Číslo 9

(duben 2008) - Požární bezpečnost v dopravních prostředcích

Vážený a milý Promačtenáři,

s příchodem jara přichází také další číslo čtvrtletníku ProČas® a to ve své plné kráse a rozkvětu. To samozřejmě k jaru patří.

Rádi bychom Vám představili 2 významné stavby, jednu v Břeclavi, a druhou v Lovčicích (okres Hradec Králové). K té lovčické máme obzvláště vřelý vztah… Za požární bezpečností staveb Vás dnes pozveme na trochu netradiční místo, a sice do dopravních prostředků. I tady se o ochranu cestujících stará Promat a naše požární bezpečnost.

ProČas si v tomto díle také trochu „zasedl“ (ale pozitivně) na kulturu, a tak se dozvíte Kam za dobrým jídlem, pozve Vás na Výstavu korunovačních klenotů a nebo si za Vás dovolil ochutnat a doporučit něco z vinných moků. Rádi bychom zmínili i naši pomoc při charitativním koncertu pro podporu Nadačního fondu Doc. Jiřího JANELE pro nemocné krevními chorobami.

A nejen o tom je ProČas. Více se již jako každý čtvrtrok dočtete v přiloženém čísle nebo na našich webových stránkách. Přejeme hezké jarní počasí i náladu – k tomu Vám dopomáhej i ProČas® !!

Ing. Ladislav Zajíc,
Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   S protiklady v zádech
 
02   Nové skladovací a výrobní prostory
 
03   Z Promatího kalendáře
 
04   Doporučujeme
 
05   Požární bezpečnost v dopravních prostředcích
 
06   Promat pomáhal
 
07   Kam za dobrým jídlem?
 
08   Výstava korunovačních klenotů
 
09   Realizovali jsme s Vámi
 
 

S protiklady v zádech

I letos jsme si příchod jara užili. První jarní den se zvlášť zapsal do dějin a našich srdcí, když jsme trnuli při pohledech na jakési vrakoviště ohraničené svodidly a zoufalými pobíhajícími lidmi. I v městech nížinných dali se potkat lidé se zasněženými vlasy a zaťatými obličejovými svaly. Zkrátka jaro jak má být! V každém případě žádná romantika jako ze vzpomínek našich babiček, jejichž vyprávění o bílých zimách a vonících teplých jarech lze dnes jen obtížně vzít vážně. Nastal věk divokých změn, ať již klimatických, společenských nebo daňových. Nic pro tradicionalisty a milovníky ustáleného mírného vývoje a pokroku, takříkajíc:“ v mezích zákona“, jak by řekl Jaroslav Hašek. Naopak doba zdánlivě přeje těm, kteří dokáží popustit uzdu své fantazii, nebo zkrátka dělat něco bláznivého, např. podivuhodné stavby (na nic proboha nenarážím), krvavé fi lmy, extrémní výkony, zakládat středověká hnutí, apod. Nicméně nezbývá, než se pokusit si postupně na všechny tyto „adrenalinové atrakce“ zvyknout, neboť se na tomto bouřlivém vývoji, chtíc nechtíc, každý z nás podílíme.

Když se nad sebou trochu zamyslíme, pak valná většina z nás má nějakou alespoň malou úchylku, kterou mnohdy nevědomky, ale zato houževnatě přispívá celku. Ti tradičně založení o ní nemluví a mnohdy se jí snaží i skrývat, ti druzí již svou úchylku dobře zpeněžili, založili na ní svou image (to je zvlášť rozšířeno), nebo s ní alespoň v nadsázce baví společnost. Jak se tedy úspěšně postavit k tomuto vývoji? Hledat svoji úchylku a pěstovat si ji, abychom se v dnešní době hladce integrovali a byli úspěšní a „trendy“? Možná, ale v žádném případě bych tento životní postoj nepřeceňoval. Chceme-li najít pojítko se současnou dobou, hledejme spíše svou osobní „kotvu“, něco co nás v běhu událostí podrží a pomůže nám se neztratit. A co se všemi těmi úchylkami, výkyvy a extrémy. Já zastávám názor, že štěstí přeje připraveným a kdo se bojí, nesmí do lesa, protože běh věcí nezastavíme a můžeme jej jenom lehce ovlivnit. A věřte, že Promat se snaží celým svým tělem ve spolupráci s Vámi, našimi zákazníky a příznivci, každým dnem něco v oblasti ovlivňování živlů podniknout. Přejeme všem čtenářům klidné jaro a doufáme, že i v tomto čísle pár inspirujících podnětů najdete a nemyslíme tím jenom kvalitní materiály, zajímavé akce, nebo kvalitní vinné moky, které mám já osobně velmi rád.


nahoru

za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Nové skladovací a výrobní prostory

V roce 1998 jsme založili dceřinnou společnost Promat servis s.r.o. se sídlem v Lovčicích u Chlumce nad Cidlinou. Každé dítě roste a potřebuje nové, větší oblečení. Nejinak je tomu i s naší „dcerou“. Původní skladovací a výrobní prostory začaly být příliš těsné, a tak jsme se rozhodli, pořídit našemu „dítěti“ nový kabát.

V květnu 2007 jsme se pustili do výstavby dvou nových hal, umístěných v těsném sousedství původních pronajatých prostor. Skladovou halu o ploše cca 1.500 m2 včetně truhlárny na úpravu deskového materiálu, výrobní halu o stejné ploše, sloužící především k úpravám požárního skla a čističku odpadních vod jsme dokončili a zkolaudovali v prosinci 2007.

Krásný vánoční dárek tak dostala nejen naše „dcera“, ale Vy všichni. Jsme přesvědčeni, že se Vám v nových prostorách bude líbit a budete nás navštěvovat ještě častěji než dříve. Těšíme se na Vás!


nahoru

Za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Z Promatího kalendáře

• Velikonoční regata: po loňské „suché přípravě“ má Promat svého zástupce na palubě jedné z lodí účastnících se Velikonoční regaty na Jadranu. Loď Cape Cod je jednou z 19 lodí účastnících se offshorového závodu Biograd na moru-Dubrovnik a zpět. Více na www.velikonocniregata.cz/2008 nebo na www.promatpraha.cz

• 10. 4. 2008 se bude konat v Regionálním centru, Jeremenkova 408, v Olomouci seminář sdružení CERPAD. Jednotlivé příspěvky budou převážně zaměřeny na správnou regeneraci panelových a bytových domů, včetně požadavků požární ochrany.

• Žárotechnická konference: pro příznivce žárotechniky a žárovzdorných materiálů uvádíme, že 22. 4. – 24. 4. 2008 se na Štrbském Plese uskuteční V. ročník mezinárodní vědecké konference: Žiaromateriály, pece a tepelné izolácie. Promat přihlásil přednášku na téma: Izolační materiály pro indukční pece. Podrobnosti je možno nalézt na web: www.konferencia.talk.sk

• 22. 5. 2008 se v Ostravě (Harmony Club Hotel) uskuteční seminář pořádaný firmou PSM CZ, s.r.o. na téma: Požárně bezpečnostní řešení staveb a konstrukcí, požární problematika zateplování budov a dřevostaveb, protipožární nátěry.

• Pojďte se dobře najíst: ve dnech 20. - 22. 6. 2008 proběhne v Praze na Žofíně Prague Food Festival. Každý den by mělo vařit 15 restaurací, bude zde dobré víno a slíbená je i degustace piva. A Promat bude u toho! Více na www.praguefoodfestival.cz


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl, Ing. Petr Kejklíček a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Kdo je kdo?


nahoru

 
 

Doporučujeme

Modrý Portugal, zkratka MP, jakostní odrůdový, suché červené víno, ročník 2006, Žernosecké vinařství s.r.o.

Barva: jemně rubínová

Vůně: černé lesní plody s náznakem vanilky a koření

Chuť: lehčí, s jemnou tříslovinou, typicky harmonická s tóny ostružin a černého jeřábu

Stolování: hodí se především ke zrajícím sýrů, drůbeži a těstovinám.

Osobní dojem: lehké vínko výrazné ovocné chuti, po kterém se dá jít i bez problémů spát (záleží samozřejmě na vypitém množství a tělesné hmotnosti).


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Požární bezpečnost v dopravních prostředcích

Fenoménem současnosti je rychlost. Rychlost přenosu informací, dat, rychlost pohybu. Denně využíváme dopravní prostředky nejen individuální – automobily, ale i hromadné – autobusy, vlaky, letadla a lodě. Stalo se již samozřejmostí, že stavby jsou provedeny tak, aby v případě požáru bylo maximálně sníženo riziko ztrát na životech, poškození zdraví a majetku. Málokdo si však uvědomí, že i ve veřejných dopravních prostředcích je pamatováno na požární bezpečnost. Stejně jako ve všech odvětvích i zde je s Vámi Promat.

V České republice se nestaví dopravní letadla či zaoceánské lodě, abychom mohli stejně jako naši kolegové v zahraničí pomáhat i v této oblasti. Kde s námi však můžete „cestovat“ jsou kolejová vozidla. Naše materiály nacházejí uplatnění všude tam, kde je nutno zajistit oddělení dvou „požárních úseků“ i ve vozidlech, např. oddělení prostoru strojvedoucího od přepravního prostoru pro cestující. Uplatnění zde nacházejí protipožární desky pro výrobu oddělující přepážky a pro dveře, protipožární skla rovněž pro dveře, těsnící tmely, protipožární stěrky a manžety pro těsnění prostupů. I zde se tedy můžete setkávat s našimi špičkovými materiály, které běžně znáte z pozemních staveb.

Přejeme Vám mnoho bezpečných kilometrů v dopravních prostředcích, jak veřejných tak individuálních.


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

Promat pomáhal

Statistiky říkají, že každý třetí Čech onemocní nádorovou chorobou. Jedním z pracovišť, které už pomohlo řadě pacientů z celých Čech, je i Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Zabývá se diagnostikou a léčbou zhoubných i nezhoubných onemocnění krve a krvetvorných orgánů (mízních uzlin), jejichž výskyt stále stoupá.

Zakladatelem tohoto oddělení byl doc. MUDr. Jiří Janele, CSc. Oddělení má rozsáhlou ambulantní část i lůžkové oddělení s jednotku hematologické intenzivní péče, jejíž součástí je i transplantační jednotka, kde se provádějí transplantace kostní dřeně dospělých pacientů. Tým lékařů, sester a laborantů se snaží pacientům zajistit léčebnou péči, odpovídající úrovni současných medicínských poznatků. Aby mohli splnit tyto cíle, je potřeba značných fi nančních prostředků.

Proto byl založen NADAČNÍ FOND DOC. JIŘÍHO JANELE pro nemocné s krevními chorobami. Předsedou správní rady NF je primář Oddělení klinické hematologie doc. MUDr. Tomáš Kozák, PhDr.

Pro podporu výše uvedeného nadačního fondu byl uspořádán dne 18. října 2007 ve Středočeském divadle Kladno charitativní koncert. Nadačnímu fondu byl přímo na pódiu předán veškerý výtěžek z koncertu. Na uspořádání tohoto koncertu se podílela i naše firma.


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Kam za dobrým jídlem?

U naší firmy pracuje 11 obchodně-technických zástupců, kteří se pohybují ve svém svěřeném regionu. Tato činnost je velice časově a fyzicky namáhává, a proto jedním ze základních pilířů dobré kondice každého z nás je dobrá a kvalitní strava. V rámci našeho cestování po celé republice máme možnost poznat celou řadu stravovacích zařízení. S těmi nejlepšími, kde jsme byli spokojeni se skvělou obsluhou a dobrým jídlem, Vás chceme postupně seznámit. Zařadili jsme proto do našeho časopisu rubriku, ve které Vám doporučíme, podle našeho mínění zajímavé restaurace, hospody, penziony nebo hotely.

V dnešním článku se zastavíme v Ostravě. V klidné části Ostravy – Poruby na ulici Pustkovecké se nachází restaurace Bílý Kartáč. Jedná se o stylově zařízenou restauraci, kde najdete místo k posezení ve dvou patrech uvnitř a v teplých dnech i na venkovní terase. V interiéru se nachází nepřeberné množství historických předmětů všeho druhu – od zemědělského nářadí a pomůcek přes věci osobního používání až po hudební nástroje. Obsluha je vždy velice příjemná a vesměs i rychlá. V jídelním lístku najdete jak klasickou kuchyni tak různé speciality ze všech druhů mas. Vyhlášené je zdejší grilované šunkové koleno, které doporučujeme minimálně pro dvě osoby.

Naše doporučení pro celé menu:

Předkrm – Carpaccio – jemné plátky svíčkové, olivový olej, pesto a parmezán

Polévka – Brokolicový krém, toast zapečený se sýrem

Hlavní jídlo – Kachní prsa na omáčce z medu a levandule, příloha dle vlastní chuti

Dezert – Smažené švestky plněné mandlemi, zdobené šlehačkou a vaječným likérem

Nápojový lístek určitě také uspokojí každého. Bohatý výběr je ve vinném lístku, kde najdete kromě tuzemských, převážně jihomoravských vín, také vína z Francie, Itálie, Španělska, Austrálie, Chile a Argentiny.

Další podrobnější informace najdete na webových tránkách www.kartac.cz/bily. Kromě fotogalerie, jídelních a nápojových lístků je zde také podrobná mapka, která Vás bezpečně navede přímo k restauraci Bílý Kartáč. Kdo pojedete autem a máte navigaci: 49°50‘27.92“N; 18°9‘55.24“E

Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto podniku, přejeme Vám příjemný zážitek a dobrou chuť!


nahoru

Za Promat-team Ing. Libor Fleischer
 
 

Výstava korunovačních klenotů

Svatováclavská koruna, žezlo a jablko - české korunovační klenoty, které jsou většinu času uloženy v Korunní komoře katedrály svatého Víta na Pražském hradě.

Na příkaz císaře Karla IV., který je od 19. století opět dodržován, mohou být tyto symboly české státnosti vystavovány jen při výjimečných příležitostech a pouze v areálu Pražského hradu.

V současné době o jejich expozici rozhoduje prezident republiky a k otevření Korunní komory se musí sejít sedm držitelů klíčů – prezident, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly a primátor hl. m. Prahy. Tento zvyk se traduje již od r. 1791, kdy byly klenoty za vlády Leopolda II. vráceny z Vídně do Prahy.

Promat si Vás tímto dovoluje upozornit, že po pěti letech je další ojedinělá výstava těchto skvostů, která se bude konat od 19. do 29. dubna ve Vladislavském sále Pražského hradu.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Realizovali jsme s Vámi

Název stavby: Gumotex, a.s., Břeclav

Montážní firma: Zdeněk Trčka, Tvrdonice

V loňském roce proběhla rekonstrukce jedné z několika hal výrobního závodu Gumotex v Břeclavi. Firma Gumotex patří mezi největší české zpracovatele měkčených polyuretanových pěn.

Pro tuto rekonstrukci byl stanoven požadavek na zajištění požární odolnosti nosných ocelových konstrukcí uvnitř haly R 30. Nabí- zely se dvě možnosti, jak požadovanou požární odolnost zajistit: obkladem ocelové konstrukce pomocí desek PROMATECT® nebo aplikací nátěrového systému PROMAPAINT®.

Nátěrový systém PROMAPAINT® se skládá ze tří vrstev:

- základní antikorozní nátěr PROMAPAINT® BS

- aktivní zpěňující nátěr PROMAPAINT®

- syntetický vrchní nátěr PROMAPAINT® BS fi nish.

Pro obě tyto varianty byl proveden výpočet poměru Ap/V a návrh tloušťky obkladu i nátěru, který by zajistil požární odolnost R 30. Následně byly zkalkulovány náklady pro provedení obou dvou variant. Co se nákladů na materiál týká, byly obě dvě varianty téměř shodné. Ovšem náklady na provedení nátěru byly v tomto případě mnohem vyšší než pro provedení obkladu.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o rekonstrukci objektu, bylo zapotřebí odstranit bezezbytku veškeré stávající nátěry z povrchu ocelové konstrukce. Navíc u některých prvků ocelové konstrukce, zejména sloupů, byla návrhová tloušťka zpěňujícího nátěru PROMAPAINT® až 1500 μ. Aplikace takové vrstvy nátěru na konstrukci znamená opakované nanášení nátěru (4-krát až 5-krát) při použití běžných pracovních metod (natírání štětcem, válečkování).

I přes nesporné výhody provedení obkladu (životnost obkladu shodná s životností stavby a jednoduchá montáž s možností libovolné povrchové úpravy obkladu, nižší pořizovací náklady) zvolil investor variantu aplikace nátěrového systému PROMAPAINT®. Důvodem bylo zachování vzhledu celého objektu v původním stavu a maximální úspora místa.

Celá akce byla vzhledem ke svému rozsahu rozdělena do tří etap. Celkem byly na této akci spotřebovány téměř 2 tuny zpěňujícího nátěru PROMAPAINT®.


nahoru

Za Promat-team Ing. Miroslav Viktorín
 
 

GPS navigace - sklad Podzemní stavby Brno

Podzemní stavby Brno - areál ZD

Dolní Branka 1

664 34 Moravské Knínice GPS přímo u vrat:

+420 602 429 649 N 49°18´036´´

+420 541 231 782 E 016°30´067´´


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Vysokoteplotní a izolační materiály

Izolační zástěna proti sálavému teplu

tzv. „paraván“

http://www.promatpraha.cz/?kl_hti_zastena

Potrubní dílce pro izolaci kouřovodů

http://www.promatpraha.cz/?kl_hti_kourovody


nahoru

 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz