
   

Netradiční nástavba s historií aneb Útulna 2.0

Onehdy jsem na Seznamu našel zajímavý článek o architektovi, který použil ŘOPÍK (ŘOP byla zkratka Ředitelství Opevňovacích Prací, ale nějak to zdomácnělo jako označení bunkrů) jako základ pro stavbu. Zaujalo mě to, a tak jsme se tím s kolegou zabývali dále. Jen pro osvěžení, takových bunkrů stojí na našem území nespočet. Jejich nevýhodou coby např. základů pro dům je mj. to, že stojí jen na některých místech naší země, ponejvíce v pohraničí.

Stavěly se do trojúhelníku, aby se navzájem mohly krýt palbou z lehkých pěchotních zbraní, jimiž byly v době ohrožení První republiky i částečně vybaveny. Pak je ještě obranná linie ve Středočeském kraji a na přístupech ku Praze. Toliko historie ve velmi krátké zkratce. A patří povětšinou armádě.

Opomineme-li historickou hodnotu a někde nepříznivou polohu, tak jako tak v krajině stojí a „zabírají“ místo. Jsou velice pevné. Tehdy je stavěly jen prověřené české firmy, kvalita se velice pečlivě kontrolovala. Tudíž jako základová deska a v některých případech sklep či krecht na brambory by jistě šly použít. Ostatně pan architekt Jan Tyrpekl to dokázal. V dnešní době drahých pozemků a nedostupných hypoték by to mohla být ulička pro netradiční bydleni. A řečeno s Járou Cimrmannem, pan architekt jistě nechtěl jít uličkou slepou.

Cílem jeho projektu bylo vytvořit netradiční stavbu sloužící pro náhodné přespání se zajištěním jistého komfortu obývání. Použití nestandardního, ekonomického a ekologického řešení bylo pro pana architekta tou pravou výzvou.

Konstrukčně je tato nástavba respektující „betonový (původní) základ“ bunkru provedena z dřevěných hranolů a prken tvořící vnější a vnitřní plášť objektu doplněné o tepelnou izolaci s prkny pro zavětrování. Použití nehoblovaných a neošetřených modřínových prken na plášť nástavby do budoucna zajistí splynutí s okolní přírodou díky přirozenému ztmavnutí dřeva.

Nechybí ale i moderní způsob LED osvětlení, kde nezbytnou elektrickou energii zajišťuje osazený solární panel. Z důvodu udržení zásady ekonomického řešení jsou všechna okna fixní a větrání je zajištěno nenápadnými průduchy v podlaze a pod střechou.

Tedy, co na to říkáte? Blíží se nám období všech druhů výletů, tak proč zrovna tuto krásnou „Útulnu“ nevyzkoušet na přespání. Jsme si s kolegou jisti, že na takový zážitek, kde příroda je doslova na dosah ruky, určitě nezapomenete.

Originální text zde

Foto: Jan Hromádko se svolením arch. Tyrpekla


nahoru

pro Promat-tým P. Kejklíček
 
   

Na plný plyn Asií

Můj kamarád a zároveň majitel spolehlivé transportní firmy GOLD SERVICE krom jiného vyprodukoval i celovečerní film se stejným názvem. Shlédl jsem 2. 3. premiéru v Pelhřimově. Vůně dálek, spáleného benzínu a dobrodružství. Spolu s kolegou Lukášem Krlínem projeli neprůjezdné… Kdo má rád přírodu, cestování, fotografování a hlavně svobodu, ten by si jej neměl nechat uniknout. Více najdete na Na plný plyn Asií (2024). V březnu proběhlo turné po několika českých městech, hledejte další místa promítání na internetu! Příjemný zážitek!


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

Česnekové trojhránky

Pokud nejste milovníky nádivky, která k začátku jara v Čechách neodmyslitelně patří, můžete zkusit alternativu v podobě česnekových trojhránků. Na těsto budete potřebovat 750 g hladké mouky, 500 ml mléka, 100 ml oleje, 1 lžičku cukru, 2 lžičky soli a 1 balení droždí (42g). Na nádivku: 250 g změklého másla, 12 prolisovaných stroužků česneku a sůl dle chuti.

Zpracujte suroviny na kynuté těsto a po jeho vykynutí ho rozdělte na 4 díly, které rozválejte jako na závin. Jednotlivé placky potřete nádivkou a zaviňte. 4 záviny položte vedle sebe na plech a pomocí rádýlka nebo nože je rozkrájejte šikmo na trojúhelníky (budou to jednotlivé porce, které si z plechu budete odlamovat). Nechte je ještě asi 30 min dokynout, potřete žloutky, můžete posypat sezamem nebo mákem (není nutné) a pečte při 180 °C asi 30 min.

Jako alternativu, můžete k česneku do nádivky přidat nasekanou petrželku nebo medvědí česnek. Nejlepší jsou úplně čerstvé, jsou vláčné, nadýchané a chuťově opravdu výborné.


nahoru

za Promat-tým M. Skotnicka
 
   

Garage Coffee

Velmi zajímavá pražírna se nachází v Táboře. Jak lze z názvu vydedukovat, mohla by mít něco společného s motorismem. Ano i ne. Pražírna se zaměřuje zejména na pražení výběrové jednodruhové kávy, má ale také v nabídce kávu blendovanou. Nabídka je široká a u výběrové kávy nabízí kávu ze všech obvyklých světových destinací, které jsou většině milovníků kávy známé. Pražírna se snaží kávu nabídnout jako zážitek. Nejen chuťový ale i jako zážitkový dárek v zajímavém balení a s veskrze veselou grafikou spojenou s názvy jednotlivých výběrovek nebo směsí.

Počáteční obava, že balení a vtipná loga dostala přednost před kvalitou kávy, se velice rychle rozplynula po ochutnání několika vzorků této pražírny. Kromě kávy v dárkovém balení nabízí pražírna také klasické dodávky kávy do firem a kaváren. Jelikož se tady věnujeme hlavně kávám typu espresso, tak ze široké nabídky byly ochutnány tyto směsi:

LEGENDA Fiat 500 – prémiová směs 80 % Arabik, 20% Robusta, směs asijských arabik a indickou robustou. Jemně hořká chuť s čokoládovým nádechem. V šálku by měl být také cítit hřebíček a třešně.

LEGENDA Zetor 25 – směs prémiových jihoamerických Arabik a indické Robusty v poměru 80:20. V kávě je možno cítit lískové oříšky, vanilku, sušené švestky

LEGENDA Volkswagen T1 – směs středoamerických Arabik 70 % a Robusty 30 % - silná káva ideální pro ranní nebo dopolední espresso. Nahořklá chuť čokolády, sušeného ovoce, pražených mandlí.

Z výběru vzorků by se mohlo zdát, že použití slova Garage v názvu je jasné. Každopádně pražírna nabízí kávu i s názvy z několika dalších tematických okruhů – od partnerských vztahů až po hobby nebo zvěrokruh. Například kávová směs MARYŠA – Černá vdova. Pražírna GARAGE COFFEE určitě stojí za pozornost.

Zdroj: www.coffeegarage.cz


nahoru

za Promat-tým L. Fleischer
 
   

Pizzeria Severino

Stále slyšíme, že gastronomie je v krizi, nemá lidi, podniky se zavírají… vždyť to znáte. Možná to tak je, možná by to tak někdo chtěl...

O to lepší je náhodně padnout na podnik, kde se dobře najíte, vaří z čerstvých surovin, mají dobré moučníky a kávu jako v Itálii.

A takovým je i Severino - pizzeria | restaurace - Poděbrady


nahoru

za Promat-tým L. Zajíc
 
   

Novinky

Kabelový box PROMASTOP® IM CBOX

promastop-im-cbox-125-kabelovy-box


nahoru

za Promat-tým J. Ohanka
 
   

Kalendář

10. 4. se bude konat školení Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat a Intumex, hotel Prachárna, Olomouc. www.kontrolnitechnik.cz

25. – 26. 4. se koná Hutní konference: Oceláři. Wellness resort hotel Energetic****, Rožnov pod Radhoštěm. Tip: Využijte výhodu nižšího vložného a přihlaste se on-line do 15. 4. www.ocelari.cz

14. 5. pořádá společnost AXIS ve spolupráci s PKPO seminář s názvem „Závady obalových konstrukcí budov a fotovoltaiky z požárního hlediska“. Dělnická 213/12, Praha 7. www.studioaxis.cz

22. – 24. 5. se uskuteční Mezinárodní žárotechnická konference: REFRA PRAGUE 2024, Novotného lávka 5, Praha 1. www.silikaty.cz

26. - 27. 6. 2024 bude II. ročník konference Požární bezpečnost staveb – Kabelové rozvody a fotovoltaické systémy. Prosper Golf resort, Čeladná. www.kbkfire.cz


nahoru

 

Evropská 11/2758, Praha 6 E promat.praha@etexgroup.com www.promatpraha.cz
T +420 233 334 806 GSM: 605 PROMAT, 606 PROMAT, 776 PROMAT