Číslo 19

(září 2010)

Vážený a milý Promačtenáři,

pomalu končí dovolené, rychle končí léto a teplo, a to značí přicházející podzim a další vydání čtvrtletníku ProČas®.

Číslo 19 přináší především informace o nových promatích produktech sloužících k požární ochraně ocelových, betonových, železobetonových konstrukcí a trapézových plechů, nástřicích PROMASPRAY® F250 a PROMASPRAY® FMII. Tyto nástřiky tak rozšiřují „rodinu“ produktů požární ochrany nosných konstrukcí, kde doteď hrály prim protipožární desky PROMATECT® a nátěry PROMAPAINT®.

Novinkou mezi pravidelnými rubrikami bude pro Vás Promat private, která navazuje na oblíbenou Kdo je kdo, a dozvíte se v ní zase něco více ze soukromí členů Promat-teamu. V tomto čísle také oprášíme dříve započatou rubriku Opravníku obecně oblíbených omylů, a podíváme se, jak je to s kouřovými zábranami.

Rovněž si možná v tomto čísle rozšíříte svůj kulinářský repertoár v Promatí kuchyni, něco zkušeností přidáváme také z oblasti vína, a v neposlední řadě si opět zasportujeme – takový motivátor jako je cyklistický mistr světa Jirka Ježek se svým bicyklem si myslím zaslouží naši i Vaši pozornost.

Přejeme Vám příjemné prožití podzimu, užití si přicházející série státních svátků a nalezení užitečného v našem-Vašem ProČas® bulletinu !!

Promat s.r.o.

 
 
 
Obsah
 
01   Kontrasty podzimu
 
02   Protipožární nástřiky PROMASPRAY® F250 a PROMASPRAY® FMII
 
03   Promat private
 
04   Z Promatího kalendáře
 
05   Doporučujeme
 
06   Profesní Komora Požární Ochrany
 
07   20. 8. 2010 - Jiří Ježek mistrem světa v časovce!!
 
08   Promatí Opravník Obecně Oblíbených Požárních Omylů - Visící příčka
 
09   Z Promatí kuchyně
 
10   Kralovický maraton
 
11   Realizovali jsme s Vámi - ZŠ Dubňany
 
12   GPS sklad Heřmanice
 
13   Novinky
 
 

Kontrasty podzimu

Přiznám se, že kdyby letošní MS v hokeji vyhráli Rusové, asi bych tento recept nezvolila, ale teď to udělám s čistým svědomím a ráda. Vybrala jsem totiž recept na výbornou polévku, a to boršč. Červené řepy je mi docela líto, protože v Čechách nachází uplatnění většinou pouze zavařovaná v octě. Je to levná zelenina a určitě si zaslouží víc pozornosti než má. Podzim je obdobím velkých kontrastů. Ráno je zima a odpoledne ještě někdy teplo. Lidé se začínají rychleji pohybovat a obstarávat vše potřebné na nastávající zimu. Na druhou stranu děti, opět zasednuvší do škamen, se naopak učí hemžit méně, než byly zvyklé o milovaných prázdninách. Zkrátka nastává doba ladění a kombinování protichůdných činností a aktivit, což vždy vyžaduje vyšší nasazení. Když jsme takhle krátkou oklikou dospěli až k vysoce aktuální podzimní problematice: školství, napadá mě oblíbené téma, které hýbe mnoha rodinami, kde mají to štěstí, a chovají tam budoucího studenta. Vyřešit, jakému oboru by se naše dospívající ratolest měla v dnešní době věnovat, vyžaduje hodně pevné nervy a určitě i lehké prorocké schopnosti. Všeobecně se má za to, že není nic lepšího, než stát se manažerem, práv- níkem, stylistou, případně ikonou „showbyznysu“, nicméně naštěstí jsou i jiné profese, byť nevyvolávají u okolostojících takový úžas. Zůstává totiž otázka, zda nás tyto bezpochyby módní a vyhledávané profese v budoucnu opravdu všechny uživí. Ale to už je řečnická otázka, která měla jenom ilustrovat kontrasty podzimu, který nás na druhou stranu každý rok po létě plném zábavy uvede do meditačního období postupně se zkracujících a ochlazujících se dnů.


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl
 
 

Protipožární nástřiky PROMASPRAY® F250 a PROMASPRAY® FMII

V současné době postupně přicházíme na trh s dalšími variantami zajištění požární odolnosti ocelových, betonových, železobetonových konstrukcí a trapézových plechů. K již známým protipožárním obkladům PROMATECT ® a nátěrům PROMAPAINT ® přibývá nové řešení - protipožární nástřiky PROMASPRAY ®

Prvním typem je protipožární nástřik PRO- MASPRAY ® F250. Je tvořen směsí biorozpust- ných minerálních vláken a cementového poji- va. Je určen pro požární ochranu konstrukcí do interiérů staveb.

Dalším z připravovaných produktů je nástřik PROMASPRAY ® FMII, který je složen z port- landského cementu a vermikulitu. Jeho oblast použití je převážně pro aplikace týkající se zvý- šení požární odolnosti tunelových staveb a je také vhodný pro použití v chemickém a petro- chemickém průmyslu.

Hlavní výhody obou typů nástřiků PROMASPRAY® jsou:

- zajištění požární odolnosti až 240 minut

- třída reakce na oheň A1

- rychlost aplikace

- nízká cena

Více informací na www.promatpraha.cz.


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček
 
 

Promat private


nahoru

 
 

Z Promatího kalendáře

• 7. 10. 2010 pořádá společnost PSM CZ s.r.o. v Pardubicích odborný seminář na téma „Otvorové výplně a fasádní systémy, fasádní prvky, tepelné, zvukové a protipožární izolace“. Bližší informace budou uvedeny na webových stránkách pořadatele (www.psmcz.cz ).

• 9. 10. 2010 startuje Promat-team na dalším, již 15-tém ročníku MTB závodu Nova Author Cup. Věříme, že k nám bude příroda milostivá a bude hezké počasí.

• 12. – 15. 10. 2010 se koná v Sabinově na Slovensku mezinárodní konference FIRE SAFETY 2010. Akci, týkající se dostavby a požární bezpečnosti jaderných elektráren, organizuje Slovenská spoločnosť propagácie vedy a techniky ve spolupráci s Fakultou bezpečnostního inženýrství VŠB - Technická univerzita Ostrava.

• 20. 10. 2010 se v hotelu ALWYN v Praze 8, Karlíně, bude opět konat speciální školení „ Kontrolní technik požárně bezpečnostních zařízení (PBZ) konstrukcí Promat“ podle vyhlášky Ministerstva vnitra č. 246/2001 Sb. o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního do- zoru. V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte e-mailem: skoleni.pbz@promatpraha.cz .

• 20. – 22. 10. 2010 se konají Nové trendy v oblasti požární ochrany, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a ochrany životního prostředí; www.tep-kubickova.cz .

• 4. 11. 2010 pořádá společnost AXIS odborný seminář „Fasády a střechy z požárního hlediska“. Seminář je lektorsky zajištěn spoluprací s Profesní komorou požární ochra- ny (PKPO), na jejichž stránkách budou včas uvedeny bližší informace; www.komora-po.cz .

• 11. 11. 2010 by se měla konat již 3. technická konference pořádaná společně se Sipral a.s.. Více prozradit nechceme, sledujte naše stránky www.promatpraha.cz .

• 23. 11. 2010 se uskuteční v Prostějově další seminář zaměřený na aplikaci Jednotných Dokladů ke Stavbě (JDS) v praxi. Seminář organizuje PKPO ( www.komora-po.cz ).

• 7. 12. 2010 můžete v Plzni navštívit další odborný seminář „Otvorové výplně a fasádní sys- témy, fasádní prvky, tepelné, zvukové a protipožární izolace“ pořádaný společností PSM CZ s.r.o. ( www.psmcz.cz ).


nahoru

Za Promat-team Ing. Petr Kejklíček, Ing. Vilém Stanke, Ing. Libor Fleischer a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Doporučujeme

Asi každý z nás už ochutnal červené víno s německy znějícím názvem Dornfelder. Ať už jakostní či přívlastkové. V srpnu t.r. jsem při své pravidelné kontrole sortimentu obchodního řetězce Aldi Süd (býv. Západní Německo) objevil víno této odrůdy, ale v provedení rosé.

Produkce pocházela z Hesenska a láhev byla vybavena šroubovým uzávěrem. Víno se označuje ovocnou, ne příliš výraznou, ale jemnou chutí.

Chuť je vyvážená, první napití připomíná šťávu ze švestkového kompotu. Z této idyly z mládí Vás vyvede jemná kyselinka a malinová dochuť.

Hodí se k pokrmům z bílého masa, těstovinám a tvrdým sýrům typu eidam, gouda (alt) či leerdammer. Na zdraví!


nahoru

Za Promat-team Dr. Ing. Michal Přibyl a Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Profesní Komora Požární Ochrany

Profesní Komora Požární Ochrany pokračuje ve své činnosti vzdělávání v oblasti požární bezpečnosti. O některých akcích se můžete dočíst v Promatím kalendáři. Kromě těchto akcí se na listopad připravují zkoušky TP, VTP a KT, před kterými budou samozřejmě organizovány přípravné semináře. Již nyní se rovněž začíná připravovat konference s tématem „Požární ochrana kulturního a historické- ho dědictví“, která se bude konat na přelomu května a června 2011. Nejen o těchto akcích budete informováni na webových stránkách www.komora-po.cz . Již dříve jsme informovali o práci na Jednotných Dokladech ke Stavbě. Dalším pomocníkem pro veřejnost bude internetová aplikace pro ověření oprávnění konkrétních fi rem a pracovníků k činnostem souvisejícím s požárně bezpečnostními zařízeními a věc- nými prostředky požární ochrany (projekcí, montáží, údržbou, kontrolou provozu- schopnosti apod.).


nahoru

Za Promat-team Ing. Vilém Stanke
 
 

20. 8. 2010 - Jiří Ježek mistrem světa v časovce!!

V kanadském Baie-Comeau zněla v páteč- ním odpoledni česká hymna. Na mistrovství světa v cyklistice hendikepovaných Jiří Ježek opět potvrdil, že je jedním z nejlepších para- lympijských sportovců. Na velice náročné trati časovky jednotlivců dokázal „prodat“ letošní skvělou formu, získanou převážně na závodech se zdravými profesionály. Těžkou kopcovitou trať doslova prolétl průměrem 42,7km/h a o osm vteřin porazil vynikajícího Španěla Roberta Alcaideho. Jirkův vzkaz pro všechny, kteří mu fandí: „Po dlouhé cestě z kanadského Baie-Comeau jsem zpátky v Praze. A i když unavený, jsem nesmírně šťastný!!! Díky vám všem, kteří jste mi věřili, kteří jste (třeba i na dálku) se mnou prožili těch vítězných 32 minut dech-beroucí jízdy a kteří jste se posléze radovali z mého vítězství!!! Letošní titul pro mě strašně moc znamená! Je pro mě potvrzením, že když člověk pro svůj cíl udělá opravdu všechno, pak se to prostě MUSÍ povést!!! Moc jsem tomu před odletem do Kanady nevěřil, nová pravi- dla mi opravdu moc nenahrávají, ale… Sport asi umí být i spravedlivý… :-) Děkuji vám všem za podporu, která mě opět vynesla až na vrchol!!! A jedeme dál, ne??? :-) Váš rozesmátý mistr, Jirka Ježek.“


nahoru

Za Promat-team Helena Apolínová
 
 

Promatí Opravník Obecně Oblíbených Požárních Omylů - Visící příčka

Součástí zařízení pro odvod kouře a tepla (ZOKT) v objektu jsou kouřové zábrany (přepážky). Kouřová zábrana je požární konstrukce, která zamezuje v pří- padě požáru šíření zplodin hoření a kouře mimo kouřovou sekci, ze které jsou ná- sledně tyto zplodiny odváděny. Kouřové zábrany mohou být pevné nebo pohybli- vé, jsou zkoušeny podle ČSN EN 12101-1:2006 a klasifi kovány podle 7.4.4 ČSN EN 13501-4:2007 jako samostatný výrobek, který je ověřován z hlediska stability a celistvosti. V ČR je požadováno zajištění funkce při teplotě 600 °C. Bez ohle- du na stupeň požární bezpečnosti požárního úseku, v němž je kouřová zábrana (přepážka), postačuje třída D 600 30, popř. D 600 60, pokud jsou ostatní součásti ZOKT navrženy na dobu 30 nebo 60 minut. Kouřovou zábranu mohou také tvořit plnostěnné vazníky či jiné nosné části střešních nebo stropních konstrukcí, které však musí vykazovat stabilitu a celistvost po dobu 15 minut. Kouřová zábrana je zpravidla zavěšena k nosným stropním nebo střešním konstrukcím. To znamená, že je připevněna pouze v horní části, případně po stranách. Nelze tak využít kon- strukci některé z klasických montovaných příček a zavěsit ji. Stabilita a celistvost těchto klasických montovaných příček byla prokázána pouze při ukotvení příčky zároveň v horní i dolní části!!! Uvedené parametry splňuje naše pevná kouřová zábrana z desek PROMATECT ® -H s požární odolností až DH 180 podle katalo- gového listu č. 455 a pevná kouřová zábrana ze skla PROMADRAHT ® s požární odolností až D 600 120 podle katalogového listu 486.10. Uvedené katalog. listy Vám rádi zašleme na vyžádání.


nahoru

Za Promat-team Jaroslav Machač
 
 

Z Promatí kuchyně

Dnešní recept by mohl nést název Dýňová polévka aneb jak jsem dýni ubránila před dětmi. Jakmile jsem se totiž objevila s krásnou oranžo- vou dýní ve dveřích, děti si už začaly chystat nožíky s tím, že jdeme jako vloni vyřezávat Halloweenské strašidlo a vůbec jim nevadilo, že je teprve polovina září. Informace, že jdu vařit dýňovou polévku je příliš nepotěšila, o to víc jsem byla překvapená, jak jim nakonec chutnala. Příprava dýňové polévky je velmi jednoduchá a rychlá, budeme na ni potřebovat kromě dýně, 1 cibuli, stroužek česneku, asi 1 l vývaru, sůl a pepř. Nakrájenou ci- buli zpěníme, přidáme česnek a asi 0,6 – 0,7 kg na malé kostičky nakrá- jené nebo nastrouhané okrájené dýně. Pár minut ji na cibulce restujeme, přilijeme vývar a vaříme do změknutí. Poté rozmixujeme, osolíme a při- dáme čerstvě umletý pepř. Pokud si budete dělat vývar sami, doporučuji s dýní rozmixovat i mrkev, polévka má potom krásnou žlutooranžovou barvu. Kdo má rád pikantnější chuť, stačí přidat při restování lžičku curry nebo špetku zázvoru. Chutná taky výborně. Dýňovou polévku můžeme zjemnit smetanou, ale troufám si říct, že to ani nepotřebuje. Přeji dobrou chuť a pěkné babí léto!


nahoru

Za Promat-team Monika Skotnicka
 
 

Kralovický maraton

Poslední srpnová sobota znamenala pro každého něco: pro děti konec prázdnin, pro policii plné ruce práce :o), další si každý může dosadit sám. Pro účastníky závodu MTB Kralovický maratón jistou přípravu a mnoho pohle- dů očí zvednutých k obloze. Trasa byla vyhlášena jako 55 kilometrová, realita byla 63. Po cestě bylo několik brodů a profi l byl jako zuby na pile – z kopce do kopce. Kolega Petr Babor, který náš bike team do závodu uvrtal, si při cvičném průjezdu trati způsobil poměrně těžké zranění kolena. Ze čtyř mušketýrů zbyli tři: Karel Neprášek, Jirka Pěkný a já. Počasí bylo naštěstí milostivé – nepr- šelo. Zima a brody však vykonaly své. Byli jsme mokří jako slepice a teplo nám rozhodně nebylo. I přes technické potíže jsme do cíle dojeli všichni a byli jsme tomu velmi rádi. Barva kola ani kůže nebyla pod vrstvou bahna rozeznatelná, ale myčka v cíli vše spravila. Teď jen, doufáme, že se nám Petr Babor zahojí, aby se nevyhnul i Nova Author Cupu!?


nahoru

Za Promat-team Ing. Ladislav Zajíc
 
 

Realizovali jsme s Vámi - ZŠ Dubňany

Generální dodavatel: VCES Olomouc

Realizační firma: VIPAX a.s. Zlín

O tom, že vzdělání je důležitá věc, není pochyb. A proto se staví školy. O tom, že i v těchto stavbách je zapotřebí dodržet požadavky na požární bezpečnost, také není pochyb. Zadáním pro naši fi rmu bylo řešení fi xních neotvíravých protipožárních oken nové základní školy v obci Dubňany na Hodonínsku. Účelem oken bylo prosvětlení hlavních chodeb v jednotlivých patrech objektu. Jelikož tato okna byla součástí požárně dělících příček mezi dvěma požárními úseky, musela splňo- vat požadavek na požární odolnost EW 30 a EW 45. V řešení jsme využili konstrukci pevného prosklení PROMAGLAS ® , kterou je možné osadit do všech typů stěnových konstrukcí. V tomto případě se jednalo o zděnou příčku z keramických bloků. Protipožární skla PROMAGLAS ® se osazují do rámu z protipožárních desek PROMATECT ® -H. Rám z desek PROMATECT ® -H je možné skrýt pod omítku, což bylo použi- to v našem případě. Také je možné jej překrýt jakoukoliv krycí lištou, přetmelit a natřít libovolným nátěrem nebo jej otapetovat, zkrátka je možné jej upravit mnoha způsoby. Veškeré komponenty pro provedení pevného prosklení v současnosti dodáváme v kompletním balení pod obchodním označením PROMAGLAS ® -SETBOX (technická informace 2/2008).


nahoru

Za Promat-team Ing. Miroslav Viktorín
 
 

GPS sklad Heřmanice

Kobryn spol. s r.o.

Heřmanice v Podještědí 181,

471 25 Jablonné v Podještědí

GPS N: 50° 47‘ 28‘‘ E: 14° 44‘ 10‘‘

Provozní doba: 7:30 - 15:30

Tel., fax: 487 762 770

email: obchod@kobryn.cz

www.kobryn.cz


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
 

Novinky

Promatí Plán Pomoci

www.promatpraha.cz/promati-plan-pomoci

Promat Publikuje

http://www.promatpraha.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/promat-publikuje


nahoru

Za Promat-team Ing. Jan Ohanka
 
Promat s.r.o.
V. P. Čkalova 22/784
160 00 Praha 6 - Bubeneč
tel.: +420 233 334 806
fax: +420 233 333 576
skype: promat.praha
GSM: 605 PROMAT
605 PROMAT
605 PROMAT
promat@promatpraha.cz
www.promatpraha.cz